Main Menu
User Menu

III. skupina Stíhací eskadry 3 [1940-1945]

3rd Group of the 3rd Fighter Wing

III. Gruppe des Jagdgeschwaders 3 (III./JG 3)

     
Název:
Name:
III. skupina Stíhací eskadry 3
Originální název:
Original Name:
III. Gruppe des Jagdgeschwaders 3
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.03.1940
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
28.03.1940-02.06.1940 Stíhací eskadra 26
02.06.1940-04.06.1940 Stíhací eskadra 77
04.06.1940-12.07.1940 Stíhací eskadra 3
12.07.1940-DD.07.1940 Stíhací eskadra 51
DD.07.1940-DD.08.1943 Stíhací eskadra 3
DD.08.1943-DD.08.1943 Stíhací eskadra 1
DD.08.1943-08.05.1945 Stíhací eskadra 3
Dislokace:
Deployed:
01.03.1940-28.03.1940 Jena, Fliegerhorst Jena-Rödigen /
28.03.1940-10.04.1940 Detmold, Fliegerhorst Detmold /
10.04.1940-12.05.1940 Hörstel, Fliegerhorst Hopsten /
12.05.1940-13.05.1940 Wesel, Landeplatz Wesel /
13.05.1940-18.05.1940 Mönchengladbach, Fliegerhorst München-Gladbach /
18.05.1940-22.05.1940 Sint-Truiden, Fliegerhorst Saint Trond /
22.05.1940-25.05.1940 Charleroi, Flugplatz Gosselies /
25.05.1940-02.06.1940 Maubeuge, Fliegerhorst Maubeuge /
02.06.1940-13.06.1940 Candas, Flugplatz Valheureux /
13.06.1940-17.06.1940 Saussay-la-Campagne, ? /
17.06.1940-20.06.1940 Brezolles, ? /
20.06.1940-24.06.1940 Le Mans, Fliegerhorst Le Mans /
24.06.1940-12.07.1940 Poix-de-Picardie, Fliegerhorst Poix-Nord /
26.06.1940-28.06.1940 Utrecht, ? /
28.06.1940-02.07.1940 Baromesnil, Landeplatz Baromesnil /
02.07.1940-20.07.1940 Guînes, Landeplatz Guînes-Courgain (Guînes/Süd) /
21.07.1940-08.08.1940 Dortmund, Fliegerhorst Dortmund-Brackel /
08.08.1940-16.02.1941 Desvres, Landeplatz Desvres /
16.02.1941-05.05.1941 Gütersloh, Fliegerhorst Gütersloh /
05.05.1941-10.06.1941 Auchy-au-Bois, Feldflugplatz Auchy-au-Bois* /
11.06.1941-26.06.1941 Moderowka, Landeplatz Krosno-Moderowka /
26.06.1941-30.06.1941 Werbkowice, Landeplatz Hostynne /
30.06.1941-02.07.1941 Luck, Landeplatz Luzk /
02.07.1941-06.07.1941 Werbkowice, Landeplatz Hostynne /
06.07.1941-21.07.1941 Polonne, Landeplatz Polonne /
22.07.1941-02.09.1941 Bila Cerkva, Fliegerhorst Belaja Zerkow /
02.09.1941-19.09.1941 Alexandrija, Feldflugplatz Aleksandrija /
17.09.1941-28.09.1941 Pyrohy, Landeplatz Pirogi /
28.09.1941-02.10.1941 Konotop, Flugplatz Konotop /
02.10.1941-04.10.1941 Hluchiv, Landeplatz Gluchow /
04.10.1941-08.10.1941 Sevsk, Landeplatz Sjewsk /
08.10.1941-06.11.1941 Orel, ? /
07.11.1941-07.01.1942 Mannheim, Fliegerhorst-Kaserne Sandhofen /
07.01.1942-10.01.1942 přesun do Itálie / left to Italy, ?
10.01.1942-26.01.1942 Bari, Aeroporto di Bari /
26.01.1942-29.01.1942 přesun do Německa / left to Germany, ?
29.01.1942-10.02.1942 Južnyj, Fliegerhorst Jesau /
10.02.1942-13.04.1942 Solzy, Einsatzhafen Solzy /
13.04.1942-18.04.1942 přesun do Německa / left to Germany, ?
18.04.1942-13.05.1942 Wiesbaden, Fliegerhorst Wiesbaden /
13.05.1942-18.05.1942 přesun do Ruska / left to Russia, ?
18.05.1942-31.05.1942 Čuhujiv, Fliegerhorst Tschugujew /
31.05.1942-24.06.1942 Oktoberfeld (Krym), ?
24.06.1942-04.07.1942 Ščigry, Feldflugplatz Schtschigry /
04.07.1942-10.07.1942 Goršečnoje, Feldflugplatz Gorschetschnoje /
10.07.1942-15.07.1942 Olchovatka, Feldflugplatz Olchowatka-Marjewka /
15.07.1942-20.07.1942 Millerovo, Fliegerhorst Millerowo /
20.07.1942-27.07.1942 Tacinskaja, Landeplatz Tazinskaja Süd (Nowyj-Cholan) /
27.07.1942-10.08.1942 Frolov, Landeplatz Frolow /
10.08.1942-10.09.1942 Tuzov, Feldflugplatz Tusow /
10.09.1942-22.11.1942 Volgograd, Flugplatz Pitomnik /
22.11.1942-28.11.1942 Oblivskaja, Feldflugplatz Obliwskaja /
28.11.1942-23.12.1942 Morozovsk, Fliegerhorst Morosowskaja-West /
23.12.1942-03.01.1943 Morozovsk, Fliegerhorst Morosowskaja-Süd /
03.01.1943-08.01.1943 Tacinskaja, Fliegerhorst Tazinskaja /
08.01.1943-25.01.1943 Šachty, Einsatzhafen Schachty /
25.01.1943-05.02.1943 Horlivka, Feldflugplatz/Einsatzhafen Gorlowka /
08.02.1943-20.02.1943 Makijivka, Zivilflughafen und Flugschule Makejewka /
20.02.1943-27.02.1943 Záporoží, Einsatzhafen Saporoshje/Süd /
27.02.1943-05.04.1943 Pavlohrad, Feldflugplatz/Einsatzhafen Pawlograd /
05.04.1943-26.04.1943 Kerč, Feldflugplatz Kertsch IV /
26.04.1943-19.05.1943 Kramatorsk, Einsatzhafen Kramatorskaja /
20.05.1943-DD.07.1943 Časiv Jar, Feldflugplatz Uhu /
DD.07.1943-15.07.1943 Bessonovka, Feldflugplatz Bessonowka /
15.07.1943-28.07.1943 Časiv Jar, Feldflugplatz Uhu /
28.07.1943-01.08.1943 Makijivka, Zivilflughafen und Flugschule Makejewka /
03.08.1943-23.08.1943 Münster, Fliegerhorst Münster-Handorf /
23.08.1943-25.08.1943 Neuburg an der Donau, Fliegerhorst Neuburg /
25.08.1943-18.02.1944 Bad Wörishofen, Einsatzhafen Bad Wörishofen /
18.02.1944-12.04.1944 Leipheim, ? /
12.04.1944-20.05.1944 Bad Wörishofen, Einsatzhafen Bad Wörishofen /
20.05.1944-06.06.1944 Ansbach, Fliegerhorst Ansbach /
07.06.1944-09.06.1944 Saint-André-de-l'Eure, Fliegerhorst Saint-André-de-l´Eure /
09.06.1944-12.06.1944 Illiers-l'Évêque, Flugplatz Marcilly-la-Campagne /
12.06.1944-08.07.1944 Coudres, Feldflugplatz Saint-André I/Francheville /
09.07.1944-10.08.1944 Chartres, Feldflugplatz C (Chartres-Sours?) /
10.08.1944-27.08.1944 Châlons-en-Champagne, Feldflugplatz Chalons s./M.(Châlons-sur-Marne) /
27.08.1944-31.08.1944 Senon, Landeplatz Senon /
01.09.1944-11.09.1944 Limburg, Fliegerhorst Limburg /
11.09.1944-22.09.1944 Schwanau, Feldflugplatz Wittenweier /
22.09.1944-24.11.1944 Oldisleben, Einsatzhafen Esperstedt /
24.11.1944-15.12.1944 Grebenstein, Einsatzhafen Schachten /
16.12.1944-22.01.1945 Bad Lippspringe, Einsatzhafen Lippspringe /
23.01.1945-27.01.1945 Mirosławiec, Einsatzhafen Märkisch-Friedland /
27.01.1945-29.01.1945 Jaworze, Einsatzhafen Gabbert /
29.01.1945-15.02.1945 Štětín, Fliegerhorst Stettin-Altdamm /
15.02.1945-16.04.1945 Pasewalk, Arbeitsplatz Pasewalk /
16.04.1945-21.04.1945 Eberswalde, Fliegerhorst Finow /
21.04.1945-26.04.1945 Pasewalk, Arbeitsplatz Pasewalk /
26.04.1945-28.04.1945 Demmin, ? /
28.04.1945-30.04.1945 Ribnitz-Damgarten, Fliegerhorst Pütnitz-Damgarten /
30.04.1945-08.05.1945 Leck, Fliegerhorst Leck /

Velitel:
Commander:
01.03.1940-31.08.1940 Kienitz, Walter (Hauptmann)
01.09.1940-10.11.1940 Balthasar, Wilhelm (Hauptmann)
11.11.1940-28.07.1941 Oesau, Walter (Hauptmann)
01.08.1941-12.05.1942 Andres, Werner (Hauptmann)
01.09.1941-23.11.1941 Kijewski, Herbert (Oberleutnant)
18.05.1942-22.07.1942 Greisert, Karl Heinz (Major)
23.07.1942-14.07.1943 Ewald, Wolfgang (Major)
20.07.1943-20.05.1944 Dahl, Walther (Major)
21.05.1944-08.05.1945 Langer, Karl Heinz (Major)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.03.1940-08.05.1945 Štáb III. skupiny Stíhací eskadry 3

Ručně vyplněné položky:
Poznámka:
Note:
* Pravděpodobně se jedná o letiště Norrent-Fontes.
Zdroje:
Sources:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.ww2.dk/air/jagd/jg3.htm
URL : https://www.valka.cz/III-skupina-Stihaci-eskadry-3-1940-1945-t177894#524603Verze : 21
MOD
III. skupina Stíhací eskadry 3
III. Gruppe des Jagdgeschwaders 3 (III./JG 3)


1940
01.03.1940 - zformována na základně Jena-Rödigen
Stab III./JG 3 nový
7./JG 3 nová
8./JG 3 nová
9./JG 3 nová


1941


1942
08.1942-02.1943 - 7./JG 3 dočasně zrušena


1943


1944
15.08.1944 - rozšířena na 4 staffeln:
9./JG 3 - nezměněna
10./JG 3 - bývalá 7./JG 3
11./JG 3 - bývalá 8./JG 3
12./JG 3 - z 7./JG 52


1945
15.3.1945 - zrušena 12./JG 3, Gruppe měla nyní jenom 3 staffeln (9.-11./JG 3)


Výzbroj:
DD.03.1940-DD.02.1941 Messerschmitt Bf 109E
DD.02.1941-DD.05.1941 Messerschmitt Bf 109E/Messerschmitt Bf 109F
DD.05.1941-DD.04.1942 Messerschmitt Bf 109F
DD.04.1942-DD.06.1942 Messerschmitt Bf 109F/G
DD.06.1942-DD.01.1945 Messerschmitt Bf 109G
DD.01.1945-DD.05.1945 Messerschmitt Bf 109G/Messerschmitt Bf 109K


Zdroje:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.ww2.dk/air/jagd/jg3.htm
URL : https://www.valka.cz/III-skupina-Stihaci-eskadry-3-1940-1945-t177894#1528Verze : 8
MOD


Bf 109 G-4 ze stavu Stab III./JG 3. Létal na něm počátkem roku 1943 Gruppenkommmandeur Major Wolfgang Ewald (RK, 78 sestřelů). Letoun nese standardní kamufláž Lufwaffe té doby. Spodní a boční plochy kryje barva RLM 76 (světlá šedá), na horních plochách jsou pak ostře lomená pole barev RLM 74 (tmavá šedá) a RLM 75 (střední šedá), těmito barvami je také nastříkáno množství skvrn na boky trupu a SOP. Na přídi znak JG 3.


Linked from : https://www.valka.cz/topic/postview/412166
URL : https://www.valka.cz/III-skupina-Stihaci-eskadry-3-1940-1945-t177894#412168Verze : 0
MOD