Main Menu
User Menu

Veľké Uherce

okr. Partizánske

     
Název:
Name:
Veľké Uherce
Originální název:
Original Name:
Veľké Uherce
Další názvy:
Other Names:
Vgrich (1274), Vgrovch (1293), Vgroch (1321), Nogvgrouch, Magna Wgrouch (1352), Welke Uhercze (1773), Welké Uhrowce (1808), Veľké Uherce (1920); maďarsky Nagyugró
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Partizánske
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°36'28.3"N 18°26'11.77"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1274
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol rímskokatolícky gotický z roku 1332 postavený na starších základoch, v rokoch 1669 renesančne upravený a pristavaná kaplnka, v interiéri gotické pastofórium
- Kaštieľ pôvodne renesančný zo 17. storočia, v 18. storočí zbarokizovaný, v rokoch 1845-1860 úplne prestavaný v romantizujúcom neogotickom slohu (pôvodné miestnosti zostali na prízemí), štvorkrídlový s nárožnými okrúhlymi vežami a nádvorím, v interiéri sa nachádza rytierska sieň
- Kaplnka z konca 18. storočia
- Pomníky padlým v 1. a 2. sv. vojne
- Rodný dom A. Grznára
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
Albín Grznár (1909 – 1944), komunista, organizátor partizánskeho hnutia,


Pôsobisko:
Jozef Kačka (1865 – 1938), národný pracovník, pôsobil tu v rokoch 1887 - 1890
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Obec obdržala Řád Rudé hvězdy.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.velkeuherce.sk
URL : https://www.valka.cz/Velke-Uherce-t173304#514769Verze : 0
MOD