Main Menu
User Menu

9. pěší brigáda [1917-1925]

9th Infantry Brigade

     
Název:
Name:
9. pěší brigáda
Originální název:
Original Name:
9th Infantry Brigade
Datum vzniku:
Raised/Formed:
17.11.1917
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
23.03.1925
Nástupce:
Successor:
9. brigáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
17.11.1917-23.03.1925 5. divize
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ?
DD.MM.1919-DD.MM.1920 Augusta, Camp Gordon
DD.MM.1920-DD.MM.1921 Columbia, Camp Jackson
DD.MM.1921-23.03.1925 -,-

Velitel:
Commander:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
DD.05.1918-DD.07.1919 Castner, Joseph C. (Brigadier General)
DD.10.1919-DD.03.1920 Richardson, Wilds P. (Brigadier General)
DD.03.1920-DD.10.1920 -, - ( )
DD.10.1920-02.09.1921 McAlexander, Ulysses G. (Brigadier General)
02.09.1921-23.03.1925 -, - ( )
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR, ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Wilson, John B.: Armies, Corps, Divisions, and Separate Brigades, Center of Military History, United States Army, Washington, 1999
Clay, Steve E.: U.S. Army Order of Battle 1919–1941. Volume 1. The Arms: Major Commands and Infantry Organizations. Combat Studies Institute Press, 2010
Order of Battle of the United States Land Forces in the World War. American Expeditionary Forces. Volume 2: Divisions, Center of Military History, United States Army, Washington, 1988
URL : https://www.valka.cz/9-pesi-brigada-1917-1925-t197977#568248Verze : 2
MOD