Ježov, Nikolaj Ivanovič

Yezhov, Nikolay Ivanovich
Николай Иванович Ежов
Nikolaj Ivanovič Ježov


* 1. květen 1895, St. Petersburg
+ 4. únor 1940, Moskva


člověk stojící za politickými čistkami v Sovětském svazu na konci 30. let minulého století.


Nikolaj Ivanovič Ježov se narodil 1. května 1895 v St. Petersburgu (nynějším Petrohradě), kde pracoval jako dělník, bez výraznějšího vzdělání. Stává se členem místní komunistické strany, kde se postupně propracovává a roku 1927 vstupuje do aparátu ústředního výboru KSSS v Moskvě, kde si vzápětí získává zájem svých nadřízených, skrze svou schopnost chladného „vykonavatele“ jejich příkazů. Brzy povyšuje na náměstka lidového komisaře v oblasti zemědělství.


V době počínajících Stalinových čistek, kdy padají hlavy také mnoha stranických funkcionářů, paradoxně Ježovova kariéra začíná strmě stoupat. V roce 1930 se stal předsedou kádrového oddělení ÚV (jedna z nejvýznamějších funkcí ÚV, kterou zastával až do roku 1934) a roku 1935 tajemníkem ústředního výboru ve funkci předsedy komise stranické kontroly. V té době je jeho obliba u Stalina velmi výrazná, Ježov sám jej považuje téměř za boha a slepě plní všechny jeho příkazy. V této době je v čele NKVD (lidovým komisařem) Genrich G. Jagoda, ale Ježovovův vliv již je markantní, v obřím procesu se zrádci strany v čele s Grigorijem J. Zinověvem roku 1936 Ježov aktivně dohlíží na jeho „hladký průběh“.


Krátce na to, poté, co Jagoda ztratil Stalinovu důvěru se do čela NKVD staví samotný Ježov a začíná období tzv. „Ježovštiny“, jak se hanlivě nazývalo tehdejší řádění komisariátu a politické čistky. Ježov spolehlivě vyhlazuje všechny Stalinovy nepřátele s neuvěřitelnou chutí a precizností. (V té době si také získává přezdívku „rudý trpaslík“, která taky narážela na jeho vzrůstovy handicap). Následuje řada procesů, např. v roce 1936 s Georgijem Pjatakovem (přední organizátor v oblasti národního hospodářství SSSR), nebo Grigorijem Sokolnikovem, vysokým úředníkem komisariátu zahraničních věcí. Vrcholem Ježovovy činnosti se roku 1937 stal proces se nepřáteli strany v čele s Nikolajem I. Bucharinem, kteří byli odsouzeni jako „Trockisti“ a pravicově smýšlející zrádci. Za tento proces byl dokonce Stalinem vyznamenán.


Ježovova kariéra byla na vrcholu. Nezdráhal se likvidovat, popravovat, či odesílat do pracovních táborů na Sibiři tisíce lidí všech funkcí a činností. Zatýkání však postihovalo nejen činitele bezpečnosti, ale i funkcionáře všeho druhu včetně pracovníků sovětů, odborů a také bezpartijních, trpěla církev, Ježov nechal pozatýkat na 800 pravoslavných biskupů a tisíce kněží všech vyznání, probíhaly čistky v armádě, jeho vliv se praktikoval ve všech svazových republikách SSSR.


Ježovův kariérní konec započal roku 1938, kdy nařídil provádět rozsáhlé čistky na dálném východě a mezi jinými, které přikázal zatknout byl i Lavrentij P. Berija, tehdejší šéf komunistické strany Gruzie, paradoxně však právě Berija byl člověk, jehož Stalin vzápětí jmenoval do funkce náměstka lidového komisaře, tj. Ježovovým zástupcem. 24. listopadu 1938 byl Ježov odvolán politbyrem z funkce šéfa NKVD a na jeho místo se dostal Berija. Ježov tuto ztrátu neunesl a byl si vědom, že Berija mu jeho snahu o zatčení nikdy nezapomene. Zcela propadl alkoholu. Na Berijův příkaz byl 10. dubna 1939 zatčen na základě obvinění ze spikleneckých činností v aparátu NKVD a pokusu o státní převrat. 3. února 1940 byl odsouzen k smrti a rozsudek byl vykonán o den později.


Ježov zastával funkci lidového komisaře něco málo přes dva roky, ale výčty jeho obětí jsou hrozivé. Přesná čísla sice neexistují, ale odhaduje se, že bylo popraveno okolo 200.000 lidí a zatčeno a uvězněno kolem čtyř miliónů.
URL : https://www.valka.cz/Jezov-Nikolaj-Ivanovic-t20023#82719 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více