Main Menu
User Menu

II. skupina Stíhací eskadry 52 [1939-1945]

2nd Group of the 52nd Fighter Wing / II. Gruppe des Jagdgeschwaders 52 (II./JG 52)

     
Název:
Name:
II. skupina Stíhací eskadry 52
Originální název:
Original Name:
II. Gruppe des Jagdgeschwaders 52
Datum vzniku:
Raised/Formed:
13.09.1939
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
13.09.1939-08.05.1945 Stíhací eskadra 52
Dislokace:
Deployed:
13.09.1939-27.10.1939 Böblingen, ?
27.10.1939-01.02.1940 Mannheim-Stadt, ?
01.02.1940-13.05.1940 Špýr, Fliegerhorst Speyer /
13.05.1940-14.05.1940 Ober-Olm, ?
14.05.1940-17.05.1940 Wengenrohr, ?
17.05.1940-22.05.1940 Špýr, Fliegerhorst Speyer /
22.05.1940-06.06.1940 Sandweiler, Flugplatz Sandweiler /
06.06.1940-11.06.1940 Couvron-et-Aumencourt, Fliegerhorst Laon /
11.06.1940-17.06.1940 Sandweiler, Flugplatz Sandweiler /
17.06.1940-27.06.1940 Karlsruhe, ?
27.06.1940-06.08.1940 Nordholz, Fliegerhorst Nordholz /
06.08.1940-18.08.1940 Peuplingues, ?
18.08.1940-30.08.1940 Schortens, Fliegerhorst Jever /
30.08.1940-01.09.1940 Vadum, Fliegerhorst Aalborg West /
01.09.1940-19.09.1940 Husum, Fliegerhorst Husum /
19.09.1940-25.09.1940 Stade, Fliegerhorst Stade /
25.09.1940-05.11.1940 Peuplingues, ?
05.11.1940-22.12.1940 Mönchengladbach, ?
22.12.1940-15.01.1941 Leeuwarden, ?
15.01.1941-10.02.1941 Ypenburg, ?
10.02.1941-26.02.1941 Berck-sur-Mer, ?
26.02.1941-06.03.1941 Bruggy, Flugplatz Bruges/Saint Croix /
06.03.1941-15.04.1941 Maldeghem, ?
15.04.1941-27.04.1941 Raversijde, ?
27.04.1941-24.05.1941 Katwijk, ?
24.05.1941-09.06.1941 Raversijde, ?
09.06.1941-24.06.1941 Suwalki, Landeplatz Suwalki-Sobolewo /
24.06.1941-28.06.1941 Varena, ?
28.06.1941-04.07.1941 Molodelzno/Minsk, ?
04.07.1941-05.07.1941 Sloboda, ?
05.07.1941-13.07.1941 Lepel, ?
13.07.1941-24.07.1941 Kamary/Vitebsk, ?
24.07.1941-05.08.1941 Demidow/Smolensk, ?
05.08.1941-24.08.1941 Solcy, Einsatzhafen Solzy /
24.08.1941-03.09.1941 Szpaskaja-Polisst, ?
03.09.1941-30.09.1941 Ljuban, ?
30.09.1941-22.11.1941 Stabna/Dugino, Feldflugplatz Dugino / /Kalinin/Stariza/Rusa/Klin, ?
22.11.1941-16.01.1942 Mielec, ?
16.01.1942-16.04.1942 Jesau, Fliegerhorst Jesau /
16.04.1942-04.05.1942 Plzeň, Fliegerhorst Pilsen /
04.05.1942-14.05.1942 Zolote Pole, Feldflugplatz Zürichtal /
14.05.1942-17.05.1942 Charkiv, Fliegerhorst Charkow-Woitschenko /
17.05.1942-21.05.1942 Bachmut, Einsatzhafen Artemowsk /
21.05.1942-01.06.1942 Barvenkovo, ?
31.05.1942-09.06.1942 Grakowo, ?
09.06.1942-11.06.1942 Tschugujewo, ?
11.06.1942-23.06.1942 Kolpna, ?
23.06.1942-25.06.1942 Belgorod, Fliegerhorst Belgorod /
25.06.1942-03.07.1942 Beli-Kolodes, ?
03.07.1942-08.07.1942 Nowy, ?
08.07.1942-14.07.1942 Bachmut, Einsatzhafen Artemowsk /
14.07.1942-18.07.1942 Chazepetrowka, ?
18.07.1942-22.07.1942 Taganrog, Fliegerhorst Taganrog /
22.07.1942-29.07.1942 Nowyj Cholan, ?
29.07.1942-16.08.1942 Rostov na Donu, ?
16.08.1942-18.08.1942 Kertsch IV, ?
18.08.1942-01.09.1942 Tuzov, Feldflugplatz Tusow /
01.09.1942-06.09.1942 Jelisawetsinskaja/Krasnodar, ?
06.09.1942-20.09.1942 Gonschtakowka, ?
20.09.1942-22.09.1942 Krymskaja, ?
22.09.1942-26.11.1942 Majkop, ?
26.11.1942-12.01.1943 Kuteinikowo, Landeplatz Kuteinikowo /
12.01.1943-22.01.1943 Taganrog, Fliegerhorst Taganrog /
22.01.1943-27.04.1943 Mykolajiv, Fliegerhorst Nikolajew /
27.04.1943-14.08.1943 Anapa, Fliegerhorst Anapa /
14.08.1943-24.08.1943 Gostagajewskaja, ?
24.08.1943-02.10.1943 Anapa, Fliegerhorst Anapa /
02.10.1943-25.10.1943 Kerč, Fliegerhorst Kertsch /
25.10.1943-06.11.1943 Umaň, ?
06.11.1943-DD.12.1943 Reichshof, ?
DD.12.1943-20.02.1944 Bagerovo, ?
20.02.1944-24.02.1944 Sarabus, Fliegerhorst Sarabus /
24.02.1944-27.02.1944 Bagerovo, ?
27.02.1944-11.04.1944 Grammatikowo, ?
11.04.1944-15.04.1944 Sevastopol-Chersones, ?
15.04.1944-16.04.1944 Toksanie, ?
16.04.1944-06.06.1944 Zilişteanca, Fliegerhorst Ziliştea /
06.06.1944-10.06.1944 Focsani, Einsatzhafen Focsani-Süd /
10.06.1944-10.07.1944 Manzar, ?
10.07.1944-21.07.1944 Zamosc-Mokre, ?
21.07.1944-23.07.1944 Jasionka, ?
23.07.1944-30.07.1944 Debiza, ?
30.07.1944-31.08.1944 Cracow, ?
31.08.1944-30.09.1944 Budak, ?
30.09.1944-07.10.1944 Nagy-Rabe, ?
07.10.1944-12.10.1944 Tisza-Tardosch, ?
12.10.1944-31.10.1944 Tiakta-Kanez, ?
31.10.1944-02.11.1944 Budapešť, Fliegerhorst Budapest-Ferihegy /
02.11.1944-07.11.1944 Csor, ?
07.11.1944-09.12.1944 Budaörs, ?
09.12.1944-22.12.1944 Csor, ?
22.12.1944-01.01.1945 Szentkirályszabadja, Fliegerhorst Veszprém /
01.01.1945-18.01.1945 Bobolnapusta, ?
18.01.1945-22.03.1945 Szentkirályszabadja, Fliegerhorst Veszprém /
22.03.1944-27.03.1944 Vat, ?
27.03.1944-01.04.1945 Götzendorf, ?
01.04.1945-04.04.1945 Vídeň, Fliegerhorst und Industriehafen Wien-Aspern /
04.04.1945-18.04.1945 Fels am Wagram, Einsatzhafen Wagram /
18.04.1945-28.04.1945 Hörsching, Fliegerhorst Hörsching /
28.04.1945-01.05.1945 Eferding, ?
01.05.1945-04.05.1945 Hörsching, Fliegerhorst Hörsching /
04.05.1945-08.05.1945 Zeltweg, Fliegerhorst Zeltweg /
08.05.1945-08.05.1945 Kaprun/Neubiberg, ?

Velitel:
Commander:
13.09.1939-26.08.1940 Kornatzki, Hans Günther von (Hauptmann)
27.08.1940-02.11.1940 Ensslen, Wilhelm (Hauptmann)
03.11.1940-28.02.1942 Woitke, Erich (Hauptmann)
01.03.1942-24.03.1943 Steinhoff, Johannes (Major)
25.03.1943-31.08.1943 Kühle, Helmut (Hauptmann)
01.09.1943-15.01.1945 Barkhorn, Gerhard (Hauptmann)
01.02.1945-08.05.1945 Batz, Wilhelm (Hauptmann)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
DD.11.1942-DD.10.1943 Letka 13

Ručně vyplněné položky:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.ww2.dk/air/jagd/jg52.htm
URL : https://www.valka.cz/II-skupina-Stihaci-eskadry-52-1939-1945-t177872#524322Verze : 5
MOD
II. Gruppe:


Gruppenkommandeure:


Hptm Hans-Günther von Kornatzki, 13.9.39 - 26.8.40
Hptm Wilhelm Ensslen, 27.8.40 - 2.11.40
Hptm Erich Woitke, 3.11.40 - 28.2.42
Maj Johannes Steinhoff, 1.3.42 - 24.3.43
Hptm Helmut Kühle, 25.3.43 - 31.8.43
Hptm Gerhard Barkhorn, 1.9.43 - 15.1.45
Hptm Wilhelm Batz, 1.2.45 - 8.5.45


Zformována 13.9.39 v Böblingen :


Stab II./JG52 nový
4./JG52 ze 1./JG71
5./JG52 ze 11./JG72
6./JG72 nová


15.8.44 rozšířena na 4 staffeln (4./JG52 se stala 8./JG3):


5./JG52 nezměněna
6./JG52 nezměněna
7./JG52 nová
8./JG52 nová


Základny:


9.39 - 27.10.39 Böblingen Bf 109E
27.10.39 - 1.2.40 Mannheim-Stadt Bf 109E
1.2.40 - 13.5.40 Speyer Bf 109E
13.5.40 - 14.5.40 Ober-Olm Bf 109E
14.5.40 - 17.5.40 Wengenrohr Bf 109E
17.5.40 - 22.5.40 Speyer Bf 109E
22.5.40 - 6.6.40 Sandweiler, Flugplatz Sandweiler / Bf 109E
6.6.40 - 11.6.40 Laon Bf 109E
11.6.40 - 17.6.40 Sandweiler, Flugplatz Sandweiler / Bf 109E
17.6.40 - 27.6.40 Karlsruhe Bf 109E
27.6.40 - 6.8.40 Nordholz, Fliegerhorst Nordholz / Bf 109E
6.8.40 - 18.8.40 Peuplingues Bf 109E
18.8.40 - 30.8.40 Jever Bf 109E
30.8.40 - 1.9.40 Aalborg Bf 109E
1.9.40 - 19.9.40 Husum Bf 109E
19.9.40 - 25.9.40 Stade Bf 109E
25.9.40 - 5.11.40 Peuplingues Bf 109E
5.11.40 - 22.12.40 Mönchen-Gladbach Bf 109E
22.12.40 - 15.1.41 Leeuwarden Bf 109E
15.1.41 - 10.2.41 Ypenburg Bf 109E
10.2.41 - 26.2.41 Berck-sur-Mer Bf 109E
26.2.41 - 6.3.41 Mâle Bf 109E (Flugplatz Bruges/St. Croix (Sint-Kruis-Brugge - Belgie - zdroj-www.bahavzw.be)
6.3.41 - 15.4.41 Maldeghem Bf 109E
15.4.41 - 27.4.41 Raversijde Bf 109E
27.4.41 - 24.5.41 Katwijk Bf 109E
24.5.41 - 9.6.41 Raversijde Bf 109E
9.6.41 - 12.6.41 Suwalki Bf 109F
12.6.41 - 24.6.41 Subolewo Bf 109F
24.6.41 - 28.6.41 Varena Bf 109F
28.6.41 - 4.7.41 Molodelzno (Minsk) Bf 109F
4.7.41 - 5.7.41 Sloboda Bf 109F
5.7.41 - 13.7.41 Lepel Bf 109F
13.7.41 - 24.7.41 Kamary (Vitebsk) Bf 109F
24.7.41 - 5.8.41 Demidow (Smolensk) Bf 109F
5.8.41 - 24.8.41 Soltzy Bf 109F
24.8.41 - 3.9.41 Szpaskaja-Polisst Bf 109F
3.9.41 - 30.9.41 Ljuban Bf 109F
30.9.41 - 22.11.41 Stabna, Dugino, Kalinin, Stariza, Rusa, Klin Bf 109F
22.11.41 - 16.1.42 Mielec Bf 109F
16.1.42 - 16.4.42 Jesau Bf 109F/G
16.4.42 - 4.5.42 Pilsen Bf 109G
4.5.42 - 14.5.42 Zürichtal/Crimea Bf 109G
14.5.42 - 17.5.42 Charkow-Woitschenko Bf 109G
17.5.42 - 21.5.42 Artemowsk Bf 109G
21.5.42 - 1.6.42 Barwenkowo Bf 109G
31.5.42 - 9.6.42 Grakowo Bf 109G
9.6.42 - 11.6.42 Tschugujewo Bf 109G
11.6.42 - 23.6.42 Kolpna Bf 109G
23.6.42 - 25.6.42 Belgorod Bf 109G
25.6.42 - 3.7.42 Beli-Kolodes Bf 109G
3.7.42 - 8.7.42 Nowy Bf 109G
8.7.42 - 14.7.42 Artemowsk Bf 109G
14.7.42 - 18.7.42 Chazepetrowka Bf 109G
18.7.42 - 22.7.42 Taganrog Bf 109G
22.7.42 - 29.7.42 Nowyj Cholan Bf 109G
29.7.42 - 16.8.42 Rostov Bf 109G
16.8.42 - 18.8.42 Kertsch IV Bf 109G
18.8.42 - 1.9.42 Tusow Bf 109G
1.9.42 - 6.9.42 Jelisawetsinskaja (Krasnodar) Bf 109G
6.9.42 - 20.9.42 Gonschtakowka Bf 109G
20.9.42 - 22.9.42 Krymskaja Bf 109G
22.9.42 - 26.11.42 Maikop Bf 109G
26.11.42 - 12.1.43 Kutelnikowo Bf 109G
12.1.43 - 22.1.43 Taganrog Bf 109G
22.1.43 - 27.4.43 Nikolayev Bf 109G
27.4.43 - 14.8.43 Anapa Bf 109G
14.8.43 - 24.8.43 Gostagajewskaja Bf 109G
24.8.43 - 2.10.43 Anapa Bf 109G
2.10.43 - 25.10.43 Kertsch Bf 109G
25.10.43 - 6.11.43 Uman Bf 109G
6.11.43 - 12.43 Reichshof Bf 109G
12.43 - 20.2.44 Bagerowo Bf 109G
20.2.44 - 24.2.44 Sarabus Bf 109G
24.2.44 - 27.2.44 Bagerowo Bf 109G
27.2.44 - 11.4.44 Grammatikowo Bf 109G
11.4.44 - 15.4.44 Sevastopol-Chersones Bf 109G
15.4.44 - 16.4.44 Toksanie Bf 109G
16.4.44 - 6.6.44 Zilistea Bf 109G
6.6.44 - 10.6.44 Focsani Bf 109G
10.6.44 - 10.7.44 Manzar Bf 109G
10.7.44 - 21.7.44 Zamosc-Mokre Bf 109G
21.7.44 - 23.7.44 Jasionka Bf 109G
23.7.44 - 30.7.44 Debiza Bf 109G
30.7.44 - 31.8.44 Cracow Bf 109G
31.8.44 - 30.9.44 Budak Bf 109G
30.9.44 - 7.10.44 Nagy-Rabe Bf 109G
7.10.44 - 12.10.44 Tisza-Tardosch Bf 109G
12.10.44 - 31.10.44 Tiakta-Kanez Bf 109G
31.10.44 - 2.11.44 Ferihegy Bf 109G
2.11.44 - 7.11.44 Csor Bf 109G
7.11.44 - 9.12.44 Budaörs Bf 109G
9.12.44 - 22.12.44 Csor Bf 109G
22.12.44 - 1.1.45 Veszprem Bf 109G
1.1.45 - 18.1.45 Bobolnapusta Bf 109G
18.1.45 - 22.3.45 Veszprem Bf 109G
22.3.44 - 27.3.44 Vat Bf 109G
27.3.44 - 1.4.45 Götzendorf Bf 109G
1.4.45 - 4.4.45 Wien-Aspern Bf 109G
4.4.45 - 18.4.45 Fels am Wagram Bf 109G
18.4.45 - 28.4.45 Hörsching Bf 109G
28.4.45 - 1.5.45 Eferding Bf 109G
1.5.45 - 4.5.45 Hörsching Bf 109G
4.5.45 - 8.5.45 Zeltweg Bf 109G
8.5.45 - 8.5.45 Kaprun, Neubiberg Bf 109G
URL : https://www.valka.cz/II-skupina-Stihaci-eskadry-52-1939-1945-t177872#1628Verze : 0
MOD


Bf 109 E-1 "žlutá 3", jenž v březnu 1940 sloužil u letky 6./JG 52 na letišti ve Špýru (Speyer). Stroj je kamuflován na spodních a bočních plochách světle modrou RLM 65, na horních plochách ostře lomená pole tmavě zelené RLM 71 a šedozelené RLM 02. Orel na přídi je znakem letky.


Linked from : https://www.valka.cz/topic/postview/612615
URL : https://www.valka.cz/II-skupina-Stihaci-eskadry-52-1939-1945-t177872#612616Verze : 0
MOD