Main Menu
User Menu

Puzejkin, Vladimír Vasiljevič

Vladimir Vasilyevich Puzeykin

Владимир Васильевич Пузейкин

     
Příjmení:
Surname:
Puzejkin
Jméno:
Given Name:
Vladimír Vasiljevič
Jméno v originále:
Original Name:
Пузейкин Владимир Васильевич
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
generálmajor letectva
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
23.12.1913 Kolpino, Leningradská oblasť /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
13.09.1986 ? /
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
- veliteľ 2. stíhacieho leteckého pluku (2. IAP) /1938-1941/
- veliteľ 127. stíhacieho leteckého pluku (127. IAP) /1941-1945/
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
- bojoval na strane republikánov v Španielskej občianskej vojne
- zostrelil samostatne 3 nepriateľské lietadlá v druhej svetovej vojne
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
Анохин, В., Быков, М.: Все истребительные авиаполки Сталина. Первая полная энциклопедия, Яуза-пресс, 2014. ISBN 978-5-9955-0707-9
https://airaces.narod.ru/spane/puzeykin.htm
https://allaces.ru/p/people.php?id=16825
https://www.proza.ru/2017/08/26/1735
URL : https://www.valka.cz/Puzejkin-Vladimir-Vasiljevic-t184863#539557Verze : 0
MOD
     
Příjmení:
Surname:
Puzejkin
Jméno:
Given Name:
Vladimír Vasiljevič
Jméno v originále:
Original Name:
Пузейкин Владимир Васильевич
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.1921-DD.MM.1930 základná deväťročná škola
DD.MM.1931-DD.MM.1932 banícky inštitút
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.1932-DD.MM.RRRR Leningradská vojenská škola teórie pre pilotov
DD.MM.RRRR-DD.04.1933 stáž v 2. leteckej škole v Borisglebsku
DD.MM.RRRR-DD.12.1934 14. vojenské učilište, Engeľs
DD.01.1939-DD.10.1939 Vyššie zdokonaľovacie letecké kurzy, Lipeck
DD.MM.RRRR-DD.05.1949 zdokonaľovací veliteľský kurz pri Vojenskej akadémii
DD.12.1951-DD.10.1953 Vojenská akadémia Vorošilova
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
DD.MM.1933 poručík
13.10.1937 major
21.01.1942 podplukovník
07.01.1947 plukovník
31.05.1954 generálmajor
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Automaticky vyplněné položky:
13.05.1938-31.12.1938 Velitel : 2. stíhací letecký pluk
19.09.1941-21.01.1942 Velitel : 127. stíhací letecký pluk
21.01.1942-DD.05.1945 Velitel : 127. stíhací letecký pluk

Ručně vyplněné položky:
15.06.1932-DD.MM.RRRR vstup do Červenej armády
10.11.1960-DD.MM.RRRR v zálohe
Vyznamenání:
Awards:

26.07.1937

Řád rudého praporu /1924-1943/
Order of the Red Banner /1924-1943/
Орден Красного Знамени
-

10.11.1937

Řád rudého praporu /1924-1943/
Order of the Red Banner /1924-1943/
Орден Красного Знамени
-

28.02.1942

Leninův řád /1936-1943/
Order of Lenin /1936-1943/
Opден Ленина
-

15.10.1943

Řád Alexandra Něvského
Order of Alexander Nevsky
Орден Александра Невского
-

18.02.1944

Řád Suvorova 3. stupeň /1943-1991/
The Order of Suvorov, 3rd Class /1943-1991/
Opден Суворова III степени
-

18.09.1944

Řád rudého praporu /1924-1943/
Order of the Red Banner /1924-1943/
Орден Красного Знамени
-

03.11.1944

Medaile za bojové zásluhy
Medal for Combat Merit
Медаль За боевые заслуги
-

09.05.1945

Medaile Za vítězství nad Německem ve Velké Vlastenecké válce 1941-1945
Medal for Victory over Germany in Great Patriotic War 1941-1945
Медаль За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.
-

09.06.1945

Medaile Za dobytí Berlína
Medal for Capture of Berlin
Медаль За взятие Берлина
-

06.12.1947

Řád rudé hvězdy
Order of the Red Star
Opден Красная Звезда
-

22.02.1948

Jubilejní medaile 30 let sovětské armády a námořnictva
Jubilee Medal for 30 Years of Soviet Army and Navy
Юбилейная медаль 30 лет Советской Армии и Флота
-

20.04.1953

Řád rudého praporu /1924-1943/
Order of the Red Banner /1924-1943/
Орден Красного Знамени
-

10.11.1953

Řád vlastenecké války 1. stupně /1943-1985/
Order of the Patriotic War, 1st Class /1943-1985/
Орден Отечественной войны 1-й степени
-

23.01.1957

Řád rudé hvězdy
Order of the Red Star
Opден Красная Звезда
-

31.01.1958

Medaile Na paměť 250 let Leningradu
Medal for Commemoration of 250 Years of Leningrad
Медаль В память 250-летия Ленинграда
-

15.03.1958

Jubilejní medaile 40 let Ozbrojených sil SSSR
Jubilee Medal for 40 Years of Armed Forces of USSR
Юбилейная медаль 40 лет Вооруженных Сил СССР
-

Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Анохин, В., Быков, М.: Все истребительные авиаполки Сталина. Первая полная энциклопедия, Яуза-пресс, 2014. ISBN 978-5-9955-0707-9
https://airaces.narod.ru/spane/puzeykin.htm
https://allaces.ru/p/people.php?id=16825
https://www.proza.ru/2017/08/26/1735
URL : https://www.valka.cz/Puzejkin-Vladimir-Vasiljevic-t184863#539558Verze : 0
MOD

Vladimír Vasiljevič Puzejkin



Narodil sa 23. decembra 1913 v meste Kolpino Sankt-Peterburskej gubernii, neskôr Leningradská oblasť. Jeho otec sa vyznamenal v rusko-japonskej vojne v rokoch 1904 až 1905, kedy neopustil potápajúci sa krížnik eskardy admirála Z.P. Rožestvenského až do doby, než k tomu dostal rozkaz. Následne strávil desať hodín v ľadovej vode na korkovej rohoži, kým ho nevylovili Japonci. Vo vojne obdržal dva Rady Sv. Juraja. Jeho syn Vladimír ukončil devätročnú základnú školu v roku 1930 a presne rok pracoval, rovnako ako otec, ako sústružník v Ižorskom závode v rodnom meste. Po otcovi zdedil chladnokrvnú povahu, ktorá sa u neho prejavila už v mladom veku - mal len 15 rokov, keď sám zachránil troch topiacich sa z potápajúcej sa loďky. Po odpracovanom roku vo výrobe sa prihlásil na banícku strednú školu, no v jej laviciach sa dlho neohrial. Už 15.06.1932 bol povolaný do Robotnícko-roľníckej Červenej armády a v jej rámci bol vyslaný do Leningradskej vojenskej školy teórie pre pilotov, ktorú ukončil v júli toho istého roku. Ako zvykol sám hovorievať, bol poslaný z podzemia priamo do neba. Do apríla 1932 stážoval v 2. leteckej škole v Borisglebsku a následne do decembra 1934 navštevoval 14. vojenské učilište v Engeľse. Po ich skončení slúžil v hodnosti poručíka (lejtenant) v 23. ľahkej bitevnej peruti (23-й легкоштурмовой эскадрилье) Leningradského vojenského okruhu. Z pohľadu služobného zaradenia bol od decembra 1934 do januára 1936 mladším pilotom, od februára do decembra 1936 bol starším pilotom a velil letke 11. stíhacej leteckej perute (11-й истребительной авиационной эскадрильи) Leningradského vojenského okruhu.

Od 03.01. do 07.09.1937 sa zúčastnil na "internacionálnej pomoci" španielskemu národu v boji proti fašistickým vzbúrencom generála Franca. Pilotoval sovietske stroje I-15 a I-16, jeho krycie meno bolo "Vladimire". Počas jeho osemmesačnej "rotácie" nalietal v Španielsku 255 bojových letov a podľa nepotvrdených údajov mal zostreliť najmenej dve nepriateľské, teda nacionalistické lietadlá. Samotný Vladimir Puzejkin si aj po rokoch spomínal na bojový let, pri ktorom otvoril svoje bojové skóre. Išlo o stíhací sprievod štyroch republikánskch bombardérov Potez 54, ktoré pilotovali francúzsky dobrovoľníci. Počasie bolo jasné, obloha bezoblačná. Potezy našli cieľ a zhodili naň bomby. V tom momente na nich zaútočila skupina nacionalistických dvojplošných stíhačiek Fiat CR-32. Stíhacej ochrane, ktorej súčasťou bol aj V. Puzejkin, sa podarilo odvrátiť útok stíhačiek, dve z nich zostrelili a ostatné zahnali na útek. Všetky bombardéry sa vrátili na základňu, pričom až tam sa zistilo, že v dôsledku útoku utrpeli ťažké zranenia traja členovia ich posádok. Keďže v republikánskom španielskom letectve platilo pravidlo, že spoločne dosiahnuté zostrely sa rovnakým dielom delili medzi všetkých pilotov, ktorí na lietadlo útočili, otvoril v uvedený deň svoj účet na španielskom nebi aj Vladimír Puzejkin. Za účasť v Španielskej občianskej vojne bol vyznamenaný dvoma Radmi červenej zástavy a zároveň bol povýšený dňa 13.10.1937 do hodnosti major.

Po návrate do ZSSR velil od novembra 1937 do apríla 1938 16. samostatnej peruti (16-й отдельной эскадрильей) a následne bol poverený velením 2. IAP. Tomuto pluku velil do januára 1939. Súčasne vykonával funkciu posádkového veliteľa. Od januára do októbra roku 1939 bol poslucháčom Vyššieho zdokonaľovacieho leteckého kurzu v meste Lipeck. Po jeho absolvovaní slúžil v Zabajkalskom vojenskom okruhu. Do mesiaca november 1939 bol inšpektorom techniky pilotáže 20. leteckej brigády Vojenského letectva, potom do augusta 1940 pomocníkom veliteľa 2. stíhacej leteckej brigády. Do napadnutia Sovietskeho zväzu slúžil ako inšpektor techniky pilotáže v 38. IAD (august 1940-jún 1941) a Vojenského letectva 16. armády (jún-júl 1941).

Začiatok Veľkej vlasteneckej vojny, ako Rusi volajú obdobie od 22.06.1941 do víťazstva 09.05.1945, keďže podľa ich výkladu dejín dovtedy išlo o imperialistickú vojnu, ktorá sa ich netýkala, zastihol Vladimira Puzejkina vo funkcii veliteľa samostatnej stíhacej perute. Od prvých dní vojny sa zúčastňuje bojov ako pilot stíhačky MiG-3. Bojuje v rámci Západného frontu, zúčastňuje sa obrany Moskvy.

V hektických dňoch jesene 1941 je vymenovaný za veliteľa 127. stíhacieho leteckého pluku, ktorého veliteľom zostane až do konca vojny. Stíhači jeho pluku chránili "Cestu života", ktorou sa po zamrznutom Ladožskom jazere dopravovala pomoc do obkľúčeného Leningradu. Súčasne poskytovali stíhacie krytie "vzdušnému mostu" do Leningradu, ktorý zabezpečovali dopravné lietadlá Li-2.

Dňa 21.01.1942 bol povýšený do hodnosti podpolkovnik.

Po skončení vojny pokračoval vo vojenskej kariére a dňa 07.01.1947 bol povýšený do hodnosti polkovnik. V máji roku 1949 ukončil zdokonaľovací veliteľský kurz pri Vojenskej akadémii a od decembra 1951 do októbra 1953 bol poslucháčom Vojenskej akadémie Vorošilova. Dňa 31.05.1954 bol povýšený do hodnosti general-major.

Na vlastnú žiadosť bol dňa 10.11.1960 prepustený do zálohy. V civile pracoval na Leningradskej správe civilného letectva, pričom súčasne stál na čele zväzu dobrovoľníkov-účastníkov vojny v Španielsku. Zároveň viedol zväz bojovej slávy pri Leningradskom paláci pionierov.

Zomrel 13.09.1986 vo veku nedožitých 73 rokov.

https://allaces.ru/p/people.php?id=16825
https://airaces.narod.ru/spane/puzeykn1.htm
https://flyaces.narod.ru/spane/puzeykin.htm
URL : https://www.valka.cz/Puzejkin-Vladimir-Vasiljevic-t184863#539572Verze : 13
MOD
zdroje ako v predchádzajúcom príspevku
Puzejkin, Vladimír Vasiljevič - Snímok v civilnom odeve pred odchodom do Španielska, kam odchádzali sovietsky dobrovoľníci ako civilné osoby

Snímok v civilnom odeve pred odchodom do Španielska, kam odchádzali sovietsky dobrovoľníci ako civilné osoby
Puzejkin, Vladimír Vasiljevič - V. Puzejkin po návrate zo Španielska, podľa dištinkcií na golieri má už hodnosť major, ide teda o snímok po 13.10.1937, všimnite si dva Rady Červenej zástavy na jeho hrudi

V. Puzejkin po návrate zo Španielska, podľa dištinkcií na golieri má už hodnosť major, ide teda o snímok po 13.10.1937, všimnite si dva Rady Červenej zástavy na jeho hrudi
Puzejkin, Vladimír Vasiljevič - Puzejkin už v uniforme podplukovníka, teda po januári 1942

Puzejkin už v uniforme podplukovníka, teda po januári 1942
Puzejkin, Vladimír Vasiljevič - Piloti 127. IAP, druhý sprava V. Puzejkin, zima 1941-42

Piloti 127. IAP, druhý sprava V. Puzejkin, zima 1941-42
URL : https://www.valka.cz/Puzejkin-Vladimir-Vasiljevic-t184863#539576Verze : 3
MOD