Main Menu
User Menu

IV. skupina Bombardovací eskadry 54 [1941-1944]

4th Group of the 54th Bomber Wing / IV. Gruppe des Kampfgeschwaders 54 (IV./KG 54)

     
Název:
Name:
IV. skupina Bombardovací eskadry 54
Originální název:
Original Name:
IV. Gruppe des Kampfgeschwaders 54
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.04.1941
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
20.10.1944
Nástupce:
Successor:
II. skupina Bombardovací eskadry (S) 54
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.04.1941-DD.03.1942 Velitelství letectva Střed
DD.03.1942-DD.05.1943 Letecká armáda 2
DD.05.1943-DD.01.1944 Velitelství letectva Střed
DD.01.1944-20.10.1944 Letecká armáda Říše
Dislokace:
Deployed:
01.04.1941-09.02.1942 Lagerlechfeld, Fliegerhorst Lechfeld /
10.02.1942-01.03.1942 Manching, Fliegerhorst Ingolstadt-Manching /
01.03.1942-19.05.1943 Grottaglie, L aeroporto di Grottaglie /
19.05.1943-29.05.1943 Istres, Fliegerhorst Istres /
29.05.1943-17.12.1943 Parndorf, ?
17.12.1943-20.10.1944 Gardelegen, ?

Velitel:
Commander:
01.04.1941-08.10.1941 Widmann, Hans (Hauptmann)
09.10.1941-01.12.1941 Gehrke, Heinz (Hauptmann)
02.12.1941-30.10.1942 Krenkel, Heinz (Hauptmann)
01.11.1942-30.03.1943 Zauner, Franz (Hauptmann)
01.04.1943-19.04.1943 Platen, George Graf von (Hauptmann)
20.04.1943-20.10.1944 Stamm, Helmut (Major)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.04.1941-20.10.1944 10. letka Bombardovací eskadry 54
01.04.1941-20.10.1944 11. letka Bombardovací eskadry 54
01.04.1941-20.10.1944 12. letka Bombardovací eskadry 54
01.04.1941-20.10.1944 Štáb IV. skupiny Bombardovací eskadry 54

Ručně vyplněné položky:
Poznámka:
Note:
doplňovací skupina (Ergänzungs Gruppe)
Zdroje:
Sources:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.ww2.dk/air/kampf/kg54.htm
URL : https://www.valka.cz/IV-skupina-Bombardovaci-eskadry-54-1941-1944-t171243#510972Verze : 0
MOD
IV. (Ergänzungsgruppe):


Gruppenkommandeure:


Olt Günther von Boekmann, 11.7.40 - 30.11.40
Hptm Hans Widmann, 1.12.40 - 8.10.41
Hptm Heinz Gehrke, 9.10.41 - 1.12.41
Hptm Heinz Krenkel, 2.12.41 - 30.10.42
Hptm Franz Zauner, 1.11.42 - 31.3.43
Hptm Georg Graf von Platen, 1.4.43 - 19.4.43
Maj Helmut Stamm, 20.4.43 - 20.10.44


The Ergänzungsstaffel/KG54 zformována 11.7.40 v Lagerlechfeld (poblíž Augsburg), a 1.10.40 se stala 10./KG54. 11./KG54 zformována 1.3.41. Stab IV./KG54 a 12./KG54 zformovány 1.4.41, :


Stab IV./KG54
10./KG54
11./KG54
12./KG54


20.10.44 přejmenována na II./KG(J) 54:


Stab IV./KG54 se stal Stab II./KG(J)54
10./KG54 se stala 4./KG(J)54
11./KG54 se stala 5./KG(J)54
12./KG54 se stala 6./KG(J)54


Základny:


11.7.40 - 9.2.42 Lagerlechfeld Luftwaffenbefehlshaber Mitte (od 3.41) He 111P, Ju 88A
10.2.42 - 1.3.42 Ingolstadt/Manching Luftwaffenbefehlshaber Mitte Ju 88A
1.3.42 - 19.5.43 Grottaglie Luftflotte 2 Ju 88A
19.5.43 - 29.5.43 Istres Luftflotte 2 Ju 88A
29.5.43 - 17.12.43 Parndorf Luftwaffenbefehlshaber Mitte Ju 88A
17.12.43 - 20.10.44 Gardelegen Luftwaffenbefehlshaber Mitte
Luftflotte Reich (od 1.44) Ju 88A
URL : https://www.valka.cz/IV-skupina-Bombardovaci-eskadry-54-1941-1944-t171243#8237Verze : 0
MOD