Main Menu
User Menu

Útočná peruť 195 [1948-1985]

Attack Squadron 195 "Dambusters" / VA-195

     
Název:
Name:
Útočná peruť 195
Originální název:
Original Name:
Attack Squadron 195
Datum vzniku:
Raised/Formed:
24.08.1948
Předchůdce:
Predecessor:
Útočná peruť 20A
Datum zániku:
Disbanded:
01.04.1985
Nástupce:
Successor:
Úderná stíhací peruť 195
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
24.08.1948-01.09.1948 Útočná palubní letecká skupina 19
01.09.1948-20.12.1963 Palubní letecká skupina 19
20.12.1963-DD.MM.1970 ? - COMFAIRLEMOORE
DD.MM.1970-18.01.1982 Palubní letecké křídlo 11
18.01.1982-01.10.1982 Palubní letecké křídlo 15
01.10.1982-12.11.1982 Lehké útočné křídlo v Pacifiku - COMLATWINGPAC
12.11.1982-15.09.1984 Palubní letecké křídlo 9
15.09.1984-01.04.1985 Lehké útočné křídlo v Pacifiku - COMLATWINGPAC
Dislokace:
Deployed:
24.08.1948-03.11.1952 Alameda, NAS Alameda
03.11.1952-13.12.1961 Sunnyvale, NAS Moffett Field
13.12.1961-01.04.1985 Lemoore, NAS Lemoore
13.01.1949-25.02.1949 -, USS Boxer (CV-21)
11.01.1950-13.06.1950 -, USS Boxer (CV-21)
09.11.1950-29.05.1951 -, USS Princeton (CV-37)
21.03.1952-03.11.1952 -, USS Princeton (CV-37)
14.09.1953-22.04.1954 -, USS Oriskany (CVA-34)
02.03.1955-21.09.1955 -, USS Oriskany (CVA-34)
09.03.1957-25.08.1957 -, USS Yorktown (CVA-10)
DD.09.1958-DD.10.1958 -, USS Bon Homme Richard (CVA-31)
01.11.1958-19.06.1959 -, USS Bon Homme Richard (CVA-31)
21.11.1959-14.05.1960 -, USS Bon Homme Richard (CVA-31)
DD.03.1961-DD.04.1961 -, USS Bon Homme Richard (CVA-31)
26.04.1961-13.12.1961 -, USS Bon Homme Richard (CVA-31)
12.07.1962-11.02.1963 -, USS Bon Homme Richard (CVA-31)
28.01.1964-21.11.1964 -, USS Bon Homme Richard (CVA-31)
21.04.1965-13.01.1966 -, USS Bon Homme Richard (CVA-31)
09.07.1966-DD.08.1966 -, USS Ticonderoga (CVA-14)
19.10.1966-29.05.1967 -, USS Ticonderoga (CVA-14)
DD.11.1967-DD.11.1967 -, USS Ticonderoga (CVA-14)
28.12.1967-17.08.1968 -, USS Ticonderoga (CVA-14)
DD.11.1968-DD.11.1968 -, USS Ticonderoga (CVA-14)
DD.02.1969-DD.03.1969 -, USS Oriskany (CVA-34)
16.04.1969-17.11.1969 -, USS Oriskany (CVA-34)
06.11.1970-17.07.1971 -, USS Kitty Hawk (CVA-63)
17.02.1972-28.11.1972 -, USS Kitty Hawk (CVA-63)
23.11.1973-09.07.1974 -, USS Kitty Hawk (CV-63)
21.05.1975-15.12.1975 -, USS Kitty Hawk (CV-63)
DD.09.1977-DD.09.1977 -, USS Kitty Hawk (CV-63)
25.10.1977-15.05.1978 -, USS Kitty Hawk (CV-63)
05.01.1979-13.02.1979 -, USS America (CV-66)
13.03.1979-22.09.1979 -, USS America (CV-66)
14.04.1981-12.11.1981 -, USS America (CV-66)
15.07.1983-29.02.1984 -, USS Ranger (CV-61)

Velitel:
Commander:
24.08.1948-26.06.1950 White, Harry C. (Lieutenant Commander)
26.06.1950-28.09.1951 Carlson, Harold G. (Lieutenant Commander)
28.09.1951-01.12.1952 MacKinnon, Neil A. (Commander)
01.12.1952-16.07.1954 Elliott, August W. (Commander)
16.07.1954-30.09.1955 Hardy, Lewis R. (Commander)
30.09.1955-DD.MM.RRRR Rawls, William A. (Commander)
06.09.1957-18.07.1958 Mead, R. J. (Commander)
18.07.1958-DD.07.1959 Burnham, Fletcher H. (Commander)
DD.07.1959-01.06.1960 O’Connor, Harry N. (Commander)
01.06.1960-17.03.1961 Blease, George W. (Commander)
17.03.1961-27.04.1962 Scholz, Walter E. (Commander)
27.04.1962-29.03.1963 Geiger, Anson D. (Commander)
29.03.1963-28.04.1964 Doss, Robert F. (Commander)
28.04.1964-12.04.1965 Smith, J. V. (Commander)
12.04.1965-01.04.1966 Larsen, Bertrand O. (Commander)
01.04.1966-28.04.1967 Hathaway, Charles E. (Commander)
28.04.1967-24.07.1968 Chessman, Samuel R. (Commander)
24.07.1968-DD.06.1969 Greiwe, W. H. (Commander)
DD.06.1969-06.03.1970 Jorgensen, C. W. (Commander)
06.03.1970-06.02.1971 Hicks, D. D. (Commander)
09.02.1971-30.12.1971 McCarthy, Paul F. (Commander)
30.12.1971-07.03.1972 Hall, Donald L. (Commander)
07.03.1972-16.03.1973 Gilfry, Mace C. (Commander)
16.03.1973-01.06.1974 Campbell, Norman D. (Commander)
01.06.1974-02.06.1975 Woods, Brian D. (Commander)
02.06.1975-27.08.1976 Lee, James R. (Lieutenant Commander)
27.08.1976-07.10.1977 Newman, William E. (Commander)
07.10.1977-06.10.1978 Kaup, Robert C. (Commander)
06.10.1978-13.12.1979 Bowes, William C. (Commander)
13.12.1979-24.03.1981 Hays, James M. (Commander)
24.03.1981-09.06.1982 Phillips, Alexander M. (Commander)
09.06.1982-01.12.1983 Pierce, David I. (Commander)
01.12.1983-01.04.1985 Webster, Kirwin S. (Commander)
Výzbroj:
Armament:
24.08.1948-DD.MM.RRRR AD-1 Skyraider
25.08.1948-DD.MM.RRRR AD-2 Skyraider
10.01.1949-DD.MM.RRRR AD-3 Skyraider
DD.07.1950-DD.MM.RRRR AD-4 Skyraider
DD.06.1952-DD.MM.RRRR AD-4L Skyraider
DD.01.1953-DD.MM.RRRR AD-4B Skyraider
DD.02.1953-DD.MM.RRRR AD-4NA Skyraider
DD.05.1954-DD.MM.RRRR AD-6 Skyraider
01.07.1959-DD.MM.RRRR A4D-2 Skyhawk
DD.05.1960-DD.MM.RRRR A4D-2N Skyhawk / A-4C Skyhawk
DD.09.1968-DD.MM.RRRR A-4E Skyhawk
DD.10.1968-DD.MM.RRRR TA-4F Skyhawk
DD.02.1970-DD.MM.RRRR A-7E Corsair II
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Grossnick, Roy A.: Dictionary of American Naval Aviation Squadrons Volume I - The History of VA, VAH, VAK, VAL, VAP and VFA Squadrons; Naval Historical Center, Department of the Navy, Washington, D.C., 1995
URL : https://www.valka.cz/Utocna-perut-195-1948-1985-t199812#572506Verze : 1
MOD