Main Menu
User Menu

II. skupina Stíhací eskadry 53 [1939-1945]

2nd Group of the 53rd Fighter Wing

II. Gruppe des Jagdgeschwaders 53 (II./JG 53)

     
Název:
Name:
II. skupina Stíhací eskadry 53
Originální název:
Original Name:
II. Gruppe des Jagdgeschwaders 53
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.05.1939
Předchůdce:
Predecessor:
II. skupina Stíhací eskadry 133
Datum zániku:
Disbanded:
30.04.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.05.1939-27.04.1945 Stíhací eskadra 53
27.04.1945-30.04.1945 ?
Dislokace:
Deployed:
01.05.1939-10.05.1940 Mannheim, Fliegerhorst-Kaserne Sandhofen /
10.05.1940-15.05.1940 Ippesheim, ?
15.05.1940-21.05.1940 Dockendorf, ?
15.05.1940-21.05.1940 Sandweiler, Flugplatz Sandweiler /
21.05.1940-29.05.1940 Charleville, ?
29.05.1940-01.06.1940 Couvron-et-Aumencourt, Fliegerhorst Laon /
01.06.1940-15.06.1940 Charleville, ?
15.06.1940-22.06.1940 Vraux, Flugplatz Vraux /
22.06.1940-28.08.1940 Dinan, ?
28.08.1940-17.09.1940 Sempy, ?
17.09.1940-20.12.1940 Berck-sur-Mer, ?
20.12.1940-12.03.1941 Köln-Butzweilerhof, ?
12.03.1941-08.06.1941 Saint-Omer, Flugplatz Arques /
08.06.1941-12.06.1941 Mannheim, Fliegerhorst-Kaserne Sandhofen /
12.06.1941-25.06.1941 Neusiedl, ?
25.06.1941-29.06.1941 Lemonsky, ?
29.06.1941-05.07.1941 Kreuzburg, ?
05.07.1941-10.07.1941 Alt-Schwanenburg, ?
10.07.1941-16.07.1941 Kerpova, ?
16.07.1941-18.07.1941 Korovje Selo, Feldflugplatz Korowje Selo /
18.07.1941-27.07.1941 Krussicha, ? /
27.07.1941-11.08.1941 Mannheim, Fliegerhorst-Kaserne Sandhofen /
11.08.1941-18.08.1941 Insterburg, Fliegerhorst Insterburg /
18.08.1941-24.08.1941 Solcy, Einsatzhafen Solzy /
24.08.1941-06.09.1941 Spaskaja-Polisst, ?
06.09.1941-08.10.1941 Ljuban, ?
08.10.1941-10.10.1941 Insterburg, Fliegerhorst Insterburg /
12.10.1941-09.11.1941 Leeuwarden, ?
09.11.1941-15.12.1941 Bergen-am-Zee, ?
15.12.1941-06.11.1942 Comiso, Aeroporto di Comiso Vincenzo Magliocco /
06.11.1942-09.11.1942 Elmas, Fliegerhorst Elmas /
09.11.1942-12.11.1942 Tunis, ?
12.11.1942-03.12.1942 Bizerta, Fliegerhorst Bizerta /
03.12.1942-11.12.1942 Mateur, Fliegerhorst Mateur /
11.12.1942-05.01.1943 Bizerta, Fliegerhorst Bizerta /
05.01.1943-05.02.1943 Tunis, Flugplatz Tunis - El Aouina /
05.02.1943-07.05.1943 Tunis, Fliegerhorst La Marsa /
07.05.1943-09.05.1943 Soliman, Fliegerhorst Soliman /
09.05.1943-01.07.1943 Comiso, Aeroporto di Comiso Vincenzo Magliocco /
01.07.1943-13.07.1943 Rammaca, ?
13.07.1943-16.07.1943 Lecce, Aeroporto di Lecce /
16.07.1943-20.07.1943 Leverano, Flugplatz Leverano /
20.07.1943-31.07.1943 Scalea, ?
31.07.1943-05.09.1943 Cancello, ?
05.09.1943-10.09.1943 Frosinone, ?
10.09.1943-14.09.1943 Lucera, Aeroporto di Lucera /
14.09.1943-21.09.1943 Littoria, ?
21.09.1943-02.10.1943 Lucca, ?
02.10.1943-16.10.1943 Piazola, ?
16.10.1943-03.03.1944 Gerasdorf bei Wien, Einsatzhafen Wien-Seyring /
03.03.1944-13.05.1944 Frankfurt-Eschborn, ?
13.05.1944-20.05.1944 Biblis, ?
20.05.1944-06.06.1944 Oettingen, ?
06.06.1944-07.06.1944 Le Mans, Fliegerhorst Le Mans /
07.06.1944-15.06.1944 Meucon, Fliegerhorst Vannes /
15.06.1944-25.06.1944 Soucelles, ?
25.06.1944-12.07.1944 Champfleury, ?
12.07.1944-18.08.1944 Celle, Einsatzhafen Hustedt /
18.08.1944-29.08.1944 La Fere, ?
29.08.1944-03.09.1944 Eindhoven, Fliegerhorst Eindhoven /
03.09.1944-09.09.1944 Griesheim, Fliegerhorst Darmstadt-Griesheim /
09.09.1944-17.10.1944 Lorsch, ?
17.10.1944-01.04.1945 Malmsheim, ?
01.04.1945-21.04.1945 Ulm-Ristissen, ?
21.04.1945-30.04.1945 Schongau, ?

Velitel:
Commander:
01.05.1939-18.08.1939 Merhart von Bernegg, Hubert (Major)
19.08.1939-08.10.1940 Maltzahn, Günther Freiherr von (Major)
09.10.1940-27.06.1941 Bretnütz, Heinz (Hauptmann)
DD.06.1941-DD.07.1942 Spies, Walter (Hauptmann)
DD.07.1942-23.04.1944 Michalski, Gerhard (Hauptmann)
19.06.1943-DD.07.1943 Westphal, Hans Jürgen (Hauptmann)
DD.07.1943-28.09.1943 Schnell, Karl Heinz (Major)
24.04.1944-30.04.1945 Meimberg, Julius (Major)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.ww2.dk/air/jagd/jg53.htm
URL : https://www.valka.cz/II-skupina-Stihaci-eskadry-53-1939-1945-t178045#524115Verze : 2
MOD
II. Gruppe:


Zformována 1.5.39 v Mannheim-Sandhofen ze II./JG133 :


Stab II./JG53 ze Stab II./JG133
4./JG53 ze 4./JG133
5./JG53 ze 5./JG133
6./JG53 ze 6./JG133


10.8.44 rozšířena na 4 Staffeln:


5./JG53 nezměněna
6./JG53 nezměněna
7./JG53 ze staré 4./JG53
8./JG53 nová


1.3.45 8./JG53 zrušena. II./JG53 byla zrušena 30.4.45.
URL : https://www.valka.cz/II-skupina-Stihaci-eskadry-53-1939-1945-t178045#1614Verze : 1
MOD


Messerschmitt Bf 109 E-3 se sériovým číslem 1244 a trupovým číslem "bílá 5" sloužil v květnu 1940 u 4./JG 53 na letišti Charleville. Létal na něm Uffz. Stefan Litjens budoucí nositel Rytířského kříže. Litjens ve francouzské kampani dosáhl 2 potvrzených vítězství. Stroj nese zajímavou kamufláž sestávající ze světle modré (RLM 65) na spodních a bočních plochách, horní plochy nesou kombinaci barev tmavá zelená (RLM 71), zelenošedá (RLM 02) a černozelená (RLM 70). Pikové eso byl znak Geschwader.


Linked from : https://www.valka.cz/topic/postview/612611
URL : https://www.valka.cz/II-skupina-Stihaci-eskadry-53-1939-1945-t178045#612613Verze : 0
MOD