Main Menu
User Menu

I. skupina Stíhací eskadry 3 [1942-1945]

1st Group of the 3rd Fighter Wing / I. Gruppe des Jagdgeschwaders 3 (I./JG 3)

     
Název:
Name:
I. skupina Stíhací eskadry 3
Originální název:
Original Name:
I. Gruppe des Jagdgeschwaders 3
Datum vzniku:
Raised/Formed:
DD.01.1942
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
31.03.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.01.1942-31.01.1945 Stíhací eskadra 3
Dislokace:
Deployed:
DD.01.1942-26.04.1942 Wiesbaden, Fliegerhorst Wiesbaden /
26.04.1942-06.05.1942 Charkov, ?
06.05.1942-14.05.1942 Zolote Pole, Feldflugplatz Zürichtal /
14.05.1942-27.05.1942 Čuhujiv, Fliegerhorst Tschugujew /
27.05.1942-22.06.1942 Jaruga, ?
23.06.1942-04.07.1942 Ščigry, Feldflugplatz Schtschigry /
04.07.1942-15.07.1942 Gortschetnoje, ?
15.07.1942-18.07.1942 Millerovo, Fliegerhorst Millerowo /
18.07.1942-27.07.1942 Morozovsk, Fliegerhorst Morosowskaja /
27.07.1942-10.08.1942 Frolow, ?
10.08.1942-07.09.1942 Tuzov, Feldflugplatz Tusow /
24.09.1942-28.11.1942 Stalingrad, Flugplatz Pitomnik /
28.11.1942-23.12.1942 Morozovsk, Morosowskaja-West
23.12.1942-03.01.1943 Morozovsk, Morosowskaja-Süd
03.01.1943-06.01.1943 Tacinskaja, Fliegerhorst Tazinskaja /
06.01.1943-20.01.1943 Šachty, Einsatzhafen Schachty /
DD.02.1943-DD.04.1943 Wustermark, Fliegerhorst Döberitz /
DD.04.1943-31.08.1943 Mönchengladbach, ?
31.08.1943-21.10.1943 Bönninghardt, ?
21.10.1943-09.01.1944 Lille, Flugplatz Lille-Vendeville /
09.01.1944-28.02.1944 Mönchengladbach, ?
28.02.1944-06.06.1944 Burg, Fliegerhorst Burg /
06.06.1944-11.06.1944 Bad Lippspringe, Einsatzhafen Lippspringe /
11.06.1944-12.06.1944 Metz, ?
12.06.1944-15.06.1944 Champfleury, ?
15.06.1944-27.06.1944 Friéres, ?
27.06.1944-08.07.1944 Wunstorf, Fliegerhorst Wunstorf /
08.07.1944-31.07.1944 Gütersloh, Fliegerhorst Gütersloh /
01.08.1944-13.08.1944 Burg, Fliegerhorst Burg /
13.08.1944-18.09.1944 Borkheide, ?
18.09.1944-27.09.1944 Dortmund, ?
27.09.1944-04.10.1944 Borkheide, ?
04.10.1944-18.11.1944 Erfurt-Bindersleben, ?
18.11.1944-24.11.1944 Werl, ?
24.11.1944-22.01.1945 Paderborn, ?
22.01.1945-10.02.1945 Stettin-Altdamm, ?
10.02.1945-03.03.1945 Pinnow, ?
03.03.1945-31.03.1945 Neubrandenburg, Fliegerhorst Neubrandenburg /

Velitel:
Commander:
DD.01.1942-01.03.1942 ?, ? ( ? )
01.03.1942-DD.08.1942 Michalek, Georg (Hauptmann)
18.08.1942-30.01.1944 Quaet-Faslem, Klaus (Major)
02.10.1942-02.11.1942 Mertens, Helmut (Oberleutnant)
01.02.1944-07.02.1944 Wehren, Joachim von (Hauptmann)
08.02.1944-25.02.1944 Haiböck, Josef (Hauptmann)
25.02.1944-11.04.1944 Langer, ? (Major)
14.04.1944-30.06.1944 Mertens, Helmut (Hauptmann)
01.07.1944-30.10.1944 Laube, Ernst (Hauptmann)
30.10.1944-26.11.1944 Haase, Horst (Hauptmann)
27.11.1944-02.12.1944 Wirges, Albert (Hauptmann)
DD.12.1944-31.03.1945 Siedl, Alfred (Oberleutnant)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
DD.01.1942-31.03.1945 1. letka Stíhací eskadry 3
DD.01.1942-31.03.1945 2. letka Stíhací eskadry 3
DD.01.1942-31.03.1945 3. letka Stíhací eskadry 3
DD.01.1942-31.03.1945 Štáb I. skupiny Stíhací eskadry 3
10.09.1944-19.02.1945 4. letka Stíhací eskadry 3

Ručně vyplněné položky:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.ww2.dk/air/jagd/jg3.htm
URL : https://www.valka.cz/I-skupina-Stihaci-eskadry-3-1942-1945-t177892#524571Verze : 1
MOD
Diskuse
I. Gruppe:


Gruppenkommandeure:


Maj Otto Heinrich von Houwald, 1.5.39 - 31.10.39
Hptm Günther Lützow, 3.11.39 - 21.8.40
Olt Lothar Keller, 24.8.40 - 27.8.40
Hptm Hans von Hahn, 27.8.40 - 15.1.42
Hptm Georg Michalek, 1.3.42 - 31.8.42
Maj Klaus Quaet-Faslem, 31.8.42 - 30.1.44
Hptm Joachim von Wehren, 1.2.44 - 7.2.44
Hptm Josef Haiböck, 8.2.44 - 25.2.44
Maj Dr. Langer, 25.2.44 - 11.4.44
Hptm Helmut Mertens, 14.4.44 - 30.6.44
Hptm Ernst Laube, 1.7.44 - 30.10.44
Hptm Horst Haase, 30.10.44 - 26.11.44
Hptm Albert Wirges, 27.11.44 - 2.12.44
Olt Alfred Siedl, 12.44 - 31.3.45


zformována 1.5.39 v Zerbst ze II./JG231 :


Stab I./JG3 ze Stab II./JG231
1./JG3 ze 4./JG231
2./JG3 ze 5./JG231
3./JG3 ze 6./JG231


15.1.42 změněna na II./JG1:


Stab I./JG3 se stal Stab II./JG1:
1./JG3 se stala 4./JG1
2./JG3 se stala 5./JG1
3./JG3 se stala 6./JG1


znovu zformována 1.42 v Wiesbaden-Erbenheim :


Stab I./JG3 ze Stab Ergänzungsgruppe/JG3
1./JG3 ze Einsatzstaffel/JG3
2./JG3 nově
3./JG3 nově


10.9.44 I./JG3 byla rozšířena na 4 staffeln:


1./JG3 nezměněna
2./JG3 nezměněna
3./JG3 nezměněna
4./JG3 nově


4./JG3 byla zrušena 19.2.45 a I./JG3 byla zrušena 31.3.45.


Základny:


1.5.39 - 26.8.39 Zerbst Bf 109E
26.8.39 - 3.9.39 Brandis Bf 109E
3.9.39 - 22.9.39 Schafstädt Bf 109E
23.9.39 - 3.11.39 Merseburg Bf 109E
3.11.39 - 13.1.40 Zerbst Bf 109E
13.1.40 - 5.2.40 Peppenhofen Bf 109E
5.2.40 - 11.5.40 Bonn-Hangelar Bf 109E
11.5.40 - 14.5.40 Elsenborn/Rauhe Knipp Bf 109E
14.5.40 - 17.5.40 Hargimont Bf 109E
17.5.40 - 21.5.40 Philippeville Bf 109E
21.5.40 - 23.5.40 Cambrai-Niergnies Bf 109E
23.5.40 - 24.5.40 Cambrai-Süd Bf 109E
24.5.40 - 4.6.40 Montecouvez Bf 109E
4.6.40 - 11.6.40 Berneuil Bf 109E
11.6.40 - 13.6.40 Brombos Bf 109E
13.6.40 - 16.6.40 Etrepagny-les-Andelys Bf 109E
16.6.40 - 20.6.40 Merville Bf 109E
20.6.40 - 23.6.40 Le Mans Bf 109E
23.6.40 - 31.7.40 Grandvilliers Bf 109E
1.8.40 - 20.9.40 Colembert Bf 109E
20.9.40 - 24.10.40 St. Omer-Wizernes Bf 109E
24.10.40 - 26.10.40 Cujot Bf 109E
26.10.40 - 16.2.41 St. Omer-Wizernes Bf 109E
16.2.41 - 5.5.41 Mannheim, Fliegerhorst-Kaserne Sandhofen / Bf 109E
5.5.41 - 9.6.41 St. Pol-Brias Bf 109E
9.6.41 - 18.6.41 Breslau-Gandau Bf 109E/F
18.6.41 - 30.6.41 Zamocs-Dub Bf 109F
30.6.41 - 9.7.41 Luzk Bf 109F
9.7.41 - 20.7.41 Polonnoje Bf 109F
20.7.41 - 28.7.41 Berditschew Bf 109F
28.7.41 - 2.9.41 Bjelaja-Zerkow Bf 109F
2.9.41 - 14.9.41 Alexandrija Bf 109F
14.9.41 - 12.12.42 Magdeburg-Ost Bf 109F
13.12.41 - 15.1.42 Katwijk Bf 109F
1.42 - 26.4.42 Wiesbaden-Erbenheim Bf 109F
26.4.42 - 6.5.42 Charkow Bf 109F
6.5.42 - 14.5.42 Zürichtal Bf 109F
14.5.42 - 27.5.42 Tschugujew Bf 109F
27.5.42 - 22.6.42 Jaruga Bf 109F
23.6.42 - 4.7.42 Schtschigry Bf 109F
4.7.42 - 15.7.42 Gortschetnoje Bf 109F
15.7.42 - 18.7.42 Millerowo Bf 109F/G
18.7.42 - 27.7.42 Morosowskaja Bf 109F/G
27.7.42 - 10.8.42 Frolow Bf 109F/G
10.8.42 - 7.9.42 Tusow Bf 109G
24.9.42 - 28.11.42 Pitomnik Bf 109G
28.11.42 - 23.12.42 Morosowskaja-West Bf 109G
23.12.42 - 3.1.43 Morosowskaja-Süd Bf 109G
3.1.43 - 6.1.43 Tazinskaja Bf 109G
6.1.43 - 20.1.43 Schachty Bf 109G
2.43 - 4.43 Döberitz Bf 109G
4.43 - 31.8.43 Mönchen-Gladbach Bf 109G
31.8.43 - 21.10.43 Bönninghardt Bf 109G
21.10.43 - 9.1.44 Vendeville Bf 109G
9.1.44 - 28.2.44 Mönchen-Gladbach Bf 109G
28.2.44 - 6.6.44 Burg (blízko Magdeburgu) Bf 109G
6.6.44 - 11.6.44 Lippspringe Bf 109G
11.6.44 - 12.6.44 Metz Bf 109G
12.6.44 - 15.6.44 Champfleury Bf 109G
15.6.44 - 27.6.44 Friéres Bf 109G
27.6.44 - 8.7.44 Wunstorf, Fliegerhorst Wunstorf / Bf 109G
8.7.44 - 31.7.44 Gütersloh, Fliegerhorst Gütersloh / Bf 109G
1.8.44 - 13.8.44 Burg (blízko Magdeburgu) Bf 109G
13.8.44 - 18.9.44 Borkheide Bf 109G
18.9.44 - 27.9.44 Dortmund Bf 109G
27.9.44 - 4.10.44 Borkheide Bf 109G
4.10.44 - 18.11.44 Erfurt-Bindersleben Bf 109G
18.11.44 - 24.11.44 Werl Bf 109G
24.11.44 - 22.1.45 Paderborn Bf 109G
22.1.45 - 10.2.45 Stettin-Altdamm Bf 109G/K
10.2.45 - 3.3.45 Pinnow Bf 109G/K
3.3.45 - 31.3.45 Neubrandenburg Bf 109G/K
URL : https://www.valka.cz/I-skupina-Stihaci-eskadry-3-1942-1945-t177892#1526Verze : 0
MOD