Main Menu
User Menu

Avdějev, Michail Vasilievič

Mikhail Vasilyevich Avdeyev

Michail Vasilievič Avdejev

Михаил Васильевич Авдеев

     
Příjmení:
Surname:
Avdějev
Jméno:
Given Name:
Michail Vasilievič
Jméno v originále:
Original Name:
Михаил Васильевич Авдеев
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
generálmajor
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
15.09.1913 Gorodeck /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
22.06.1979 Moskva
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
- zástupca veliteľa vojenských leteckých síl Severo-Kavkazského vojenského okruhu (12.1961-03.1964)
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
- stíhacie eso (12 zostrelov samostatne + 6 v skupine)
- Hrdina Sovietskeho zväzu
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
Быков, М.: Все асы Сталина 1936–1953 гг., Яуза-пресс, 2014, ISBN 978-5-9955-0712-3, str. 22
podvignaroda.mil.ru
URL : https://www.valka.cz/Avdejev-Michail-Vasilievic-t194386#559737Verze : 0
MOD
     
Příjmení:
Surname:
Avdějev
Jméno:
Given Name:
Michail Vasilievič
Jméno v originále:
Original Name:
Михаил Васильевич Авдеев
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.1933 Leningradská vojensko-teoretická škola letectva
DD.MM.RRRR-DD.MM.1935 Vorošilovgradská vojenská letecká škola pilotov (teraz mesto Luhansk)
DD.MM.RRRR-DD.05.1945 Vyššie akademické kurzy na Námornej akadémii
DD.MM.RRRR-DD.MM.1949 Vyššia vojenská akadémia (Vojenská akadémia generálneho štábu)
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
24.05.1937 poručík
20.11.1939 nadporučík
07.12.1941 kapitán
19.11.1942 major
26.04.1943 podplukovník
10.09.1944 plukovník
06.04.1957 generálmajor letectva
Průběh vojenské služby:
Military Career:

DD.07.1935-DD.04.1938 24. letecká eskadrila
DD.04.1938-DD.08.1940 1. letecká eskadrila
DD.08.1940-DD.11.1941 32. stíhací letecký pluk Čiernomorskej flotily
DD.11.1941-DD.11.1944 8. stíhací letecký pluk Čiernomorskej flotily
DD.05.1945-DD.03.1947 veliteľ 6. stíhacia letecká divízia Čiernomorskej flotily
DD.04.1949-DD.04.1950 veliteľ 92. samostatná letecká divízia
DD.04.1950-DD.05.1951 veliteľ 601. bitevnej leteckej divízie 4. Čiernomorskej flotily
DD.03.1956-DD.09.1958 veliteľ 9. stíhacieho leteckého zboru Baltickej flotily
DD.12.1961-DD.03.1964 - zástupca veliteľa vojenských leteckých síl Severo-Kavkazského vojenského okruhu
DD.03.1964-DD.MM.RRRR v zálohe
Vyznamenání:
Awards:

08.12.1941

Řád rudého praporu /1924-1943/
Order of the Red Banner /1924-1943/
Орден Красного Знамени
-

18.02.1942

Řád rudého praporu /1924-1943/
Order of the Red Banner /1924-1943/
Орден Красного Знамени
-

14.06.1942

Titul Hrdiny Sovětského svazu a medaile Zlaté hvězdy
Title Hero of the Soviet Union and Gold Star Medal
Звание Героя Советского Союза и медаль "Золотая Звезда"
№ 858

14.06.1942

Leninův řád /1936-1943/
Order of Lenin /1936-1943/
Opден Ленина
№ 8862

24.04.1943

Řád rudého praporu /1924-1943/
Order of the Red Banner /1924-1943/
Орден Красного Знамени
-

DD.MM.1943

Námořní Kříž
Navy Cross
-

22.01.1944

Řád Suvorova 3. stupeň /1943-1991/
The Order of Suvorov, 3rd Class /1943-1991/
Opден Суворова III степени
-

27.09.1944

Řád rudého praporu /1924-1943/
Order of the Red Banner /1924-1943/
Орден Красного Знамени
-

03.11.1944

Medaile za bojové zásluhy
Medal for Combat Merit
Медаль За боевые заслуги
-

06.11.1947

Řád rudé hvězdy
Order of the Red Star
Opден Красная Звезда
-

03.11.1953

Řád rudého praporu /1924-1943/
Order of the Red Banner /1924-1943/
Орден Красного Знамени
-

29.04.1954

Řád rudé hvězdy
Order of the Red Star
Opден Красная Звезда
-

22.02.1955

Řád rudého praporu /1924-1943/
Order of the Red Banner /1924-1943/
Орден Красного Знамени
-

Poznámka:
Note:
- rozpracované
Zdroje:
Sources:
Быков, М.: Все асы Сталина 1936–1953 гг., Яуза-пресс, 2014, ISBN 978-5-9955-0712-3, str. 22
podvignaroda.mil.ru
pamyat-naroda.ru
https://www.warheroes.ru/hero/hero.asp?Hero_id=3304
https://soviet-aces-1936-53.ru/abc/a/avdeev_mv.htm
URL : https://www.valka.cz/Avdejev-Michail-Vasilievic-t194386#559762Verze : 1
MOD
zostrely:

dátum typ lokalita
24.09.1941Bf-109 Perekop (Перекоп)
24.09.1941Bf-109 Perekop (Перекоп)
25.09.1941Bf-109 Červjonyj Čaban (Червоный Чабан)
30.09.1941Bf-109 Perekop (Перекоп)
30.09.1941Bf-109Perekop (Перекоп) (skupinový zostrel)
18.10.1941Bf-109 juho-západne Kart-Kazak č. 3 (юго-зап. Карт-Казак № 3) (skupinový zostrel)
17.12.1941He-111 Kača (Кача)
09.01.1942Ju-88 Beľbek-Kača (Бельбек — Кача) (skupinový zostrel)
03.06.1942Bf-109 rameno Kača (траверз Кача)
05.06.1942He-111 letisko Kača (аэродром Кача) (skupinový zostrel)
05.06.1942Bf-109 Balaklava (Балаклава) (skupinový zostrel)
08.06.1942Bf-109 Balaklava (Балаклава)
15.03.1943Bf-109 Gelendžik (Геленджик)
17.03.1943Ju-87 Myschako (Мысхако) (skupinový zostrel)
09.04.1943Fw-189 Gajduk (Гайдук)
13.05.1943Bf-109 Myschako (Мысхако)
10.01.1944Bf-109 Libknechtovka (Либкнехтовка)
10.01.1944Bf-109 mys Mama Russkaja (м. Мама Русская)

celkovo: 12 zostrelov samostatne + 6 v skupine


Быков, М. Ю.: Все асы Сталина 1936–1953 гг., Яуза-пресс, 2014, str. 18, ISBN 978-5-9955-0712-3
URL : https://www.valka.cz/Avdejev-Michail-Vasilievic-t194386#559853Verze : 8
MOD
Na prvej fotografii M.V. Avdejev fotografovaný v roku 1957. Na hrudi pribudli ďalšie tri Rady Červenej zástavy (spolu ich mal šesť) pod nimi Leninov rad. Vysoké vyznamenanie, udelené mu vládou USA, Námorný kríž nebolo zrejme vhodné v období zúriacej studenej vojny verejne prezentovať, takže na jeho hrudi chýba. Vľavo hore (zhora na dol) dva Rady Červenej hviezdy a Rad Suvorova 3. triedy.


Na ďalšej fotografii z konca šestdesiatich rokov však už má Námorný kríž pripnutý. Zrejme dôsledok Chruščovovej politiky normalizácie vzťahov s USA.


www.warheroes.ru

URL : https://www.valka.cz/Avdejev-Michail-Vasilievic-t194386#559811Verze : 2
MOD