Main Menu
User Menu

Valaská Belá

okr. Prievidza

     
Název:
Name:
Valaská Belá
Originální název:
Original Name:
Valaská Belá
Další názvy:
Other Names:
Belafelde (1324), Bella (1364), Valaska Bela (1808), Valaszkabella (1863), Belapotaka (1900), Valašská Belá (1920), Valaská Belá (1927); maďarsky Valaszkabella, Bélapataka
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Prievidza
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°53'11.90"N 18°23'47.64"E
Místní části:
Local Municipalities:
- časť Valaská Belá (centrum): Valaská Belá, lazy Keherovci, Šramkovci, Lovište, Toporovci, Trhanovci Smolenica, Krištofovci, Bankovci, Truhlintovci, Trepáčovci, Lajtmanovci, Šnapkovci, Michovci, Čikovci, Nová Pešť, Bernátovci, Krivý, Opačitá, Pastierky, Pištekovci

- časť Matušíková: lazy : Chrumkovci, Kvašovci, Matušíkovci, Pánisovci, Revište, Vlčkovci, Števíkovci, Mišánka, Kapušovci, Mäkišovci, Gážikovci, Kochanovci, Klin


- časť Stanáková: lazy: Podskalie, Stanák, Rusnákovci, Maslákovci, Kučerovci, Šimunovci, Sieklovci, Zelenákovci, Čugovci, Repkovci, Kupkovci, Mokrišovci, Sebedružka, Stratený, Kuricovci, Peteluchovci, Senkovci, Kozinec, Homôlka


- časť Studenec: lazy: Múčkovci, Macovci, Mihálkovci, Dutý, Agnušinci,, Kopilcovci, Slávikovci, Slezákovci, Nemčekovci, Púčkovci, Šupinovci, Moravčíkovci, Štrbkovci, Hupkovci, Beňovci, Veľkí Faškovci, Malí Faškovci


- časť Škrípov: lazy: Mihálovci, Môcikovci, Korunovci, Cigánikovci Lagínovci, Škrípov, Javorčekovci, Kútnarie, Martinčatovci, Ondrejkovci, Račkovci, Ďurčekovci, Hírešovci, Lapšovci, Kršákovci, Bukovec, Drevenári, Ďurákovci


- časť Gápel
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1324
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol rímskokatolícky z roku 1800 klasicistický na mieste staršieho renesančného z roku 1572, z ktorého začlenená veža, po roku 1945 rozšírený bočnými loďami, neskorogotická plastika Madony zo začiatku 16. storočia je dnes v Zliechove
- Pamätník obetiam 2. sv. vojny
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
- prof. Dr. Anton Hlinka (31.10.1926 - 26. 03.2011), kňaz, filozof, nositeľ Řád Andreja Hlinku I. tr. a Řád Ľudovíta Štúra I. tr.
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Osada Gápel patrila do roku 1960 pod obec Zliechov. Obec obdržala Řád rudé hvězdy a Řád Slovenského národního povstání I. tř.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; https://valaskabela.sk
URL CZ: https://www.valka.cz/Valaska-Bela-t173804#515732Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Prievidza-t173804#515732Version : 0
MOD