Main Menu
User Menu

Koroljov, Sergej Pavlovič

Korolyov, Sergey Pavlovich

Сергей Павлович Королёв

Sergej Pavlovič Koroljov*12.1.1907, Žitomir, Ukrajina
+14.1.1966, Moskva, SSSR- sovětský raketový konstruktér, otec vesmírného programu SSSR.Koroljov se narodil 12. ledna 1907 v Žitomiru na Ukrajině. Vystudoval inženýrství polytechnického institutu v Kyjevě a poté pokračoval ve studiu leteckého inženýrství v Moskvě. Od roku 1927, jako konstruktér pracoval v leteckém průmyslu. Vzápětí jej začal přitahovat zájem o raketové inženýrství, v té době známé pod zkratkou GIRD (Gruppa Isutcheniya Reaktivnovo Dvisheniya). Již v té době na jeho výkresech vznikají první plány raket, se kterými se chtěl odpoutat od zemské gravitace.27. června 1934 je na základě falešného obvinění zatčen a tím se stal jedním z mnoha tisíců lidí, postiženým Stalinovým terorem. Koroljov je odsouzen na 10 let nucených prací do lágrů u nechvalně známé řeky Kolymy na Sibiři, kde prakticky ztratí řadu let v produktivním věku. V roce 1941, kdy je SSSR vtáhnuto do 2. světové války si Stalin uvědomuje, že pro vývoj nových zbraní potřebuje mnohé kvalitní mozky té doby, které nechal uvěznit. To se týká i Koroljova, který je propuštěn do domácího vězení a kromě domova a laboratoří má zákaz jakéhokoli styku s veřejností. Jeho jméno nikdy nebylo uveřejňováno, vždy se média zmiňovala pouze o "hlavním konstruktérovi" nebo používal pseudonym prof. K. Sergejev (v pozdějších dobách).


I přes tato omezení Koroljov po celou dobu války horlivě pracoval na vývoji raketových motorů a letounech s pohonem motorů tryskových. V roce 1946 byl přece jen částečně rehabilitován a stal se hlavním kontruktérem komplexu, kde byly vyvíjeny balistické a kosmické rakety. Po válce načas vycestoval do Německa, aby se seznámil s výsledky raketového výzkumu nacistického německa. Na přání Stalina měl zkostruovat přesnou kopii německé V-2, učinil tak a sestrojil raketu R-1, která se na první pohled od V-2 nijak nelišila, ale byla mnohem výkonnější a roku 1951 se dostala do výzbroje armády.
Koroljov v té době pracoval s výbornými výsledky, 3. srpna 1957 byla poprvé vyzkoušena mezikontinentální raketa R-7, která jako první byla schopna dopravit jadernou nálož do USA. Její modifikovaná verze pak 4. října 1957 vynesla na oběžnou dráhu družici Sputnik.


Vrcholem jeho kariéry je bezesporu datum 12. dubna 1961, kdy osobně řídil let prvního člověka do vesmíru J. A. Gagarina s raketou Vostok-1. I poté horlivě pracoval na dalších plánech, jako např. přistání na měsíci, či na měsících Marsu a jiných.


V roce 1966 lékaři u Koroljova zjistili, že má rakovinu, krátce po tomto zjištění 14. ledna 1966 umírá.


zdroj:
https://space.hobby.ru/korolev.html
Koroljov, Sergej Pavlovič - S. P. Koroljov - dvojnásobný nositel titulu Hrdiny socialistické práce.

S. P. Koroljov - dvojnásobný nositel titulu Hrdiny socialistické práce.
URL : https://www.valka.cz/Koroljov-Sergej-Pavlovic-t21161#80479Verze : 1