Main Menu
User Menu

II. skupina Stíhací eskadry 3 [1940-1944]

2nd Group of the 3rd Fighter Wing

II. Gruppe des Jagdgeschwaders 3 (II./JG 3)

     
Název:
Name:
II. skupina Stíhací eskadry 3
Originální název:
Original Name:
II. Gruppe des Jagdgeschwaders 3
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.02.1940
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
25.11.1944
Nástupce:
Successor:
I. skupina Stíhací eskadry 7
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.02.1940-25.11.1944 Stíhací eskadra 3
Dislokace:
Deployed:
01.02.1940-19.05.1940 Zerbst / Anhalt, Fliegerhorst Zerbst /
19.05.1940-23.05.1940 Philippeville, Landeplatz(?) Philippeville /
23.05.1940-24.05.1940 Cambrai, Fliegerhorst Cambrai-Niergnies /
24.05.1940-04.06.1940 Crèvecœur-sur-l'Escaut, Landeplatz Montecouvez-Süd /
04.06.1940-13.06.1940 Candas, Flugplatz Valheureux /
13.06.1940-17.06.1940 Doudeville, Flugplatz Doudeville /
17.06.1940-18.06.1940 Escorpain, Flugplatz Escorpain /
18.06.1940-23.06.1940 Le Mans, Fliegerhorst Le Mans /
23.06.1940-07.08.1940 Brombos, Landeplatz Brombos /
07.08.1940-23.09.1940 Wierre-au-Bois, Landeplatz Samer /
23.09.1940-19.02.1941 Saint-Omer, Flugplatz Arques /
20.02.1941-04.05.1941 Griesheim, Fliegerhorst Darmstadt-Griesheim /
04.05.1941-08.06.1941 Monchy-Breton, Landeplatz Monchy-Breton /
09.06.1941-18.06.1941 Vratislav, Fliegerhorst Breslau-Gandau /
18.06.1941-26.06.1941 Werbkowice, Landeplatz Hostynne /
26.06.1941-05.07.1941 Volodymyr-Volynskyj, Landeplatz Wlodzimierz /
05.07.1941-10.07.1941 Dubno, Landeplatz Dubno /
10.07.1941-20.07.1941 Miropol, Einsatzhafen (Landeplatz?) Miropol /
20.07.1941-23.07.1941 Berdyčiv, Einsatzhafen Berditschew /
23.07.1940-07.08.1941 Bila Cerkva, Fliegerhorst Belaja Zerkow /
07.08.1941-17.08.1941 Syhnajivka, Feldflugplatz Signajewka /
17.08.1941-20.08.1941 Kirovohrad, Fliegerhorst Kirowograd-Nord /
20.08.1941-01.09.1941 Ščaslyve, Landeplatz Stschastliwaja /
01.09.1941-15.09.1941 Myronivka, Landeplatz Mironowka /
15.09.1941-01.10.1941 Kremenčuk, Einsatzhafen Krementschug /
01.10.1941-13.10.1941 Sešča, Fliegerhorst Seschtschinskaja /
16.10.1941-DD.11.1941 Čaplinka, Feldflugplatz Tschaplinka /
DD.11.1941-09.01.1942 Wiesbaden, Fliegerhorst Wiesbaden /
10.01.1942-24.01.1942 Bari, Aeroporto di Bari /
19.01.1942-22.02.1942 Sciacca, Landeplatz Sciacca /
22.02.1942-26.04.1942 Santo Pietro, Feldflugplatz San Pietro /
27.04.1942-18.05.1942 Plzeň, Fliegerhorst Pilsen /
19.05.1942-24.06.1942 Čuhujiv, Fliegerhorst Tschugujew /
24.06.1942-04.07.1942 Ščigry, Feldflugplatz Schtschigry /
04.07.1942-10.07.1942 Goršečnoje, Feldflugplatz Gorschetschnoje /
10.07.1942-15.07.1942 Olchovatka, Feldflugplatz Olchowatka-Marjewka /
15.07.1942-21.07.1942 Millerovo, Fliegerhorst Millerowo /
21.07.1942-27.07.1942 Tacinskaja, Landeplatz Tazinskaja Süd (Nowyj-Cholan) /
27.07.1942-10.08.1942 Frolov, Landeplatz Frolow /
11.08.1942-23.08.1942 Tuzov, Feldflugplatz Tusow /
24.08.1942-12.09.1942 Gurjevsk, Fliegerhorst Neuhausen /
12.09.1942-27.09.1942 Dědjurevo, Landeplatz Dedjurewo /
27.09.1942-DD.11.1942 Solcy, Einsatzhafen Solzy /
DD.11.1942-09.12.1942 Smolensk, Fliegerhorst Smolensk-Nord /
12.12.1942-23.12.1942 Morozovsk, Fliegerhorst Morosowskaja-West /
23.12.1942-03.01.1943 Morozovsk, Fliegerhorst Morosowskaja-Süd /
03.01.1943-05.01.1943 Tacinskaja, Fliegerhorst Tazinskaja /
05.01.1943-DD.01.1943 Šachty, Einsatzhafen Schachty /
DD.01.1943-06.02.1943 Roveňky, Einsatzhafen Rowenki /
06.02.1943-05.04.1943 Makijivka, Zivilflughafen und Flugschule Makejewka /
05.04.1943-DD.04.1943 Kerč, Fliegerhorst Kertsch /
DD.04.1943-01.05.1943 Anapa, Einsatzhafen Anapa /
02.05.1943-07.05.1943 Rogan, Fliegerhorst Charkow-Rogan /
07.05.1943-16.05.1943 Anapa, Einsatzhafen Anapa /
16.05.1943-04.07.1943 Varvarovka, Feldflugplatz Warwarowka /
04.07.1943-11.08.1943 Rogan, Fliegerhorst Charkow-Rogan /
12.08.1943-12.09.1943 Uetersen, Fliegerhorst Uetersen /
12.09.1943-13.12.1943 Haarlemmermeer, Fliegerhorst Amsterdam-Schiphol /
14.12.1943-25.12.1943 Volkel, Fliegerhorst Volkel /
25.12.1943-26.02.1944 Rotenburg (Wümme), Einsatzhafen Rotenburg/Wümme /
26.02.1944-01.03.1944 Ludwigslust, Fliegerhorst Ludwigslust /
01.03.1944-07.06.1944 Gardelegen, Fliegerhorst Gardelegen /
07.06.1944-17.06.1944 Miserey, Fliegerhorst Evreux /
17.06.1944-25.06.1944 Miserey, Fliegerhorst Evreux-Fauville /
25.06.1944-29.06.1944 Guyancourt, Flugplatz Guyancourt /
30.06.1944-10.08.1944 Nogent-le-Roi, Landeplatz Nogent-le-Roi /
10.08.1942-22.08.1944 Bisseuil, Fliegerhorst Athis /
DD.08.1944-10.10.1944 Schwalmstadt, Einsatzhafen Ziegenhain /
10.10.1944-25.11.1944 Kaliningrad, Königsberg /

Velitel:
Commander:
01.02.1940-30.09.1940 Selle, Erich von (Hauptmann)
01.10.1940-23.11.1940 Woitke, Erich (Hauptmann)
24.11.1940-26.06.1941 Keller, Lothar (Hauptmann)
27.06.1941-20.11.1941 Gollob, Gordon Max (Hauptmann)
21.11.1941-14.04.1942 Krahl, Karl Heinz (Hauptmann)
15.04.1942-03.11.1943 Brändle, Kurt Werner (Major)
03.11.1943-DD.11.1943 Sennemann, Heinrich (Hauptmann)
DD.11.1943-04.12.1943 Lemke, Wilhelm (Hauptmann)
04.12.1943-DD.01.1944 Sennemann, Heinrich (Hauptmann)
DD.02.1944-30.03.1944 Rohwer, Detlev (Hauptmann)
30.03.1944-22.04.1944 Sennemann, Heinrich (Hauptmann)
22.04.1944-24.04.1944 Kapherr, Hermann Freiherr von (Hauptmann)
24.04.1944-01.05.1944 Münster, Leopold (Leutnant)
01.05.1944-25.06.1944 Frielinghaus, Gustav (Hauptmann)
25.06.1944-DD.07.1944 Bob, Hans Ekkehard (Hauptmann)
DD.07.1944-25.11.1944 Kutscha, Herbert (Hauptmann)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.02.1940-15.08.1944 4. letka Stíhací eskadry 3
01.02.1940-25.11.1944 5. letka Stíhací eskadry 3
01.02.1940-07.04.1942 6. letka Stíhací eskadry 3
01.02.1940-25.11.1944 Štáb II. skupiny Stíhací eskadry 3
26.04.1942-25.11.1944 6. letka Stíhací eskadry 3
15.08.1944-25.11.1944 7. letka Stíhací eskadry 3
15.08.1944-25.11.1944 8. letka Stíhací eskadry 3

Ručně vyplněné položky:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.ww2.dk/air/jagd/jg3.htm
URL : https://www.valka.cz/II-skupina-Stihaci-eskadry-3-1940-1944-t177893#524572Verze : 38
MOD
II. Gruppe des Jagdgeschwaders 3 (II./JG 3)



01.02.1940 - zformována na základně Zerbst
- Stab II./JG 3 nový
- 4./JG 3 nová
- 5./JG 3 nová
- 6./JG 3 nová


15.08.1944 - rozšířena na 4 letky/staffeln
- 5./JG 3 nezměněno
- 6./JG 3 nezměněno
- 7./JG 3 z bývalé 4./JG 3
- 8./JG3 přejmenováním 4./JG 52


25.11.1944 - II./JG 3 byla přejmenována na I./JG 7
- Stab II./JG 3 se stal Stab I./JG 7
- 5./JG 3 se stala 1./JG 7
- 6./JG 3 byla zrušena
- 7./JG 3 se stala 2./JG 7
- 8./JG 3 se stala 3./JG 7


25.11.1944 - znovu zformována na základně Alperstedt z II./JG 7
- Stab II./JG 3 ze Stab II./JG 7
- 5./JG 3 ze 5./JG 7
- 6./JG 3 ze 6./JG 7
- 7./JG 3 ze 7./JG 7
- 8./JG 3 ze 8./JG 7


Výzbroj:
DD.02.1940-DD.06.1941 Messerschmitt Bf 109 E
DD.06.1941-DD.09.1942 Messerschmitt Bf 109 F
DD.08.1942-DD.05.1945 Messerschmitt Bf 109 G
DD.10.1944-DD.05.1945 Messerschmitt Bf 109 K


Zdroje:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.ww2.dk/air/jagd/jg3.htm
URL : https://www.valka.cz/II-skupina-Stihaci-eskadry-3-1940-1944-t177893#1527Verze : 5
MOD