Main Menu
User Menu

Jezerní department [1866-1870]

Department of the Lakes

     
Název:
Name:
Jezerní department
Originální název:
Original Name:
Department of the Lakes
Datum vzniku:
Raised/Formed:
06.08.1866
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
06.05.1870
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
06.08.1866-06.05.1870 Ministerstvo války
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ?

Velitel:
Commander:
06.08.1866-01.06.1867 Hooker, Joseph ( )
01.06.1867-01.02.1868 Robinson, John Cleveland ( )
01.02.1868-06.05.1870 Pope, John ( )
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
John H. Eicher & David J. Eicher: Civil War High Commands, Stanford University Press, Stanford, 2001
URL : https://www.valka.cz/Jezerni-department-1866-1870-t220275#615571Verze : 1
MOD