Main Menu
User Menu

Jakovlev Jak-60

Yakovlev Yak-60

Яковлев Як-60

     
Název:
Name:
Jakovlev Jak-60
Originální název:
Original Name:
Яковлев Як-60
Kategorie:
Category:
transportní vrtulník
Výrobce:
Producer:
DD.MM.195R-DD.MM.195R Moskevský letecký závod č. 115, Moskva /
Období výroby:
Production Period:
DD.MM.195R-DD.MM.195R
Vyrobeno kusů:
Number of Produced:
0
První vzlet:
Maiden Flight:
DD.MM.RRRR
Osádka:
Crew:
3
Základní charakteristika:
Basic Characteristics:
 
Uspořádání rotorů:
Rotor Configuration:
tandemové rotory
Podvozek:
Undercarriage:
pevný
Přistávací zařízení:
Landing Gear:
kola
Technické údaje:
Technical Data:
 
Hmotnost prázdného vrtulníku:
Empty Weight:
55000 kg
Vzletová hmotnost:
Take-off Weight:
? kg
Maximální vzletová hmotnost:
Maximum Take-off Weight:
100000 kg
Délka s otáčejícími se rotory:
Length with Rotors Turning:
67,50 m
Délka trupu:
Fuselage Length:
44,51 m
Šířka trupu:
Fuselage Width:
? m
Celková výška:
Overall Height:
11,60 m
Průměr hlavního rotoru:
Main Rotor Diameter:
38,00 m
Průměr vyrovnávacího rotoru:
Tail Rotor Diameter:
- m
Plocha disku hlavního rotoru:
Main Rotor Disc Area:
2268,23 m2
Plocha disku vyrovnávacího rotoru:
Tail Rotor Disc Area:
- m2
Pohon:
Propulsion:
 
Kategorie:
Category:
turbohřídelový
Počet motorů:
Number of engines:
4
Typ:
Type:
Solovjov D-25VF o výkonu 4781 kW/6500 k
Objem palivových nádrží:
Fuel Tank Capacity:
?
Výkony:
Performance:
 
Maximální rychlost:
Maximum Speed:
? km/h v ? m
Cestovní rychlost:
Cruise Speed:
? km/h v ? m
Rychlost stoupání:
Climb Rate:
? m/s
Statický dostup:
Static Ceiling:
? m
Dynamický dostup:
Dynamic Ceiling:
? m
Dolet:
Range:
? km
Maximální dolet:
Maximum Range:
? km
Přepravní kapacita:
Transport Capacity:
228 výsadkářů
176 raněných s 8 zdravotníky

42000 kg nákladu
Výzbroj a vybavení:
Armament and Equipment:
 
Výzbroj:
Armament:
-
Vybavení:
Equipment:
-
Uživatelské státy:
User States:
-
Poznámka:
Note:
- někdy uváděno označení Jak-32
Zdroje:
Sources:
Gunston, Bill; Gordon, Yefim. Yakovlev Aircraft since 1924. Putnam Aeronautical Books, London 1997. ISBN 0-85177-872-0.
http://avia.pro/blog/yak-60
URL : https://www.valka.cz/Jakovlev-Jak-60-t175941#616247Verze : 0
MOD

Jakovlev Jak-60


Projekt těžkého vojenského transportního vrtulníku Jakovlev Jak-60 (Яковлев Як-60).

Počátky OKB Alexandra Sergejeviče Jakovleva (А. С. Яковлев) spadají do druhé poloviny 20. let, kdy se kolem něho vytvořila malá skupinka nadšenců, se kterou postavil své první lehké letadlo AIR-1. Datum zalétání tohoto stroje - 12. květen 1927 - je považováno za datum vzniku KB, i když nařízení vládních orgánů o jejím oficielním vytvoření má datum pozdější. V souladu se svými představami o lidovém letectví se Jakovlev zaměřuje na lehká sportovní a cvičná letadla. Za 2. světové války patří ke tvůrcům lehkých stíhacích letadel a lehkých bombardérů. Jakovlevova OKB také zvládla i nástup proudového pohonu, i když byla nakonec z vedoucí pozice vytlačena OKB MiG Mikojana a Gureviče. Po celou dobu existence OKB Jakovleva zde bylo vytvořeno víc než 200 nejrůznějších typů a modifikací létajících strojů, mezi kterými bylo více než 100 sériově vyráběných strojů. Letadla tohoto KB byla ve výrobě nepřetržitě od roku 1932, a za více než 70 let počet vyrobených letadel překročil číslo 70 000. A když v poválečném období přichází zájem o vrtulníky, jako (staro)novou podobu létajících aparátů, Jakovlevova OKB nesmí u toho chybět.

Již koncem války - od r. 1944 - se pozornost jeho OKB obrací i k tomuto poněkud exotickému létajícímu aparátu. Jakovlev do svého týmu získal schopné "vrtulníkáře" Sergeje Arsentěviče Bemova (Сергей Арсентевич Бемов), a Igora Alexandroviče Erlicha (Игорь Александрович Эрлих). První vážně míněnou konstrukcí jeho OKB se stane stroj, označovaný původně EG - Typ Š (Экспериментальный Геликоптер - ЭГ- изделие Ш). Tento stroj souosé koncepce, tedy s protiběžnými vrtulemi na společné ose a bez vyrovnávací ocasní vrtule bude sice po dlouhém vývoji - 1945 - 1948 zalétán, ale do sériové výroby neprojde. V zájmu OKB se totiž ocitne její další projekt - vrtulník Jak-100, který svou koncepcí hlavní nosné vrtule a vyrovnávací ocasní vrtule bude vedení VVS i vládě - jmenovitě J. V. Stalinovi - připadat méně exotický. Navíc bude velmi podobný úspěšné konstrukci Sikorsky H-5, která úspěšně sloužila v americké armádě. Na konstrukci obou typů bude mít hlavní zásluhu především S. A. Bemov. Stroj bude také úspěšně zalétán, Ale ani on do sériové výroby nepůjde. Tam jej předběhne jeho "konkurent", vrtulník Mil Mi-1.

Teprve až třetí konstrukce, vrtulník Jakovlev Jak-24, přezdívaný "Létající vagón", práce I. A. Erlicha, se dočká i sériové výroby a řady modifikací.

Úspěch typu Jak-24 přivede konstruktéry na myšlenku postavit stroj ještě výkonnější, vytvořený podle tohoto schématu. Tak vznikl projekt těžkého vojenského dopravního vrtulníku Jak-60, který, co se týče nosnosti, mohl soupeřit s mnoha vojenskými dopravními letadly.

Nový vrtulník obdržel označení Jak-60, a měl se stát souputníkem největšího vrtulníku na světě, který byl navržen ve stejné době v KB Mil (jde o vrtulník V-12). Vzletová hmotnost Jaku-60 měla obnášet okolo 100 tun. Rotory byly převzaty od vrtulníku Mi-6, každý z nich byl poháněn dvěma motory D-25VF. Ve shodě s projektem byl vrtulník schopen zvedat náklad o hmotnosti do 42 tun. Taková nosnost umožňuje využít vrtulník na vnějším podvěsu dopravit i tank, například T-64. Nicméně, na rozdíl od Milova vrtulníku, Jak-60 navždy zůstal jen projektem, který se do nebe nezvedl. Bylo vyrobeno pouze jisté množství maket tohoto vrtulníku.

Práce na projektu Jak-60 prováděla Leningradská filiálka OKB-115 v podniku MAP č. 272 pod bezprostředním vedením hlavního konstruktéra Igora Alexandroviče Erlicha. Při jeho projektování byly zohledněny zkušenosti vývoje a provozu předchůdce - Jak-24. Projekt nového těžkého vrtulník s rotory za sebou, vybaveného 4 motory, začali rozpracovávat na základě usnesení Rady ministrů SSSR od února roku 1958. Na vrtulníku se měly využívat se hned štyři silné plynoturbínové motory D-25VF, dávající po 6497 KS každý. Vnější rozměry gigantického vrtulník od OKB Jakovleva byl následující: délka - 44,6 m, šířka - 8,6 m, výše - 11,6 m.

Takové rozměry a nosnost na úrovni 40 tun otevíraly před vrtulníkem velké možnosti jak ve vojenském letectvu, tak v civilním sektoru. 50. a 60. jsou v SSSR ve znamení velkých "staveb socialismu" a moderní těžká technika by se na nich dala dobře uplatnit. Určením tohoto gigantického vrtulníku byl vzdušný přesun velkoobjemových a hmotných nákladů: tanků, samohybných děl, obrněných vozů, balistických raket, pozemní RLS, mostních nosníků, pontonových bloků, vrtacích věží, sloupů pro přenos elektrické energie, říčních lodí, munice a jiné výzbroje, a dalších nejrůznějších velmi těžkých nákladů hospodářského určení.

Kromě prostoru nákladní kabiny mohl Jak-60 převážet náklad i na vnějším podvěsu. Helikoptéra mohla vzít na palubu do 228 vojáků-výsadkářů v plném bojovném vybavení nebo 176 raněných v doprovodu 8 zdravotnických pracovníků. Nicméně práce na vrtulníku neopustila fázi návrhu I technického projektu. Důvodem byl především odklon OKB-115 od vrtulníkové problematiky, a také zavření jeho Leningradské filiálky s následným odebráním závodu č. 272. Nicméně podobný gigant při SSSR byl přesto vytvořen. Jde o helikoptéru V-12 KB Mila (někdy je nazýván Mi-12, i když takové označení nikdy nenesla). Na V-12 byly použity shodné motory D-25VF. Milův V-12 poprvé vzlétl v roce 1968 a stroj doposud zůstává největším vrtulníkem s největší nosností na světě. I Milův obr zůstal osamocenou konstrukcí, sovětské hospodářství si s jeho využitím, navzdory halasné propagandě, nedokázalo poradit.


https://doroshenko-us.livejournal.com/13827.html
https://www.airwar.ru/enc/ch/yak24.html
https://www.yak.ru
https://ru.wikipedia.org
topwar.ru
topwar.ru - makety Jak 60 a Jak-24
topwar.ru - T-34 v podvěsu Jak-60
topwar.ru dvojpohled na JAk-60
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%AF%D0%BA-60
www.aviastar.org -3d
https://doroshenko-us.livejournal.com/13827.html - podvěs tryskýče
https://doroshenko-us.livejournal.com/13827.html - rozložení nákladu

Jakovlev Jak-60 -


Jakovlev Jak-60 -


Jakovlev Jak-60 -


Jakovlev Jak-60 -


Jakovlev Jak-60 -


URL : https://www.valka.cz/Jakovlev-Jak-60-t175941#519207Verze : 6
Ještě představa o přepravních možnostech Jaku-60
Jakovlev Jak-60 - Pramen uveden v textu

Pramen uveden v textu
URL : https://www.valka.cz/Jakovlev-Jak-60-t175941#519216Verze : 0