Main Menu
User Menu

1. armáda [1938-1953]

1st Army

1-я армия

     
Název:
Name:
1. armáda
Originální název:
Original Name:
1-я Краснознамённая армия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
28.06.1938
Předchůdce:
Predecessor:
Přímořská skupina vojsk
Datum zániku:
Disbanded:
14.04.1953
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
28.06.1938-04.09.1938 Dálnovýchodní front
04.09.1938-01.07.1940 Lidový komisariát obrany
01.07.1940-DD.07.1943 Dálnovýchodní front
DD.07.1943-05.08.1945 Přímořská skupina vojsk
05.08.1945-10.09.1945 1. dálnovýchodní front
10.09.1945-22.05.1947 Zabajkalsko-amurský vojenský okruh
22.05.1947-24.04.1953 Dálnovýchodní vojenský okruh
Dislokace:
Deployed:
28.06.1938-05.08.1945 Vorošilov, ? /
05.08.1945-10.09.1945 dálnovýchodní válčiště
10.09.1945-14.04.1953 ?, ?

Velitel:
Commander:
28.06.1938-04.09.1938 Podlas, Kuzma Petrovič (Komandir divizii / Командир дивизии)
04.09.1938-08.02.1939 Štěrn, Grigorij Michajlovič (Komandir korpusa / Командир корпуса)
08.02.1939-31.07.1939 Štěrn, Grigorij Michajlovič (Komandir armii vtarovo ranga / Командир армии 2-ого ранга)
31.07.1939-13.08.1939 Popov, Markjan Michajlovič (Komandir divizii / Командир дивизии)
13.08.1939-04.06.1940 Popov, Markjan Michajlovič (Komandir korpusa / Командир корпуса)
04.06.1940-14.01.1941 Popov, Markjan Michajlovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
14.01.1941-19.06.1941 Jerjomenko, Andrej Ivanovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
19.06.1941-17.10.1942 Vasiljev, Vasilij Pětrovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
17.10.1942-28.06.1945 Savvuškin, Michail Sergejevič (Geněral-major / Генерал-майор)
28.06.1945-12.06.1946 Běloborodov, Afanasij Pavlanťjevič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
12.06.1946-30.07.1946 Danilov, Alexej Iljič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
30.07.1946-13.03.1950 Kolpakči, Vladimir Jakovlevič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
13.03.1950-14.04.1953 Leljušenko, Dmitrij Danilovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
28.06.1938-25.04.1939 Popov, Markjan Michajlovič (Komandir brigady / Командир бригады)
25.04.1939-31.07.1939 Popov, Markjan Michajlovič (Komandir divizii / Командир дивизии)
31.07.1939-04.06.1940 Šelachov, Georgij Akimovič (Komandir brigady / Командир бригады)
04.06.1940-DD.07.1943 Šelachov, Georgij Akimovič (Geněral-major / Генерал-майор)
DD.07.1943-22.02.1944 Justěrnik, Jevgenij Jakovlevič (Polkovnik / Полковник)
22.02.1944-DD.06.1945 Justěrnik, Jevgenij Jakovlevič (Geněral-major / Генерал-майор)
DD.06.1945-DD.MM.1946 Maslennikov, Fjodor Fjodorovič (Geněral-major / Генерал-майор)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
28.06.1938-04.09.1938 43. střelecký sbor
28.06.1938-04.09.1938 59. střelecký sbor
01.07.1940-15.08.1942 Vzdušné síly 1. armády
09.08.1945-03.09.1945 564. samostatná spojovací letka

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
04.09.1938 Řád rudého praporu
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Feskov, V. I. i dr.: Krasnaja Armija v pobedach i poraženijach 1941–1945 gg. Tomsk 2003.
Feskov, V. I. i dr.: Vooružennyje Sily SSSR posle Velikoj Otěčestvennoj vojny. Č. 1. Tomsk 2013.
Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Red. A. A. Kolťukov. Moskva 2003.
Kalašnikov, K. A. i dr.: Krasnaja Armija v ijuně 1941 goda. Novosibirsk 2003.
Komandnyj i načalstvujuščij sostav Krasnoj Armii v 1940-1941 gg. Moskva 2005.
Krasnoznaměnnyj Dalněvostočnyj. Istorija Krasnoznaměnnogo Dalněvostočnogo vojennogo okruga. Red. I. M. Treťjak. Moskva 1985.
Krasnoznamennyj Dalněvostočnyj vojennyj okrug. Chabarovsk 2008.
URL : https://www.valka.cz/1-armada-1938-1953-t178394#569225Verze : 2
MOD