Main Menu
User Menu

Štáb Eskadry rychlých bombardérů 10 [1942-1943]

Staff of the 10th Fast Bomber Wing / Stab des Schnellkampfgeschwaders 10 (Stab SKG 10)

     
Název:
Name:
Štáb Eskadry rychlých bombardérů 10
Originální název:
Original Name:
Stab des Schnellkampfgeschwaders 10
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.12.1942
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
18.10.1943
Nástupce:
Successor:
Štáb Bitevní eskadry 10
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.12.1942-18.10.1943 Eskadra rychlých bombardérů 10
Dislokace:
Deployed:
01.12.1942-11.06.1943 St. André, ?
11.06.1943-DD.07.1943 Paterno, Base aerea di Gerbini /
DD.07.1943-DD.09.1943 Crotone, ?
DD.09.1943-18.10.1943 Viterbo, Aeroporto di Viterbo /

Velitel:
Commander:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( ? )
Výzbroj:
Armament:
01.12.1942-DD.03.1943 Focke-Wulf Fw 190 A
DD.03.1943-18.10.1943 Focke-Wulf Fw 190 A-5
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.ww2.dk/air/attack/skg10.htm
URL : https://www.valka.cz/Stab-Eskadry-rychlych-bombarderu-10-1942-1943-t172253#512506Verze : 1
MOD