Main Menu
User Menu

5. stíhací letecký sbor [1943-1949]

5th Fighter Air Corps

5. stíhací letecký zbor

5-й истребительный авиационный корпус (5 иак)

     
Název:
Name:
5. stíhací letecký sbor
Originální název:
Original Name:
5-й истребительный авиационный корпус
Datum vzniku:
Raised/Formed:
15.04.1943
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
20.02.1949
Nástupce:
Successor:
62. stíhací letecký sbor
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
15.04.1943-12.05.1943 Hlavní stan nejvyššího velení
12.05.1943-10.12.1947 2. letecká armáda
10.12.1947-20.02.1949 7. letecká armáda
Dislokace:
Deployed:
15.04.1943-

Velitel:
Commander:
15.04.1943-DD.05.1943 Klimov, Ivan Dmitrijevič (Geněral-major / Генерал-майор)
08.05.1943-27.08.1944 Galunov, Dmitrij Pavlovič (Geněral-major / Генерал-майор)
27.08.1944-DD.06.1946 Mačin, Michail Grigorjevič (Geněral-major / Генерал-майор)
DD.06.1946-01.02.1947 ?, ? ( )
01.02.1947-01.12.1948 Vuss, Vasilij Nikiforovič (Polkovnik / Полковник)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
15.04.1943-
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 417. samostatná spojovací letka

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
10.08.1944-20.02.1949 Lvovský stíhací letecký sbor
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR Řád rudého praporu
DD.MM.RRRR Řád Bohdana Chmelnického, 1. třída
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Feskov, V. I. - Golikov, V. I. - Kalašnikov, K. A.: Krasnaja Armija v pobědach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk 2003.
Feskov, V. I. – Kalašnikov, K. A. – Golikov, V. I.: Sovětskaja Armija v gody „Cholodnoj vojny“ (1946-1991 gg.). Tomsk 2004.
Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva 2003.
Koževnikov, M. N.: Komandovanije i štab VVS Sovetskoj Armii v Velikoj Otěčestvennoj vojně 1941-1945 gg. Moskva 1977
www.generals.dk
URL : https://www.valka.cz/5-stihaci-letecky-sbor-1943-1949-t201487#575914Verze : 1
MOD