Main Menu
User Menu

Hartmann, Erich a sestřel 8.5.1945

Diskuse
[ Přesunuto ze sekce Osobnosti/Evropa/Německo ]


Fantanův původní text v Hartmannově faktografickém foru:


"V březnu 1945 převzal velení I./JG 52 a v témže měsíci podstoupil v Lechfeldu krátkodobý výcvik na Me 262. 17. dubna získal jako jediný stíhací pilot 350. vítězství a 8. května sestřelil nad Brnem svůj poslední letoun - sovětskou stíhačku provádějící akrobacii*. "


* domnívám se, že tento poslední sestřel, k němuž došlo již po kapitulaci (sovětský stíhač akrobacií zřejmě oslavoval vítězství), nebyl sestřelem, ale vraždou, neboť již nebyl válečný stav a za ni měl být souzen - nikoli za „sabotování sovětského válečného úsilí“, což je zřejmá pitomost. Tento sestřel taky nemůže figurovat mezi Hartmannovými „uznanými“ sestřely.
DISKUZE:K výše uvedeným článkům bych chtěl doplnit, že Hartmann byl povýšen do hodnosti majora 8.5.1945, ale dle dochovaných hlášení jednotky byl poprvé uveden jako "MAJOR" až 24.4.1945. Ono povýšení následovalo jako odměna za 350 vítezství.


Na názor, že Hartmann svým posledním sestřelem provedl prostou vraždu mohu doplnit jen o skutečnost, že po válce byl skutečně odsouzen na 25 let vězení (Sibiř), propuštěn na základě urgencí tehdejšího německého kancléře Adenauera v říjnu 1955 a následně (pane kolego Fantane) REHABILITOVÁN orgány ruské justice v roce 1995, tj. dva roky po jeho smrti. JEHO TREST BYL PROHLÁŠEN ZA NEPLATNÝ, takže prosím nesoudit podle neúplných informací..


Spíše by mě zajímal názor na skutečnost, kdy "osvobozenecké" americké jednotky, kterým se po nesnadném pochodu z Havlíčkova Brodu jednotka vzdala, podle a zcela iniciativně vydali zajatce Rusům, tzn. na Sibiř. Rusové následně "odsoudili" a potrestali mužskou část zajatců, jejich ženy a děti (pozemní personál byl obvykle doprovázen rodinou) z velké části odeslali nazpět do Německa. Více v Revi 13. - 16. Nebylo to rozhodně poprvé co spojenci poslali dáreček Stalinovi..


Mimochodem v uvedených článcích autor uvádí, že právě v posledních bojích nad územím Moravy ne Němci, ani Rusové (což potvrzuje i Hartmann) ale právě skvělí amíci běžně vraždili střelbou z palubních zbraní piloty pokoušející se o záchranu na padáku. Když si uvedené spojíte s děním v Iráku a s informacemi o zacházení se zajatci půl století po 2. sv. válce - no nevím.
URL : https://www.valka.cz/Hartmann-Erich-a-sestrel-8-5-1945-t20585#62310Verze : 0
"Hartmann byl povýšen do hodnosti majora 8.5.1945, ale dle dochovaných hlášení jednotky byl poprvé uveden jako "MAJOR" až 24.4.1945."
Drobet pomotané, ne? Spíš byl poprvé uveden jako "major už 24.4.1945, ne? Nehledě na to, 8.5.1945 už bylo po válce.
"REHABILITOVÁN orgány ruské justice v roce 1995, tj. dva roky po jeho smrti. JEHO TREST BYL PROHLÁŠEN ZA NEPLATNÝ" - o tom odsouzení za "sabotování válečného úsilí SSSR" jsem psal. Každý myslící člověk by takový rozsudek považoval za pitomost, není divu, že se (kupodivu) i v Rusku našel konečně někdo normálně uvažující. Odsoudit vojáka za to, že bojoval - no, blbost na n-tou!!!
I u jiných stíhacích es - dokonce i u těch, kteří východní frontu ani nezahlédli, se stalo, že byli předáni Rusům. Jestli měli nějakou dohodu, nebo z čeho to vycházelo, to nevím. Snad to bude vědět někdo jiný tady na fóru.
O střílení německých pilotů na padácích Amíky jsem hodnověrně neslyšel, čímž nechci tvrdit, že k tomu nikdy nedošlo. Četl jsem ale, že se strany tzv. "kotláře" došlo na našem území k napadení zřetelně civilního cíle (sedlák s kravským potahem) s tragickými následky. Fajtl popisuje, že během přistání B-17 na Třech Dubech doprovodné Mustangy provokovaly jeho Lavočky útočením a dokonce došlo i k napadení palbou. Je známo (stejný pramen), že střelci bombardérů pálili i na svůj vlastní doprovod, který se přiblížil na dostřel jejich Browningů. Vysvětlení typicky americké - střelci bombardérů si prý dělali srandu. No, nevím.


Ale myslím, že by mělo být založeno diskusní fórum, aby se faktografické nezaneřádilo.
URL : https://www.valka.cz/Hartmann-Erich-a-sestrel-8-5-1945-t20585#62787Verze : 0
Pokud se bavíme o povýšení Hartmanna do hodnosti Major, odvolávám se na Revi č. 16, autoři Jan Bobek a Martin Šíla. Data jsou převzaty z jejich zdrojů - nelze vyloučit tiskovou chybu. Moje chyba je zřejmá - překlep "až" místo "už". Děkuji za opravu.
Střelba Američanů do padačkářů je zde doložena Hartmannovy dopisy domů (a nejenom jeho).
Sestřel posledního letadla zde Hartmann vysvětluje vztekem vyvolaným z drancování pokořeného Německa ruskými vojáky. Pokud dobře počítám, bylo mu 23 let.
Jinak chtěl bych se zeptat, zda někdo není schopen podat přehled Hartmannových letounů a zejména pak mě zajímá kamufláž z pozdních Me-109 G-6. Děkuji.
URL : https://www.valka.cz/Hartmann-Erich-a-sestrel-8-5-1945-t20585#62806Verze : 0

Citace - Fantan :

* domnívám se, že tento poslední sestřel, k němuž došlo již po kapitulaci (sovětský stíhač akrobacií zřejmě oslavoval vítězství), nebyl sestřelem, ale vraždou, neboť již nebyl válečný stav a za ni měl být souzen - nikoli za „sabotování sovětského válečného úsilí“, což je zřejmá pitomost. Tento sestřel taky nemůže figurovat mezi Hartmannovými „uznanými“ sestřely.Fantane k tomu poslednímu sestřelu došlo 8.5. 1945 a Rusové slaví konec války až 9.5., že (no sice říjnová revoluce taky nebyla 17. října Very Happy )? Jinak se v knize "Sundejte Hartmanna!" tuším taky píše, že poté co sestřelil toho sovětského letce do sebe pustili Američané s Rusy (tenkrát to ještě byli spojenci).
URL : https://www.valka.cz/Hartmann-Erich-a-sestrel-8-5-1945-t20585#62823Verze : 0
Pánové uvědomte si kdy byl konec války, bylo to o půlnoci z 8. na 9. května, to je i důvod proč to rusové slaví 9.5. u nich (v Moskvě byly v té době 2:00 9. května slaví tedy dobře. Pokud k sestřelu došlo 8.5. jde o naprosto legální akt protože válka ještě trvala, jestli si sovětský pilot z radosti nad tím že boje na jeho úseku už skončily zablbnul měl prostě smůlu. Určitě to nejde posuzovat jako vraždu, protože do 24:00 kdy vstupovala kapitulace v platnost bylo ještě pár hodin, ostatně i kdyby se jednalo o poválečný sestřel bylo by nutné dokázat že střílející pilot o ukončení věděl, některé odtržené skupiny (pěchoty) bojovali o pár dnů déle stejně jako některé ponorky.
URL : https://www.valka.cz/Hartmann-Erich-a-sestrel-8-5-1945-t20585#62833Verze : 0
Sakryš, celou dobu jsem byl přesvědčen, že k podpisu kapitulačních listin došlo 7. května 1945 s platností od půlnoci 8.5.1945 - aspoň všude to je takhle prezentováno. Jste si tím jisti? (Že se tak blbě ptám - asi ano).
Takže jestli jsem se mýlil - omlouvám se diskutujícím i panu Hartmannovi!
URL : https://www.valka.cz/Hartmann-Erich-a-sestrel-8-5-1945-t20585#62917Verze : 0
to Fanzan jsem si jist, kapitulací se řídila i německá vojska v Praze a to je vlastně důvodem že rusové přijeli do téměř prázdného města. Většina němců se snažila to stihnout k američanům.
URL : https://www.valka.cz/Hartmann-Erich-a-sestrel-8-5-1945-t20585#62927Verze : 0
V tom "maření válečného úsilí" bylo prý zahrnuto i zničení jakéhosi mlýna či sýpky, což mělo za následek hladovění sovětského lidu. Jestli je to pravda, tak opravdu soudruzi nevěděli, co by mu všechno přišili. Smile Hodně jim ležel v žaludku...
URL : https://www.valka.cz/Hartmann-Erich-a-sestrel-8-5-1945-t20585#81684Verze : 0
Poslední Hartmannův sestřel = vražda. To JE ale NESMYSL Smile


Co se týče otřelování vyskočivších německých pilotů americkými stíhači: Ano, to je pravda, dokonce to měli nakázáno oficiálně, v rámci toho, aby se zbytečně neprodlužovala válka. Je ale na místě také říct (což tady nikdo neudělal), že celá řada amerických pilotů s tímto postupem nesouhlasila a protestovala proti němu.
URL : https://www.valka.cz/Hartmann-Erich-a-sestrel-8-5-1945-t20585#92667Verze : 0
Tak to prrr! Ono to totiž s tou kapitulací Němců nebylo tak jednoduché!
Na serveru https://www.blisty.cz/art/13928.html je poměrně dobře popsána chronologie celého dění.

7. května zavolal Stalin Žukova a řekl:


"Dnes podepsali Němci v Remeši bezpodmínečnou kapitulaci. Hlavní tíhu války nesl na svých bedrech sovětský lid a nikoliv spojenci, proto kapitulace musí být podepsána za účasti nejvyššího velení všech zemí antihitlerovské koalice a nikoliv jen za účasti nejvyššího velení spojeneckých vojsk. Nesouhlasím rovněž s tím, že kapitulace nebyla podepsána v Berlíně, centru fašistické agrese. Domluvili jsme se se spojenci, že považujeme toto podepsání kapitulace v Remeši za předběžný protokol. Zítra odjedou do Berlína představitelé německého hlavního velení a představitelé Nejvyššího velení spojeneckých vojsk. Představitelem Nejvyššího velení sovětských vojsk jste jmenován vy. Zítra k vám přijede Vyšinskij. Ten po podepsání kapitulace zůstane v Berlíně jako váš pomocník pro politické otázky."


Z toho je zřejmé, že faktická kapitulace nastala podpisem 7. května v Remeši. To, že si trucující Stalin vynutil opakování aktu v Berlíně je sice hezké - a nesporně zavazující pro Rusy, ale nikoli pro Němce! Pro ně nebylo dohadování mezi spojenci naprosto závazné! Německo prostě kapitulovalo 7.5. 1945 v 02:40 hod., podepsal ji Jodl a za Spojence gen. Eisenhower. To, že podpis pak ještě opakoval 8.5. (lépe řečeno 9.5.45 od 00:00 do 00:43 hod předpokládám SEČ) pod taktovkou Žukova v Berlíně Keitel, mělo a muselo být milému Hartmannovi šumafuk!
Jiná věc je, jestli a jak byla tato informace rozšířena vojskům.
Taky jsem nikde nenarazil na text té remešské kapitulace, pravděpodobně proto, že mohu použít jen české prameny. Možná, že v amerických pramenech by byla a to včetně přesného časového údaje, kdy měly ozbrojené síly Německa složit zbraně.
URL : https://www.valka.cz/Hartmann-Erich-a-sestrel-8-5-1945-t20585#92744Verze : 0

Citace - Fantan :

Četl jsem ale, že se strany tzv. "kotláře" došlo na našem území k napadení zřetelně civilního cíle (sedlák s kravským potahem) s tragickými následky.Zdravím, to mohu potvrdit, takových případů bylo poměrně dost (autobusy, civilní nákladní auta, samozřejmě osobní vlak). Motivace byla různá - tím se nechci a priori zastávat pilotů. Slyšel jsem i vyjádření v tom smyslu, že měli zkušenost s tím, že na povozech tažených koňmi byla převážena munice, která po zásahu vybuchla... Jindy zase vlak nezastavil nebo dokonce se ozvala z něk střelba (např. v Horních Měcholupech 1. dubna 1945 - https://hloubkari.bloguje.cz/391704_item.php


Filip Vojtášek
URL : https://www.valka.cz/Hartmann-Erich-a-sestrel-8-5-1945-t20585#326660Verze : 0
jestli se nepletu Hartmann s celou svoji suitou byl předáván rusům u města Písku směrem na obec Semice...Písek byl osvobozen američany,ale jelikož překročili demarkační čáru,po příjezdu ruských vojsk vraceli zajaté němce rusům,nebot je zajali vlastně na "jejich" ůzemí...Je to samozřejmě nesmyslné,ale taková byla prý dohoda...
URL : https://www.valka.cz/Hartmann-Erich-a-sestrel-8-5-1945-t20585#326682Verze : 0