Main Menu
User Menu

Rusovce

okr. Bratislava V.

     
Název:
Name:
Rusovce
Originální název:
Original Name:
Rusovce
Další názvy:
Other Names:
terra Uruzwar Wruzvar (1208), Kerselburch, Kerelburg, Karelburg, Kerchenburg, Kerlburg, Karlburg, Orozwar (1410); maďarsky Oroszvár, nemecky Karlburg, chorvátsky Rosvar
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Bratislava V.
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°02'55.63"N 17°09'08.63"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1208
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kaštieľ z roku 1840, postavený na starších základoch
- Kostol rímsko-katolícky z roku 1668
- Kostol rímsko-katolícky zo 17. stor.
- Kostol evanjelický z 19. stor.
- stĺp Najsvätejšej Trojice z roku 1748,
- morový stĺp z roku 1719
- Stĺp piety z roku 1742
- Zbytky rímskeho vojenského tábora Gerulata
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Po Trianonskej dohode obec patrila až do roku 1947 Maďarsku. V rokoch 1947-1950 bola ku obci administratívne pričlenená obec Jarovce. Ku mestu Bratislava bola obec pripojená v roku 1972, od roku 1990 jej samostatná mestská časť.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.bratislava-rusovce.sk
URL : https://www.valka.cz/Rusovce-t170750#509890Verze : 0
MOD