Main Menu
User Menu

Východoarkansaský okruh [1862-1864]

District of Eastern Arkansas

     
Název:
Name:
Východoarkansaský okruh
Originální název:
Original Name:
District of Eastern Arkansas
Datum vzniku:
Raised/Formed:
02.11.1862
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
06.01.1864
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
02.11.1862-14.02.1863 Missourský department
14.02.1863-06.01.1864 Tennesseeský department
06.01.1864-05.06.1865 Arkansaský department
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ?

Velitel:
Commander:
02.11.1862-03.12.1862 Hovey, Alvin Peterson ( )
03.12.1862-14.02.1863 Gorman, Willis Arnold ( )
14.02.1863-03.08.1863 Prentiss, Benjamin Mayberry ( )
03.08.1863-19.09.1863 Salomon, Frederick Charles ( )
19.09.1863-06.01.1864 Buford, Napoleon Bonaparte ( )
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
John H. Eicher & David J. Eicher: Civil War High Commands, Stanford University Press, Stanford, 2001
URL : https://www.valka.cz/Vychodoarkansasky-okruh-1862-1864-t219858#614821Verze : 1
MOD