Main Menu
User Menu

2. armáda [1938-1945]

2nd Army

2-я aрмия (2 А) - II. формирование

     
Název:
Name:
2. armáda
Originální název:
Original Name:
2-я aрмия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
04.09.1938
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
15.12.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
04.09.1938-01.07.1940 Lidový komisariát obrany
01.07.1940-05.08.1945 Dálnovýchodní front
05.08.1945-10.09.1945 2. dálnovýchodní front
10.09.1945-15.12.1945 Dálnovýchodní vojenský okruh
Dislokace:
Deployed:
04.09.1938-01.07.1940 Chabarovsk
01.07.1940-05.08.1945 Blagověščensk
05.08.1945-10.09.1945 dálnovýchodní válčiště
10.09.1945-15.12.1945

Velitel:
Commander:
04.09.1938-09.02.1939 Koněv, Ivan Stěpanovič (Komandir korpusa / Командир корпуса)
09.02.1939-12.05.1940 Koněv, Ivan Stěpanovič (Komandir armii vtarovo ranga / Командир армии 2-ого ранга)
12.05.1940-04.06.1940 Sergejev, Vsevolod Nikolajevič (Komandir korpusa / Командир корпуса)
04.06.1940-11.03.1941 Sergejev, Vsevolod Nikolajevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
11.03.1941-01.11.1945 Těrjochin, Makar Fomič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
04.09.1938-DD.07.1939 Melnik, Kondrat Semjonovič (Komandir brigady / Командир бригады)
DD.07.1939-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
11.07.1940-28.08.1941 Korytnikov, Pjotr Konstantinovič (Geněral-major / Генерал-майор)
28.08.1941-10.08.1942 Anisimov, Nikolaj Petrovič (Geněral-major / Генерал-майор)
09.11.1942-04.02.1943 Vavilov, Maxim Andrejevič (Geněral-major / Генерал-майор)
04.02.1943-22.09.1943 Vavilov, Maxim Andrejevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
22.09.1943-15.12.1945 Možajev, Semjon Fjodorovič (Geněral-major / Генерал-майор)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
04.10.1939-01.07.1940 Severní armádní skupina
DD.11.1939-DD.07.1940 3. střelecká divize
21.06.1940-01.07.1940 Zvláštní střelecký sbor
01.07.1940-15.08.1942 Vzdušné síly 2. armády
DD.07.1940-DD.12.1945 3. střelecká divize
09.08.1945-03.09.1945 565. samostatná spojovací letka
DD.MM.RRRR-05.09.1945 396. střelecká divize

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:

04.09.1938

Řád rudého praporu /1924-1943/
Order of the Red Banner /1924-1943/
Орден Красного Знамени
-

Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Feskov, V. I. i dr.: Krasnaja Armija v pobedach i poraženijach 1941–1945 gg. Tomsk 2003.
Feskov, V. I. i dr.: Vooružennyje Sily SSSR posle Velikoj Otěčestvennoj vojny. Č. 1. Tomsk 2013.
Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Red. A. A. Kolťukov. Moskva 2003.
Kalašnikov, K. A. i dr.: Krasnaja Armija v ijuně 1941 goda. Novosibirsk 2003.
Komandnyj i načalstvujuščij sostav Krasnoj Armii v 1940-1941 gg. Moskva 2005.
Krasnoznaměnnyj Dalněvostočnyj. Istorija Krasnoznaměnnogo Dalněvostočnogo vojennogo okruga. Red. I. M. Treťjak. Moskva 1985.
Krasnoznamennyj Dalněvostočnyj vojennyj okrug. Chabarovsk 2008
pamyat-naroda.ru
URL : https://www.valka.cz/2-armada-1938-1945-t198513#569264Verze : 2
MOD