Main Menu
User Menu

9. armáda [1941-1943]

9th Army / 9-я армия

     
Název:
Name:
9. armáda
Originální název:
Original Name:
9-я армия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
13.06.1941
Předchůdce:
Predecessor:
Oděský vojenský okruh
Datum zániku:
Disbanded:
06.11.1943
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
13.06.1941-21.06.1941 Oděský vojenský okruh
21.06.1941-04.06.1942 Jižní front
04.06.1942-12.07.1942 Jihozápadní front
12.07.1942-28.07.1942 Jižní front
28.07.1942-09.08.1942 Donská skupina vojsk
09.08.1942-24.01.1943 Severní skupina vojsk
24.01.1943-06.11.1943 Severokavkazský front
Dislokace:
Deployed:
13.06.1941-22.06.1941 Tiraspol
22.06.1941-06.11.1943 východoevropské válčiště
Velitel:
Commander:
13.06.1941-09.09.1941 Čerevičenko, Jakov Timofejevič (generálplukovník)
09.09.1941-20.05.1942 Charitonov, Fjodor Michailovič (generálmajor)
20.05.1942-05.06.1942 Kozlov, Pjotr Michajlovič (generálmajor)
05.06.1942-18.06.1942 Gordov, Vasilij Nikolajevič (generálmajor)
18.06.1942-24.06.1942 Nikišev, Dmitrij Nikitič (generálmajor)
24.06.1942-14.07.1942 Lopatin, Anton Ivanovič (generálporučík)
14.07.1942-07.08.1942 Parchomenko, Feofan Agapovič (generálmajor)
07.08.1942-29.08.1942 Marcinkevič, Vladimir Nikolajevič (generálmajor)
29.08.1942-04.09.1942 Kolominov, Alexandr Nikolajevič (plukovník)
04.09.1942-11.02.1943 Korotějev, Konstantin Apollonovič (generálmajor)
11.02.1943-22.03.1943 Glagolev, Vasilij Vasiljevič (generálmajor)
22.03.1943-28.04.1943 Korotějev, Konstantin Apollonovič (generálmajor)
28.04.1943-13.05.1943 Korotějev, Konstantin Apollonovič (generálporučík)
13.05.1943-20.06.1943 Kozlov, Pjotr Michajlovič (generálmajor)
20.06.1943-09.10.1943 Grečkin, Alexej Alexandrovič (generálmajor)
09.10.1943-01.11.1943 Grečkin, Alexej Alexandrovič (generálporučík)
01.11.1943-06.11.1943 Filippovskij, Michail Sergejevič (generálmajor)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
13.06.1941-28.06.1941 Zacharov, Matvej Vasiljevič (generálmajor)
28.06.1941-09.09.1941 Bodin, Pavel Ivanovič (generálmajor)
09.09.1941-09.12.1941 Ivanov, Nikolaj Petrovič (brigádní velitel)
09.12.1941-31.12.1941 Ivanov, Nikolaj Petrovič (generálmajor)
31.12.1941-10.02.1942 Simvolokov, Vitalij Nikolajevič (generálmajor)
10.02.1942-27.05.1942 Korženěvič, Feodosij Konstantinovič (generálmajor)
27.05.1942-13.05.1942 Daševskij, Jakov Sergejevič (plukovník)
13.05.1942-23.06.1942 Daševskij, Jakov Sergejevič (generálmajor)
23.06.1942-07.08.1942 Baťuňa, Alexandr Grigorjevič (generálmajor)
07.08.1942-23.08.1942 Lovjagin, Pjotr Jermolajevič (generálmajor)
23.08.1942-12.05.1943 Kolominov, Alexandr Nikolajevič (plukovník)
12.05.1943-06.11.1943 Filippovskij, Michail Sergejevič (generálmajor)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
13.06.1941-06.07.1941 14. střelecký sbor
13.06.1941-30.06.1941 18. mechanizovaný sbor
21.06.1941-10.07.1941 2. mechanizovaný sbor
DD.10.1941-DD.01.1942 339. střelecká divize
01.11.1941-DD.MM.RRRR 35. samostatná pozorovací letka
01.12.1941-31.12.1941 96. střelecká divize
02.08.1942-DD.10.1942 11. gardový střelecký sbor
DD.10.1942-DD.01.1943 3. horský střelecký sbor
DD.11.1942-DD.02.1943 11. gardový střelecký sbor
DD.03.1943-DD.04.1943 11. gardový střelecký sbor

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobědach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk, ITU 2003.
Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva, Kučkovo pole 2003.
Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič a kol.: Krasnaja Armija v ijuně 1941 goda. Novosibirsk, Sibirskij chronograf 2003.
Komandarmy. Vělikaja Otěčestvěnnaja. Moskva, Kučkovo pole 2005.
URL : https://www.valka.cz/9-armada-1941-1943-t174013#515994Verze : 1
MOD