Main Menu
User Menu

Hubová

okr. Ružomberok

     
Název:
Name:
Hubová
Originální název:
Original Name:
Hubová
Další názvy:
Other Names:
Gombas (1625), Hubová (1948); maďarsky Gombás
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Ružomberok
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
49°06'57.45"N 19°11'06.94"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1425
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol rímsko-katolícky neskorobarokový z roku 1787, nástenné maľby od J. Hanulu (1908)
- Kaplnka z roku 1831
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Jozef Kútnik - Šmálov - literárny kritik, historik kultúry, profesor a kňaz
- Ján Okáľ - exilový spisovateľ, publicista a učiteľ
- pracoval na Ministerstve kultúry a národnej obrany v Bratislave
- Peter Galan - Skalanovič - publicista, prekladateľ, vojenský duchovný
- profesor Štefan Olos - saleziánsky kňaz, dirigent, hudobný skladateľ
- Vincent Dančo - kňaz a misionár
- pôsobil ako vedúci slovenského vysielania Rádia Vatikán v Ríme
- kpt. in memoriam Tomáš Chovan - dôstojník československej armády, obeť
- Jozef Chovan - ligový futbalový inštruktor
- Anton Jakub Okáľ - dôstojník francúzskej armády
- Bernard Bražina - dôstojník 1. čs. brigády
- Ján Chrenko - dôstojník 2. čs. paradesantnej brigády
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Zaniknutá osada v okolí – Čierňany. V roku 1951 sa od obce odčlenila obec Ľubochňa.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.obechubova.sk
URL : https://www.valka.cz/Hubova-t175542#518521Verze : 0
MOD