Main Menu
User Menu

Smrečany

okr. Liptovský Mikuláš

     
Název:
Name:
Smrečany
Originální název:
Original Name:
Smrečany
Další názvy:
Other Names:
Zemerchen (1272), Szmercen, Szmrchan, Szmrecsan Szemeretsen (1349), Scemerchen (1352), Zemrechan, Zemrechen (1422), Szmreczano (1447), Smreczany (1460), Smrčany (1773), Smrečany (1920); maďarsky Szmrecsán
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Liptovský Mikuláš
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
49°07'09.78"N 19°39'06.46"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1272
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol rímskokatolícky z poslednej tretiny 13. storočia, v interiéri upravený v 14. a 15. storočí, loď s dreveným maľovaným stropom, gotické nástenné maľby z druhej polovice 14. storočia, hlavný neskorogotický krídlový tabuľový oltár z čias okolo roku 1480, bočný oltár neskorogotický z roku 1510, oba reštaurované v rokoch 1954-1955, gotická krstiteľnica, stallá, ľudové maľby dreveného chóru
- Kaštieľ pôvodne rokokový z roku 1750, klasicistický upravený v roku 1810, adaptácie v rokoch 1950-1955
- Kostol evanjelický z roku 1880
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
Michal Mišovic (? - 1710), autor školských drám


Pôsobisko :
Fraňo Kráľ (1903 – 1955), spisovateľ, národný umelec
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Obec bola vyznamenaná Radom Červenej hviezdy, Radom Slovenského národného povstania I. tr. a Pamätnou medailou Rádu Slovenského národného povstania.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.smrecany.sk
URL : https://www.valka.cz/Smrecany-t176461#520474Verze : 0
MOD