Main Menu
User Menu

Domaniža

okr. Považská Bystrica

     
Název:
Name:
Domaniža
Originální název:
Original Name:
Domaniža
Další názvy:
Other Names:
Domanysa (1268), Domanesa (1272), Nagh Domanissa (1372), Domanyz (1397), Domanicza (1773), Domanissa (1808), Domaniža; maďarsky Domanizs, Demény
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Považská Bystrica
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
49°02'41.17"N 18°33'10.68"E
Místní části:
Local Municipalities:
Kardošova Vieska
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1268
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol rímskokatolícky pôvodne gotický zo 14. storočia, upravovaný v 15. storočí, koncom 16. storočia a začiatkom 17. storočia renesančne upravený, v roku 1784 reštaurovaný a v roku 1940 rozšírený
- Fara z roku 1775
- Pamätná tabuľa SNP
- Pomník padlých v 2. svetovej vojne
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Začiatkom 20. storočia s obcou splynula obec Domanižská Lehota. Obec bola vyznamená Pamätnou medailou Rádu Slovenského národného povstania.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.domaniza.sk ; www.buyflags.eu
URL : https://www.valka.cz/Domaniza-t176674#520882Verze : 0
MOD