Main Menu
User Menu

IV. skupina Stíhací eskadry 54 [1943-1945]

4th Group of the 54th Fighter Wing / IV. Gruppe des Jagdgeschwaders 54 (IV./JG 54)

     
Název:
Name:
IV. skupina Stíhací eskadry 54
Originální název:
Original Name:
IV. Gruppe des Jagdgeschwaders 54
Datum vzniku:
Raised/Formed:
DD.07.1943
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
07.02.1945
Nástupce:
Successor:
II. skupina Stíhací eskadry 7
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.07.1943-07.02.1945 Stíhací eskadra 54
Dislokace:
Deployed:
DD.07.1943-DD.08.1943 Jesau, Fliegerhorst Jesau /
DD.08.1943-DD.09.1943 Siverskij, Fliegerhorst Siwerskaja /
DD.09.1943-DD.12.1943 Idrica, Feldflugplatz Idriza /
DD.12.1943-DD.01.1944 Dno, Flugplatz Griwotschki /
DD.01.1944-25.02.1944 Pskov, Feldflugplatz Pleskau-Süd /
25.02.1944-29.03.1944 Dorpat, Einsatzhafen Dorpat /
29.03.1944-20.04.1944 Lvov, Fliegerhorst Lemberg-Sknilow /
20.04.1944-15.05.1944 Konstanca, Fliegerhorst Constanţa-Mamaia /
15.05.1944-19.05.1944 Roman, Einsatzhafen Roman /
19.05.1944-29.05.1944 Leipzig, Feldflugplatz Leipzig /
29.05.1944-09.06.1944 Landau, ?
09.06.1944-27.06.1944 Illesheim, Fliegerhorst Illesheim /
27.06.1944-03.07.1944 Baranowitschi, Fliegerhorst Baranowitschi /
03.07.1944-23.07.1944 Lublin, ?
23.07.1944-27.07.1944 Deblin, Fliegerhorst Deblin-Irena /
27.07.1944-21.08.1944 Piastow, ?
21.08.1944-DD.08.1944 Trakehnen, ?
DD.08.1944-06.09.1944 Nasielsk, ?
06.09.1944-14.09.1944 Zichenau, Landeplatz Zichenau /
14.09.1944-18.09.1944 Falkenberg/Elster, Einsatzhafen Alt-Lönnewitz /
18.09.1944-07.10.1944 Lünne, Einsatzhafen Plantlünne /
07.10.1944-19.11.1944 Mörtitz, ?
19.11.1944-21.11.1944 Münster, Fliegerhorst Münster-Handorf /
21.11.1944-DD.01.1945 Vörden, ?
DD.01.1945-07.02.1945 Gardelegen, ?

Velitel:
Commander:
DD.07.1943-30.07.1943 Rudorffer, Erich (Hauptmann)
30.07.1943-DD.02.1944 Sinner, Rudolf (Hauptmann)
11.02.1944-25.02.1944 Schnell, Siegfried (Hauptmann)
DD.03.1944-DD.05.1944 Koall, Gerhard (Hauptmann)
DD.05.1944-30.09.1944 Späte, Wolfgang (Major)
01.10.1944-07.02.1945 Klemm, Rudolf (Hauptmann)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.ww2.dk/air/jagd/jg54.htm
URL : https://www.valka.cz/IV-skupina-Stihaci-eskadry-54-1943-1945-t178054#524027Verze : 1
MOD
IV. Gruppe:


Gruppenkommandeure:


Hptm Erich Rudorffer, 7.43 - 30.7.43
Hptm Rudolf Sinner, 30.7.43 - 2.44
Hptm Siegfried Schnell, 11.2.44 - 25.2.44
Hptm Gerhard Koall, 3.44 - 5.44
Maj Wolfgang Späte, 5.44 - 30.9.44
Hptm Rudolf Klemm, 1.10.44 - 2.45
Hptm Fritz-Karl Schloßstein, 3.45 - 4.45


Zformována 7.43 v Jesau z částí 4./JG54 :


Stab IV./JG54 nový
10./JG54 nová
11./JG54 nová
12./JG54 nová


Reorganizována 8.44 (stará 12./JG54 se stala částí III./JG54):


13./JG54 ze staré 10./JG54
14./JG54 ze staré 11./JG54
15./JG54 ze 4./JG54
16./JG54 ze 6./JG54


7.2.45 přejmenována na II./JG7:


Stab IV./JG54 se stal Stab II./JG7
13./JG54 se stala 5./JG7
14./JG54 se stala 6./JG7
15./JG54 se stala 7./JG7
16./JG54 se stala 8./JG7


Základny:


7.43 - 8.43 Jesau Bf 109G
8.43 - 9.43 Siwerskaya Bf 109G
9.43 - 12.43 Idriza Bf 109G
12.43 - 1.44 Dno Bf 109G
1.44 - 25.2.44 Pleskau Bf 109G
25.2.44 - 29.3.44 Dorpat Bf 109G
29.3.44 - 20.4.44 Lemberg Bf 109G
20.4.44 - 15.5.44 Mamaia Bf 109G
15.5.44 - 19.5.44 Roman Bf 109G
19.5.44 - 29.5.44 Leipzig/Romania Bf 109G
29.5.44 - 9.6.44 Landau Bf 109G
9.6.44 - 27.6.44 Illesheim Bf 109G, Fw 190A
27.6.44 - 3.7.44 Baranowitschi Fw 190A
3.7.44 - 23.7.44 Lublin Fw 190A
23.7.44 - 27.7.44 Deblin-Irena Fw 190A
27.7.44 - 21.8.44 Piastow Fw 190A
21.8.44 - 8.44 Trakehnen Fw 190A
8.44 - 6.9.44 Nasielsk Fw 190A
6.9.44 - 14.9.44 Zichenau Fw 190A
14.9.44 - 18.9.44 Alt-Lönnewitz Fw 190A
18.9.44 - 7.10.44 Lünne, Einsatzhafen Plantlünne / Fw 190A
7.10.44 - 19.11.44 Mörtitz Fw 190A
19.11.44 - 21.11.44 Münster-Handorf Fw 190A
21.11.44 - 1.45 Vörden Fw 190A
1.45 - 2.45 Gardelegen Fw 190A
URL : https://www.valka.cz/IV-skupina-Stihaci-eskadry-54-1943-1945-t178054#1613Verze : 0
MOD