Main Menu
User Menu

II. skupina Stíhací eskadry 54 [1940-1945]

2nd Group of the 54th Fighter Wing / II. Gruppe des Jagdgeschwaders 54 (II./JG 54)

     
Název:
Name:
II. skupina Stíhací eskadry 54
Originální název:
Original Name:
II. Gruppe des Jagdgeschwaders 54
Datum vzniku:
Raised/Formed:
04.07.1940
Předchůdce:
Predecessor:
I. skupina Stíhací eskadry 76
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
04.07.1940-08.05.1945 Stíhací eskadra 54
DD.06.1944-DD.07.1944 Kuhlmeyho bojová skupina
Dislokace:
Deployed:
04.07.1940-08.08.1940 Waalhaven, ?
08.08.1940-22.09.1940 Hermelinghen, ?
22.09.1940-29.11.1940 Campagne-les-Guines, ?
29.11.1940-03.12.1940 Sankt Augustin, Fliegerhorst Bonn-Hangelar /
03.12.1940-27.01.1941 Delmenhorst, Fliegerhorst und Industriehafen Delmenhorst-Adelheide /
27.01.1941-04.02.1941 Schiphol, ?
04.02.1941-05.02.1941 Etaples, ?
05.02.1941-09.02.1941 Le Mans, Fliegerhorst Le Mans /
09.02.1941-17.02.1941 Cherbourg, ?
17.02.1941-24.03.1941 Le Mans, Fliegerhorst Le Mans /
24.03.1941-31.03.1941 Cherbourg, ?
31.03.1941-02.04.1941 Graz, Fliegerhorst Graz-Thalerhof /
02.04.1941-09.04.1941 Arad, Einsatzhafen Arad-Gai
09.04.1941-11.04.1941 Kecskemét, Fliegerhost Kecskemet
11.04.1941-19.04.1941 Arad, Einsatzhafen Arad-Gai
19.04.1941-03.05.1941 Bělehrad, Fliegerhorst Belgrad-Semlin /
03.05.1941-DD.06.1941 Słupsk, Fliegerhorst Stolp-Reitz /
DD.06.1941-30.06.1941 Trakehnen, ?
30.06.1941-DD.07.1941 Kaunas, Einsatzhafen Kowno /
DD.07.1941-DD.08.1941 Ostrov, Fliegerhorst Ostrow /
DD.08.1941-05.09.1941 Sarudinye, ?
05.09.1941-DD.12.1941 Siverskij, Fliegerhorst Siwerskaja /
DD.12.1941-DD.02.1942 Uetersen, Fliegerhorst Uetersen /
DD.02.1942-DD.12.1942 Relbicy, Landeplatz Rjelbitzy /
DD.12.1942-DD.05.1943 Kalinin, ?
DD.05.1943-DD.08.1943 Orel, ?
DD.08.1943-DD.10.1943 Kijev, Fliegerhorst Kiew /
DD.10.1943-DD.12.1943 Žytomyr, Fliegerhorst Shitomir /
DD.12.1943-DD.01.1944 Vinnycja, Fliegerhorst Winniza /
DD.01.1944-05.03.1944 Umaň, Fliegerhorst Uman /
05.03.1944-12.03.1944 Jakobstadt, ?
12.03.1944-DD.06.1944 Petserie, ?
DD.06.1944-20.07.1944 Imatra, Landeplatz Immola
20.07.1944-DD.07.1944 Utti, Fliegerhorst Utti
DD.07.1944-DD.08.1944 Petserie, ?
DD.08.1944-22.09.1944 Wenden, Feldflugplatz Wenden /
22.09.1944-DD.10.1944 Riga, Fliegerhorst Riga-Spilve /
DD.10.1944-DD.03.1945 Libau, Einsatzhafen Libau /
DD.03.1945-DD.03.1945 Heiligenbeil, Fliegerhorst Heiligenbeil /
08.05.1945-08.05.1945 Flensburg, Fliegerhorst Flensburg-Weiche /

Velitel:
Commander:
04.07.1940-11.07.1940 Kraut, Richard (Hauptmann)
11.07.1940-25.08.1940 Winterer, Otto Hans (Hauptmann)
25.08.1940-27.10.1942 Hrabak, Dietrich (Hauptmann)
19.11.1942-21.02.1943 Hahn, Hans (Major)
21.02.1943-30.07.1943 Jung, Heinrich (Hauptmann)
01.08.1943-DD.02.1945 Rudorffer, Erich (Hauptmann)
DD.02.1945-08.05.1945 Findeisen, Herbert (Hauptmann)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.ww2.dk/air/jagd/jg54.htm
URL : https://www.valka.cz/II-skupina-Stihaci-eskadry-54-1940-1945-t178052#523978Verze : 3
MOD
II. Gruppe:


Gruppenkommandeure:


Hptm Richard Kraut, 4.7.40 - 11.7.40
Hptm Otto-Hans Winterer, 11.7.40 - 25.8.40
Hptm Dietrich Hrabak, 25.8.40 - 27.10.42
Maj Hans von Hahn, 19.11.42 - 21.2.43
Hptm Heinrich Jung, 21.2.43 - 30.7.43
Hptm Erich Rudorffer, 1.8.43 - 2.45
Hptm Herbert Findeisen, 2.45 - 5.45


Zformována 4.7.40 v Vlissingen ze I./JG76 :


Stab II./JG54 ze Stab I./JG76
4./JG54 ze 1./JG76
5./JG54 ze 2./JG76
6./JG54 ze 3./JG76


4./JG54 byla připojena k III./JG54 od 2.43 - 6.44 (viz. III./JG54 základny).
8.44 rozšířena na 4 staffeln (4./JG54 se stala 15./JG54, a 6./JG54 se stala 16./JG54):


5./JG54 nezměněna
6./JG54 nová (10.44)
7./JG54 nová (10.44)
8./JG54 ze 4./KG2


Základny:


4.7.40 - 8.8.40 Waalhaven Bf 109E
8.8.40 - 22.9.40 Hermelinghen Bf 109E
22.9.40 - 29.11.40 Campagne-les-Guines Bf 109E
29.11.40 - 3.12.40 Bonn-Hangelar Bf 109E
3.12.40 - 27.1.41 Delmenhorst Bf 109E/F
27.1.41 - 4.2.41 Schiphol Bf 109F
4.2.41 - 5.2.41 Etaples Bf 109F
5.2.41 - 9.2.41 Le Mans Bf 109F
9.2.41 - 17.2.41 Cherbourg Bf 109F
17.2.41 - 24.3.41 Le Mans Bf 109F
24.3.41 - 31.3.41 Cherbourg Bf 109F
31.3.41 - 2.4.41 Graz-Thalerhof Bf 109F
2.4.41 - 9.4.41 Deta-Arad Bf 109F
9.4.41 - 11.4.41 Kecskemet Bf 109F
11.4.41 - 19.4.41 Deta-Arad Bf 109F
19.4.41 - 3.5.41 Belgrad-Semlin Bf 109F
3.5.41 - 6.41 Stolp-Reitz Bf 109F
6.41 - 30.6.41 Trakehnen Bf 109F
30.6.41 - 7.41 Kowno Bf 109F
7.41 - 8.41 Ostrow Bf 109F
8.41 - 5.9.41 Sarudinye Bf 109F
5.9.41 - 12.41 Siwerskaya Bf 109F
12.41 - 2.42 Uetersen, Fliegerhorst Uetersen / Bf 109F
2.42 - 12.42 Rjelbitzi Bf 109F/G
12.42 - 5.43 Kalinin(?) Fw 190A
5.43 - 8.43 Orel Fw 190A
8.43 - 10.43 Kiev Fw 190A
10.43 - 12.43 Shitomir Fw 190A
12.43 - 1.44 Winniza Fw 190A
1.44 - 5.3.44 Uman Fw 190A
5.3.44 - 12.3.44 Jakobstadt Fw 190A
12.3.44 - 6.44 Petserie Fw 190A
6.44 - 20.7.44 Immola Fw 190A
20.7.44 - 7.44 Utti Fw 190A
7.44 - 8.44 Petserie Fw 190A
8.44 - 22.9.44 Wenden Fw 190A
22.9.44 - 10.44 Riga-Spilve Fw 190A
10.44 - 3.45 Libau Fw 190A/D
3.45 - 8.5.45 Heiligenbeil Fw 190A/D
8.5.45 - 5.45 Flensburg Fw 190A/D
URL : https://www.valka.cz/II-skupina-Stihaci-eskadry-54-1940-1945-t178052#1610Verze : 0
MOD