Main Menu
User Menu

61. střelecká divize [1941-1956]

61st Rifle Division / 61-я стрелковая дивизия

     
Název:
Name:
61. střelecká divize
Originální název:
Original Name:
61-я стрелковая Никопольская ордена Ленина Краснознамённая ордена Суворова II степени дивизия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
18.10.1941
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
DD.07.1956
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
18.10.1941-30.12.1941 Zakavkazský front
30.12.1941-DD.08.1942 45. armáda
DD.08.1942-DD.01.1943 46. armáda
DD.01.1943-DD.05.1943 56. armáda
DD.05.1943-DD.06.1943 3. střelecký sbor
DD.06.1943-DD.08.1943 16. střelecký sbor
DD.08.1943-DD.09.1943 Jižní front
DD.09.1943-DD.11.1943 63. střelecký sbor
DD.11.1943-DD.12.1943 9. střelecký sbor
DD.12.1943-DD.01.1944 10. gardový střelecký sbor
DD.01.1944-DD.02.1944 4. ukrajinský front
DD.02.1944-DD.03.1944 37. střelecký sbor
DD.03.1944-DD.04.1944 28. armáda
DD.04.1944-08.09.1954 128. střelecký sbor
08.09.1954-24.05.1956 42. střelecký sbor
Dislokace:
Deployed:
18.10.1941-DD.08.1942 Jerevan
DD.08.1942-DD.06.1945 východoevropské válčiště
DD.06.1945-DD.07.1956 Baranoviči

Velitel:
Commander:
18.10.1941-31.03.1943 Kuzněcov, Sergej Nikolajevič (plukovník)
31.03.1943-16.02.1944 Kuzněcov, Sergej Nikolajevič (generálmajor)
16.02.1944-02.03.1944 Burykin, Alexandr Nikolajevič (plukovník)
02.03.1944-05.05.1945 Šackov, Andrej Georgijevič (plukovník)
05.05.1945-DD.MM.1945 Šackov, Andrej Georgijevič (generálmajor)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
-
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
13.02.1944-DD.07.1956 Nikopolská střelecká divize
Vyznamenání:
Decorations:
28.04.1943 Řád rudého praporu
24.04.1945 Řád Lenina
10.08.1944 Řád Suvorova, 2. třída
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Feskov, V. I. i dr.: Krasnaja Armija v pobědach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk 2003.
URL : https://www.valka.cz/61-strelecka-divize-1941-1956-t177485#569798Verze : 2
MOD