Main Menu
User Menu

4. myslivecká divize [1970-1980]

4th Jaeger Division / 4. Jäger Division

     
Název:
Name:
4. myslivecká divize
Originální název:
Original Name:
4. Jäger Division
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.10.1970
Předchůdce:
Predecessor:
4. divize tankových granátníků
Datum zániku:
Disbanded:
01.10.1980
Nástupce:
Successor:
4. divize tankových granátníků
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.10.1970-01.10.1980 II. sbor
Dislokace:
Deployed:
01.10.1970-01.10.1980 Regensburg, ? /
Velitel:
Commander:
01.10.1970-01.01.1971 Lindner, Joachim-Frithjof (brigádní generál)
01.01.1971-01.10.1974 Reichert, Rüdiger von (generálmajor)
01.10.1974-01.10.1980 Kohlmann, Gert (generálmajor)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
01.10.1970-
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:

URL : https://www.valka.cz/4-myslivecka-divize-1970-1980-t175114#517890Verze : 0
MOD