Bucharin, Nikolaj Ivanovič

Bukharin, Nikolay Ivanovich
Николай Иванович Бухарин
Nikolaj Ivanovič Bucharin - přední politik SSSR 20. a 30. let minulého století - bolševik


* 9. říjen 1888 – Moskva, Rusko
+ 13. březen 1938 – Moskva, SSSR


- oběť čistek ve 30. letech


.
URL : https://www.valka.cz/Bucharin-Nikolaj-Ivanovic-t20029#75104 Verze : 0
Bucharin se narodil 9. října 1888 (27. září juliánského kalendáře) v Moskvě, kde vystudoval pedagogickou školu, posléze také studuje Moskevskou univerzitu. Ovlivněný událostmi Ruské revoluce z roku 1905 vstupuje mladý Bucharin rok na to do bolševické strany, kde svou aktivitou se brzy začne propracovávat vzhůru v hierarchii. Za své názory je roku 1911 odsouzen do vyhnanství do Archangelska. Poté působí v německu, v exilu, kde se setkává s pozdějšími vůdci Říjnové revoluce V. I. Leninem a Lvem Trockým, dopisuje také do Trockého exilového listu „Novy Mir“ (v budoucnu je také redaktorem bolševického deníku „Pravda“).
Aktivně se podílí na úspěchu Říjnové revoluce roku 1917, již jako člen ústředního výboru bolševické strany a po roce 1918 stojí na počátku budování Leninovy tajné policie. Roku 1924 je již členem politbyra ÚV a roku 1926 se stává také členem Komunistické Internacionály. Aktivně podporuje Leninův plán NEP (Novaja Ekonomičeskaja Politika).
Po roce 1926, v období nástupu k moci J. V. Stalina se Bucharin (společně se Zinověvem a Kameněvem) stává jedním z jeho blízkých spolupracovníků. V roce 1929 se však dostává do názorových neshod se Stalinem, následně je odvolán z Pravdy a z funkce předsedy exekutivy Komunistické internacionály a v listopadu 1929 zbaven členství v politbyru. Přesto se ještě ale dočká částečné rehabilitace, když začne roku 1934 pracovat jako redaktor listu „Izvestije“. Období politických čistek na konci 30. let zasáhne i Bucharina, roku 1937 je zatčen a obřím procesu se „zrádci strany“ odsouzen k trestu smrti, který je vykonán 13. března 1938.
URL : https://www.valka.cz/Bucharin-Nikolaj-Ivanovic-t20029#83302 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více