Main Menu
User Menu

Vavrišovo

okr. Liptovský Mikuláš

     
Název:
Name:
Vavrišovo
Originální název:
Original Name:
Vavrišovo
Další názvy:
Other Names:
Waurisow (1346), Vayrysou (1360), Wauriso (1381), Wawrissow (1511), Wawrissowo (1773), Vavrišovo; maďarsky Vavrisó
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Liptovský Mikuláš
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
49°04'14.39"N 19°45'41.5"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1286
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol evanjelický neorománsky z rokov 1881-1884, veža z roku 1928
- Modlitebňa baptistická neoklasicistická z rokov 1887-1888
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
- Ján Alexander Fábry (1848 – 1908), ľudovýchovný spisovateľ
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Dňa 4.8.1709 (nedeľa) pri obci vyvrcholila bitka medzi kurucmi pod vedením grófov Michala Csákyho, Pavla Andrássiho a Františka Barbocsaya a cisárskym vojskom pod vedením generála Tholleta. Boj vrcholil okolo Vavrišova. Počas bojov zanikli obce Danišovo, Svätý Duch a Čutkovo.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.vavrisovo.sk ; https://www.vavrisovo.sk/viewpage.php?page_id=63
URL : https://www.valka.cz/Vavrisovo-t176465#520478Verze : 0
MOD