Main Menu
User Menu

Severokansaský okruh [1864-1865]

District of North Kansas

     
Název:
Name:
Severokansaský okruh
Originální název:
Original Name:
District of North Kansas
Datum vzniku:
Raised/Formed:
28.02.1864
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
27.05.1865
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
28.02.1864-30.01.1865 Kansaský department
30.01.1865-27.05.1865 Missourský department
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ?

Velitel:
Commander:
28.02.1864-28.03.1865 Davies, Thomas Alfred ( )
28.03.1865-27.05.1865 Mitchell, Robert Byington ( )
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
John H. Eicher & David J. Eicher: Civil War High Commands, Stanford University Press, Stanford, 2001
URL : https://www.valka.cz/Severokansasky-okruh-1864-1865-t220419#615738Verze : 1
MOD