Main Menu
User Menu

II. skupina Stíhací eskadry 77 [1939-1945]

2nd Group of the 77th Fighter Wing

II. Gruppe des Jagdgeschwaders 77 (II./JG 77)

     
Název:
Name:
II. skupina Stíhací eskadry 77
Originální název:
Original Name:
II. Gruppe des Jagdgeschwaders 77
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.05.1939
Předchůdce:
Predecessor:
II. skupina Stíhací eskadry 333
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.05.1939-08.05.1945 Stíhací eskadra 77
Dislokace:
Deployed:
01.05.1939-20.08.1939 Plzeň, Fliegerhorst Pilsen /
20.08.1939-21.09.1939 Nordholz, Fliegerhorst Nordholz /
21.09.1939-31.10.1939 Neumünster, Fliegerhorst Neumünster /
31.10.1939-29.11.1939 Dünstekoven, ?
29.11.1939-12.12.1939 Gütersloh, Fliegerhorst Gütersloh /
12.12.1939-15.03.1940 Schortens, Fliegerhorst Jever /
15.03.1940-08.04.1940 Sylt, Fliegerhorst Westerland /
08.04.1940-09.04.1940 Husum, Fliegerhorst Husum /
09.04.1940-11.04.1940 Vadum, Fliegerhorst Aalborg West /
11.04.1940-01.05.1940 Kristiansand, Fliegerhorst Kjevik /
01.05.1940-09.05.1940 Sola, Fliegerhorst Stavanger-Sola /
09.05.1940-09.11.1940 Kristiansand, Fliegerhorst Kjevik /
09.11.1940-10.11.1940 Vadum, Fliegerhorst Aalborg West /
20.11.1940-30.03.1941 Brest, Flugplatz Brest-Nord /
30.03.1941-04.04.1941 Münchendorf, Einsatzhafen Münchendorf /
04.04.1941-13.04.1941 Deta, Landeplatz Deta /
13.04.1941-16.04.1941 Vrba, ?
16.04.1941-19.04.1941 Korinos, ?
19.04.1941-22.04.1941 Larissa, Fliegerhorst Larissa /
22.04.1941-10.05.1941 Almyros, Feldflugplatz Almirós /
10.05.1941-11.05.1941 Tanagra, Fliegerhorst Tanagra /
11.05.1941-02.06.1941 Molaoi, ?
02.06.1941-21.06.1941 Pipera/Bukurešť, ?
21.06.1941-23.06.1941 Roman, ?
23.06.1941-12.07.1941 Hemeiuş, Feldflugplatz Bacău-Margineni /
12.07.1941-13.07.1941 Jasy, Fliegerhorst Iași /
13.07.1941-24.07.1941 Balti, ?
24.07.1941-09.08.1941 Kišiněv, ?
09.08.1941-19.08.1941 Zebrikowo, ?
19.08.1941-29.08.1941 Mykolajiv, Fliegerhorst Nikolajew /
29.08.1941-14.09.1941 Berislaw, ?
14.09.1941-04.10.1941 Čaplinka, Feldflugplatz Tschaplinka /
04.10.1941-09.10.1941 Buchemka, ?
09.10.1941-10.10.1941 Pologi, ?
10.10.1941-21.10.1941 Mariupol, Fliegerhorst Mariupol /
21.10.1941-01.12.1941 Taganrog, Fliegerhorst Taganrog /
01.12.1941-03.12.1941 Mariupol, Fliegerhorst Mariupol /
03.12.1941-15.03.1942 Vídeň, Fliegerhorst und Industriehafen Wien-Aspern /
15.02.1942-17.03.1942 Bukurešť, ?
17.03.1942-01.05.1942 Sarabus, Fliegerhorst Sarabus /
01.05.1942-19.05.1942 Kalynivka, Einsatzhafen Kalinowka /
19.05.1942-24.05.1942 Bagerovo, Fliegerhorst Bagerowo /
24.05.1942-28.05.1942 Sarabus, Fliegerhorst Sarabus /
28.05.1942-02.07.1942 Oktoberfeld, ?
02.07.1942-03.07.1942 Bagerovo, Fliegerhorst Bagerowo /
03.07.1942-05.07.1942 Kolpna, ?
05.07.1942-19.09.1942 Kastornoje, ?
19.09.1942-07.11.1942 Stary-Oskol, ?
07.11.1942-05.12.1942 München, ?
05.12.1942-05.01.1943 Zarzur, ?
05.01.1943-11.01.1943 El-Asabaa, ?
11.01.1943-19.01.1943 Bir Dufan, Feldflugplatz Bir Dufan /
19.01.1943-15.02.1943 Médenine, Fliegerhorst Medenine /
15.02.1943-08.04.1943 Limaya, Flugplatz La Fauconnerie /
08.04.1943-16.04.1943 Oued Ezzit, Feldflugplatz Sainte Marie du Zit - Ost /
16.04.1943-07.05.1943 Créteville, ?
07.05.1943-11.05.1943 Trapani, Aeroporto di Trapani-Birgi /
11.05.1943-19.06.1943 Foggia, Aeroporto di Foggia /
19.06.1943-13.07.1943 Trapani, Aeroporto di Trapani-Birgi /
13.07.1943-17.07.1943 Vibo Valentia, Flugplatz Vibo Valentia /
17.07.1943-21.08.1943 Camigliatello, ?
21.08.1943-10.09.1943 Lucera, Aeroporto di Lucera /
10.09.1943-24.09.1943 Isola San Antonia, ?
24.09.1943-02.11.1943 Lonate-Pozzolo, ?
02.11.1943-06.11.1943 Airasca, ?
06.11.1943-24.01.1944 Lagnasca, ?
24.01.1944-03.02.1944 Siena, ?
03.02.1944-09.02.1944 Brolio, ?
09.02.1944-14.02.1944 Castiglione del Lago, Flugplatz Castiglione del Lago (Flugplatz 299) /
14.02.1944-23.02.1944 Giuliana-Eschio, ?
23.02.1944-09.04.1944 Canino, ?
09.04.1944-04.05.1944 Giuliana-Eschio, ?
04.05.1944-22.05.1944 Bergamo-Süd, ?
22.05.1944-30.06.1944 Ferrara, ?
30.06.1944-15.08.1944 Ghedi, Flugplatz Ghedi I /
15.08.1944-20.08.1944 Orange, ?
20.08.1944-08.09.1944 Ghedi, Flugplatz Ghedi I /
09.08.1944-17.09.1944 Riesa-Canitz, ?
17.09.1944-10.10.1944 Werl, Fliegerhorst Werl /
10.10.1944-09.11.1944 Müncheberg, Landeplatz Eggersdorf /
09.11.1944-09.12.1944 Jüterbog, Fliegerhorst Jüterbog-Damm /
09.12.1944-17.12.1944 Werl, Fliegerhorst Werl /
17.12.1944-29.12.1944 Mühlheim, ?
29.12.1944-19.01.1945 Alpen, Einsatzhafen Bönninghardt /
19.01.1945-31.01.1945 Prostějov, Fliegerhorst Prossnitz / /
31.01.1945-27.03.1945 Dolní Benešov, Fliegerhorst Beneschau / /
27.03.1945-15.04.1945 Prostějov, Fliegerhorst Prossnitz /
15.04.1945-01.05.1945 Jakartovice, Landeplatz Eckersdorf /
01.05.1945-05.05.1945 Olomouc, Fliegerhorst Olmütz-West /
05.05.1945-08.05.1945 Skuteč, Landeplatz Skutsch /

Velitel:
Commander:
01.05.1939-30.11.1939 Schumacher, Carl August (Oberstleutnant)
30.11.1939-31.03.1940 Bülow-Bothkamp, Harry von (Major)
31.03.1940-09.09.1940 Hentschel, Karl (Hauptmann)
09.09.1940-23.04.1941 Lange, Franz Heinz (Hauptmann)
23.04.1941-25.05.1941 Henz, Helmut (Hauptmann)
26.05.1941-07.03.1943 Mader, Anton (Major)
07.03.1943-13.03.1943 Dudeck, Heinz (Oberleutnant)
13.03.1943-03.04.1945 Freytag, Siegfried (Major)
29.01.1944-31.03.1944 Omert, Emil (Hauptmann)
04.04.1945-08.05.1945 Köhler, Armin (Major)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.ww2.dk/air/jagd/jg77.htm
URL : https://www.valka.cz/II-skupina-Stihaci-eskadry-77-1939-1945-t177881#524510Verze : 7
MOD
II. Gruppe:


Zformována 1.5.39 v Pilsen z II./JG331 :


Stab II./JG77 zeStab II./JG331
4./JG77 ze 4./JG331
5./JG77 ze 5./JG331
6./JG77 ze 6./JG331


1.8.44 II./JG77 byla reorganizována:


5./JG77 nezměněna
6./JG77 nezměněna
7./JG77 ze staré 4./JG77


8./JG77 byla zformována 18.9.44 z 5./KG2, ale byla zrušena 8.4.45.
URL : https://www.valka.cz/II-skupina-Stihaci-eskadry-77-1939-1945-t177881#1593Verze : 1
MOD
Některé ztráty (poškození) letadel Bf 109 II/JG 77

Bf 109E-3 W.Nr. 1273
Náležel k 4. letce. 14. prosince ztracen v boji s wellingtony severozápadně od Wagnerooge.
Poškození - 100%

Bf 109E-1 "žlutá 5" W.Nr. 1279
Náležel k 6. letce, pilot FW. Troitzsche. 18. prosince 1939 poškozen v boji s wellingtony nad pobřežím severozápadního Německa.
Poškození - 20%

Bf 109E-1 W.Nr. 3608
Nouzově přistál ve Wangerooge 27. prosince 1939.
Poškození - 35%

Bf 109E W.Nr. 1537
Náležel k 4. Staffel. 30. dubna 1940 ztracen v boji s wellingtony východně od Stavangeru.
Poškození - 100%

Data převzány s knihy Messerschmitt Bf 109 Evropa 1939 - 1940
URL : https://www.valka.cz/II-skupina-Stihaci-eskadry-77-1939-1945-t177881#99858Verze : 1
Standa: V letecké bitvě s Wellingtony 14.12.1939 byl ztracen jen jediný Bf 109 E ze 4./JG 77 se 100% ztrátou, byl ale jiného čísla, totiž W.Nr. 1371. Jehož pilot Lt. Friedrich Braukmeier byl zasažen obranou palbou z Wellingtonů a zřítil se do moře, kde zahynul. Zároveň to byl jediný ztracený Bf 109 v této bitvě, jinak 5 Bf 109 z 5./JG 77 utrpělo 10-15% poškození, ačkoliv ani jeden z těchto pilotů nebyl zasažen. V té bitvě byl ještě poškozen jeden Bf 110 ze 2./ZG 26, Hptm. Wernera Restemeyera (W.Nr. 1809), jenž se zraněním doletěl domů se 40% poškozením. Pak odstartovalo pár Bf 109 E z II.(J)/TrGr 186 (předchůdce III./JG 77), přičemž jeden z nich se zřítil po startu a byl na 30% poškozen, jeho pilot vyvázl ok. Těm odstartujícím letounům z II.(J)/TrGr 186 se už nepodařilo Wellingtony chytit.


Bf 109 E-3, W.Nr. 1537 byl zasažen obranou palbou z Wellingtonu ze 37 sq. RAF, pilotované F/O Warnerem (Za výkon v tomto boji obdržel DFC). Zasažený pilot Lt. Heinz Demes ze 4./JG 77 se zřítil v plamenech do moře, kde po pádu zahynul. Zadní střelec Wellingtonu AC1 Waterfall, přemožitel Demese obdržel za tento výkon v boji DFM.
URL : https://www.valka.cz/II-skupina-Stihaci-eskadry-77-1939-1945-t177881#108196Verze : 0