Main Menu
User Menu

I. skupina Stíhací eskadry 77 [1942-1945]

1st Group of the 77th Fighter Wing

I. Gruppe des Jagdgeschwaders 77 (I./JG 77)

     
Název:
Name:
I. skupina Stíhací eskadry 77
Originální název:
Original Name:
I. Gruppe des Jagdgeschwaders 77
Datum vzniku:
Raised/Formed:
06.01.1942
Předchůdce:
Predecessor:
I. (stíhací) skupina Instrukční eskadry 2
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
06.01.1942-08.05.1945 Stíhací eskadra 77
Dislokace:
Deployed:
06.01.1942-21.01.1942 Mariupol, Fliegerhorst Mariupol /
21.01.1942-03.05.1942 Doněck, Flughafen Stalino /
03.05.1942-26.05.1942 Konstantinovka, ?
26.05.1942-11.06.1942 Sarabus, Fliegerhorst Sarabus /
11.06.1942-28.06.1942 Bagerovo, Fliegerhorst Bagerowo /
05.07.1942-27.10.1942 Comiso, Aeroporto di Comiso Vincenzo Magliocco /
27.10.1942-04.11.1942 ?, Feldflugplatz Bir-el-Abd /
04.11.1942-05.11.1942 Zawyet El Hawala, Flugplatz Haggag el Quasaba West /
05.11.1942-06.11.1942 Kambut, Fliegerhorst Gambut /
06.11.1942-11.11.1942 Bir-el-Arca, ?
11.11.1942-13.11.1942 Martuba, Fliegerhorst Martuba /
13.11.1942-14.11.1942 Benghází, Fliegerhorst Berca-West /
14.11.1942-15.12.1942 Rás Lanúf, Polní letiště Arco Philanorum /
15.12.1942-18.12.1942 ?, Feldflugplatz Uadi Tamet /
18.12.1942-25.12.1942 Tauorga, ?
25.12.1942-17.01.1943 Bir Dufan, Feldflugplatz Bir Dufan /
17.01.1943-18.01.1943 Qaser Bin Ghashir, Aeroporto di Tripoli-Castel Benito /
18.01.1943-29.01.1943 Ben Gardane, Fliegerhorst Ben Gardane /
29.01.1943-03.02.1943 Matmata, ?
03.02.1943-27.03.1943 Fatnassa/Oudref, ?
27.03.1943-30.03.1943 Limaya, Flugplatz La Fauconnerie /
30.03.1943-06.04.1943 Bou Thadi, ?
06.04.1943-07.04.1943 Cebalat, Fliegerhorst La Sebala /
07.04.1943-08.04.1943 La Smala, ?
08.04.1943-14.04.1943 Hamadet Bir Messaouda, Fliegerhorst Korba /
14.04.1943-07.05.1943 Soliman, Fliegerhorst Soliman-Süd /
07.05.1943-12.05.1943 Rilievo, Aeroporto di Trapani-Chinisia /
12.05.1943-15.05.1943 Bari, Aeroporto di Bari /
15.05.1943-08.06.1943 Neubiberg, Fliegerhorst Unterbiberg /
08.06.1943-10.07.1943 Sciacca, ?
10.07.1943-12.07.1943 Viacenza, ?
12.07.1943-13.07.1943 Jesi, ?
13.07.1943-14.07.1943 Lecce, Aeroporto di Lecce /
14.07.1943-17.07.1943 Vibo Valentia, Flugplatz Vibo Valentia /
17.07.1943-06.08.1943 Bottricello/Crotone, ?
06.08.1943-18.08.1943 Cassano-Sibari, ?
18.08.1943-20.09.1943 San Severo, Aeroporto San Severo /
20.09.1943-23.09.1943 Viterbo, Flugplatz Viterbo (Flugplatz 251) /
23.09.1943-27.09.1943 Tuscania, ?
27.09.1943-04.10.1943 Cecina, Flugplatz Cecina /
04.10.1943-24.10.1943 Tuscania, ?
24.10.1943-02.11.1943 Fabrica di Roma, Landeplatz Fabrica di Roma /
02.11.1943-16.01.1944 Centocelle, ?
16.01.1944-26.01.1944 Lagnasco, ?
26.01.1944-05.03.1944 Lavariano, Flugplatz Lavariano (Flugplatz 464) /
05.03.1944-20.03.1944 Gorizia, ?
20.03.1944-01.05.1944 Lavariano, Flugplatz Lavariano (Flugplatz 464) /
01.05.1944-14.05.1944 Ferrara, Ferrara
14.05.1944-02.06.1944 Tuscania, ?
02.06.1944-30.06.1944 Bologna, Flugplatz Bologna /
30.06.1944-31.07.1944 Ghedi II, ?
31.07.1944-28.08.1944 Oldenburg, Fliegerhorst Oldenburg /
28.08.1944-04.09.1944 Kirchhellen, ?
04.09.1944-17.10.1944 Babenhausen, Einsatzhafen Babenhausen /
17.10.1944-10.12.1944 Schönwalde, ?
10.12.1944-18.01.1945 Dortmund, Fliegerhorst Dortmund-Brackel /
18.01.1945-22.01.1945 Ohlau, ? /
22.01.1945-02.03.1945 Dolní Benešov, Fliegerhorst Beneschau /
02.03.1945-29.03.1945 Přerov, Fliegerhorst Prerau /
29.03.1945-02.05.1945 Moravská Ostrava, Fliegerhorst Mährisch-Ostrau /
02.05.1945-08.05.1945 Moravská Třebová, Fliegerhorst Mährisch-Trübau /

Velitel:
Commander:
06.01.1942-11.05.1942 Ihlefeld, Herbert (Hauptmann)
11.05.1942-06.08.1943 Bär, Heinz Heinrich (Major)
31.07.1943-19.08.1943 Köhler, Armin (Oberstleutnant)
19.08.1943-30.11.1943 Burkhardt, Ludwig Wilhelm (Hauptmann)
30.11.1943-28.08.1944 Lindemann, Theo (Hauptmann)
DD.05.1944-13.06.1944 Köhler, Armin (Hauptmann)
01.08.1944-24.12.1944 Baumann, Lothar (Hauptmann)
24.12.1944-10.01.1945 Münnichow, ? (Major)
10.01.1945-17.04.1945 Deicke, Joachim (Hauptmann)
17.04.1945-08.05.1945 Grosser, Heinz (Hauptmann)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.ww2.dk/air/jagd/jg77.htm
URL : https://www.valka.cz/I-skupina-Stihaci-eskadry-77-1942-1945-t177880#524504Verze : 6
MOD
I. Gruppe des Jagdgeschwaders 77 (I./JG 77)

1.5.1939 - zformována v Breslau-Schöngarten ze I./JG 331 :

Stab I./JG 77 ze Stab I./JG 331
1./JG 77 ze 1./JG 331
2./JG 77 ze 2./JG 331
3./JG 77 ze 3./JG 331

21.11.1940 - přejmenována na IV./JG 51:

Stab I./JG77 se stal Stab IV./JG51
1./JG77 se stala 10./JG51
2./JG77 se stala 11./JG51
3./JG77 se stala 12./JG51

1.2.1941 - znovu zformována v Stavangeru
6.1941 - Známá také jako Jagdgruppe Stavanger
1.1942 - změněna na I./JG 5

6.1.1942 - znovu zformována v Mariupol ze I.(J)/LG 2 :

Stab I./JG 77 ze Stab I./LG 2
1./JG 77 ze 1./LG 2
2./JG 77 ze 2./LG 2
3./JG 77 ze 3./LG 2

4.1942 - část z 1./JG 77 byla použita k formování Ölschutzstaffel/JG 77
5.1944 - část z 3./JG 77 byla použita k formování IV./JG 27
9.1944 - rozšířena na 4 staffeln:

1./JG 77 - nezměněna
2./JG 77 - nezměněna
3./JG 77 - nezměněna
4./JG 77 - nová

24.3.1945 - 4./JG 77 byla zrušena

výzbroj:

DD.05.1939-DD.05.1942 Messerschmitt Bf 109E
DD.01.1942-28.12.1942 Messerschmitt Bf 109F
15.07.1942-10.05.1945 Messerschmitt Bf 109G
10.12.1944-08.05.1945 Messerschmitt Bf 109K
URL : https://www.valka.cz/I-skupina-Stihaci-eskadry-77-1942-1945-t177880#1592Verze : 4
MOD