Main Menu
User Menu

Važec

okr. Liptovský Mikuláš

     
Název:
Name:
Važec
Originální název:
Original Name:
Važec
Další názvy:
Other Names:
Vasych (1280), Vasych, Wazych (1286), Z Wascze (1486), Wasewcz (1492), Wažece (1773), Wažec (1786), Vážec (1920); Važec (1927); maďarsky Vazsec, nemecky Waagsdorf
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Liptovský Mikuláš
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
49°03'34.57"N 19°58'48.44"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1280
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol rímskokatolícky pôvodne gotický z konca 13. storočia, v roku 1738 barokovo upravený, v roku 1910 úplne prestavaný, v interiéri premaľovaná pôvodná gotická madona zo začiatku 15. storočia
- Kostol evanjelický neogotický z rokov 1889-1892 na mieste tolerančného z roku 1783
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
- Pavel Michalko (1752-1825), pedagóg, osvetový spisovateľ
- Michal Lúčanský (1897-1933), kňaz, teológ, pedagóg, básnik, redaktor
- Samuel Melík (1555 - 1620), evanjelický kňaz, cerkevný hodnostár, básnik, náboženský spisovateľ
- Štefan Rysuľa (1900-1976), prozaik, publicista, učiteľ


Pôsobisko:
- Jaroslav Augusta (1878 – 1970), maliar
- Ján Hálla (1890 – 1959), maliar
- Janko Silan (1914-1984), kňaz, básnik
- František Havránek (1887-1964), maliar, speleológ, objaviteľ Važeckej jaskyne
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Obec bola vyznamenaná Radom Slovenského národného povstania II. tr. a Pamätnou medailou Rádu Slovenského národného povstania. Neďaleko obce sa nachádza nemecký cintorín z obdobia druhej svetovej vojny.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.obecvazec.sk
URL : https://www.valka.cz/Vazec-t176466#520479Verze : 0
MOD