Main Menu
User Menu

Bošáca

okr. Nové Mesto nad Váhom

     
Název:
Name:
Bošáca
Originální název:
Original Name:
Bošáca
Další názvy:
Other Names:
Bosach (1380), Besach (1479), Bossacz (1598), Bosacza (1773); maďarsky Bosác
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Nové Mesto nad Váhom
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°49'54.48"N 17°50'19.60"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1380
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol rímskokatolícky barokový z rokov 1729-1733, klasicistický upravený v roku 1789, neskorobarokové sochy z kostola na Skalke, výmaľba od J. Hanulu z roku 1906
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
- Ľudovít Bránsky (*1918 – +1959), maliar a grafik
- Ján Kusenda (*1879 – +1942), priekopník robotníckeho hnutia
- Eduard Šandorfy (*1869 – +1936), publicista
- Ján Kaššovic (*25.05.1902 - +21.10.1990), právnik, novinár
- Adam Adamovic (*27. augusta 1921 - +11. apríla 1945 Dunkerque), dôstojník československej samostatnej obrnenej brigády
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V päťdesiatych rokoch 20 storočia sa od obce odčlenila obec Nová Bošáca. V rokoch 1962 - 1990? bola ku obci pričlenená obec Haluzice.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.bosaca.eu
URL : https://www.valka.cz/Bosaca-t171080#510600Verze : 0
MOD