Main Menu
User Menu

Útočná peruť 45 [1950-1958]

Attack Squadron 45 "Blackbirds" / VA-45

     
Název:
Name:
Útočná peruť 45
Originální název:
Original Name:
Attack Squadron 45
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.09.1950
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
01.03.1958
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.09.1950-01.03.1958 Palubní letecká skupina 4
Dislokace:
Deployed:
01.09.1950-DD.MM.RRRR Jacksonville, NAS Jacksonville
18.09.1950-DD.MM.RRRR Jacksonville, NAS Cecil Field
12.10.1952-DD.MM.RRRR Jacksonville, NAS Jacksonville

Velitel:
Commander:
01.09.1950-11.04.1952 Wood, G. O. (Lieutenant Commander)
11.04.1952-DD.10.1953 Mills, Richard H. (Lieutenant Commander)
DD.10.1953-DD.11.1954 Krantz, William F. (Lieutenant Commander)
DD.11.1954-DD.12.1955 Wildfong, Daniel W. (Commander)
DD.12.1955-01.03.1958 Goodwin, Glendon (Commander)
Výzbroj:
Armament:
DD.09.1950-DD.MM.RRRR Douglas AD-2 Skyraider
14.02.1952-DD.MM.RRRR Douglas AD-4 Skyraider
DD.06.1954-DD.MM.RRRR Douglas AD-6 Skyraider
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Grossnick, Roy A.: Dictionary of American Naval Aviation Squadrons Volume I - The History of VA, VAH, VAK, VAL, VAP and VFA Squadrons; Naval Historical Center, Department of the Navy, Washington, D.C., 1995
URL : https://www.valka.cz/Utocna-perut-45-1950-1958-t204416#581330Verze : 3
MOD