Main Menu
User Menu

Útočná peruť 52 [1959-1995]

Attack Squadron 52 "Knightriders" / VA-52

     
Název:
Name:
Útočná peruť 52
Originální název:
Original Name:
Attack Squadron 52
Datum vzniku:
Raised/Formed:
23.02.1959
Předchůdce:
Predecessor:
Stíhací peruť 144
Datum zániku:
Disbanded:
31.03.1995
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
23.02.1959-20.12.1963 Palubní letecká skupina 5
20.12.1963-25.08.1966 Palubní letecké křídlo 5
25.08.1966-01.07.1967 Palubní letecké křídlo 19
01.07.1967-DD.06.1968 COMFAIRWHIDBEY
DD.06.1968-DD.MM.1969 Palubní letecké křídlo 15
DD.MM.1969-01.07.1978 Palubní letecké křídlo 11
01.07.1978-31.03.1995 Palubní letecké křídlo 15
Dislokace:
Deployed:
23.02.1959-15.01.1962 San Diego, NAS Miramar
15.01.1962-29.08.1963 Sunnyvale, NAS Moffett Field
29.08.1963-01.07.1967 Alameda, NAS Alameda
01.07.1967-DD.MM.RRRR Whidbey Island, NAS Whidbey Island

Velitel:
Commander:
23.02.1959-24.02.1959 Michie, Donald (Commander)
24.02.1959-28.10.1960 Taddeo, A. S. (Commander)
28.10.1960-30.01.1962 English, A. R. (Commander)
30.01.1962-17.01.1963 Beaulieu, M. E. (Commander)
17.01.1963-09.01.1964 West, Raymond W. (Commander)
09.01.1964-29.12.1964 Edmondson, George H. (Commander)
29.12.1964-10.12.1965 McAdams, Lee T. (Commander)
10.12.1965-19.04.1966 Mape, John C. (Commander)
19.04.1966-30.06.1967 Worchesek, Robert R. (Commander)
30.06.1967-20.01.1969 Berglund,, Lester W. Jr. (Commander)
20.01.1969-29.01.1970 McKenzie, James A. (Commander)
29.01.1970-20.11.1970 Kobler, Robert H. (Commander)
20.11.1970-23.11.1971 McCrimmon, Douglas R. (Commander)
23.11.1971-03.10.1972 Salo, Lennart R. (Commander)
03.10.1972-02.10.1973 Kinney, Charles H. (Commander)
02.10.1973-17.01.1975 Owen, Robert S. (Commander)
17.01.1975-23.04.1976 Banta, Clifton E. (Commander)
23.04.1976-20.05.1977 Kerr, Daryl L. (Commander)
20.05.1977-25.08.1978 Galbraith, William R. (Commander)
25.08.1978-08.11.1979 McGuire, James R. (Commander)
08.11.1979-29.12.1979 Williams, Walter D. (Commander)
29.12.1979-09.05.1981 Rice, Peter A. (Commander)
09.05.1981-27.08.1982 Waggoner, David T. (Commander)
27.08.1982-10.02.1984 Wood, Bruce V. (Commander)
10.02.1984-26.07.1985 Sullivan, Donald L. (Commander)
26.07.1985-08.12.1986 Burin, James M. (Commander)
08.12.1986-23.09.1987 Sledge, Lloyd D. (Commander)
23.09.1987-31.03.1989 Dodd, Richard P. (Commander)
31.03.1989-05.10.1990 Thomson, Timothy (Commander)
05.10.1990-DD.MM.RRRR Zortman, James M. (Commander)
Výzbroj:
Armament:
DD.03.1959-DD.MM.RRRR Douglas AD-7 Skyraider
10.11.1967-DD.MM.RRRR Grumman A-6A Intruder
DD.10.1970-DD.MM.RRRR Grumman A-6B Intruder
DD.MM.1971-DD.MM.RRRR Grumman KA-6D Intruder
DD.07.1974-DD.MM.RRRR Grumman A-6E Intruder
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Grossnick, Roy A.: Dictionary of American Naval Aviation Squadrons Volume I - The History of VA, VAH, VAK, VAL, VAP and VFA Squadrons; Naval Historical Center, Department of the Navy, Washington, D.C., 1995
URL : https://www.valka.cz/Utocna-perut-52-1959-1995-t19400#581410Verze : 3
MOD
VA-52 Knight Riders


Squadrona VA-52 vznikla 23. února 1959 přejmenováním a přeznačením stíhací squadrony VF-144 Bitter Birds na VA_52 Knight Riders.
Squadrona uskutečnila své první čtyři plavby na palubách letadlových lodí USS TICONDEROGA (CV-14) a USS LEXINGTON (CV-16) na jehož palubě absolvovala svopji první bojovou plavbu ve Vietnamském konfliktu v roce 1964. Knightriders zabezpečovali vzdušné krytí během torpédového útoku na torpédoborec USS MADDOX (DD-731) a uskutečnili první odvetné údery na území severního Vietnamu po tomto incidentu.


VA-52 uskutečnila několik nasazení ve Vietnamu vyzbrojena letouny Skyraider předtím, než se přezbrojila na nové letouny A-6A Intruder v listopadu 1967.


VA-52 absolvovala se svými Intrudery dvě bojové plavby v Tonkinském zálivu na palubě USS KITTY HAWK (CVA-63) v rámci CAW-11. Během druhé plavby na palubě USS Kitty Hawk squadrona bojově vyzkoušela i A-6B a KA-6D tanker.


Knightriders se v roce 1972 účastnili operace LINEBACKER I. Během tohoto nasazení se squadrona podílela na zaminování severovietnamských přístavů.
Během nasazení ve válce proti Vietnamu squadrona uskutečnila více jak 3000 akcí nat severním Vietnamem, svrhla více jak 5500 tun výbušnin během 160 dnů bojového nasazení. Její letouny A-6B vypálily 113 raket Standard Arm proti vietnamským naváděcím radarům.


V červenci 1974 squadrona obdržela nový model A-6E Intruder s nimiž opět operovala z paluby USS KITTY HAWK. Na palubě USS KITTY HAWK v rámci CVW-11 se squadrona usídlila až do roku 1981. Během této doby uskutečnila několik mírových plaveb.


V roce 1982 až 1983 se squadrona účastnila plavby kolem světa na palubě letadlové lodi USS CARL VINSON (CVN-70). Z paluby tohoto plovoucího letiště podnikla squadrona několik misí při Libanonské krizi. Celkem uskutečnila squadrona osum plaveb na palubě Vinsna.


V říjnu 1991 se Knight Riders vrátili na palubu USS KITTY HAWK. V listopadu 1992 se squadrona nacházela v Perském zálivu při plnění misí nad Irákem v rámci operací Southern Watch.


V lednu 1993 se squadrona dostala naposledy k bojovému nasazení. Její Intrudery zaútočily na vybrané cíle laserem naváděnými bombami hluboko v Iráku.


V roce 1995 byla squadrona rozpuštěna.
URL : https://www.valka.cz/Utocna-perut-52-1959-1995-t19400#137073Verze : 0
Znak VA-52 Knight Raiders
Útočná peruť 52 [1959-1995] - Znak VA-52

Znak VA-52
URL : https://www.valka.cz/Utocna-perut-52-1959-1995-t19400#137075Verze : 0
Ptáci VA-52
Útočná peruť 52 [1959-1995] - A-6E od VA-52 nad pouští v Perském zálivu

A-6E od VA-52 nad pouští v Perském zálivu
Útočná peruť 52 [1959-1995] - Pohled z pilotní kabiny na A-6A od VA-52 kdesi nad sev. Vietnamem

Pohled z pilotní kabiny na A-6A od VA-52 kdesi nad sev. Vietnamem
URL : https://www.valka.cz/Utocna-perut-52-1959-1995-t19400#137079Verze : 0





Linked from : https://www.valka.cz/topic/postview/423604
URL : https://www.valka.cz/Utocna-perut-52-1959-1995-t19400#423605Verze : 0
MOD





Linked from : https://www.valka.cz/topic/postview/583215
URL : https://www.valka.cz/Utocna-perut-52-1959-1995-t19400#583216Verze : 0
MOD