Main Menu
User Menu

Gajary

okr. Malacky

     
Název:
Name:
Gajary
Originální název:
Original Name:
Gajary
Další názvy:
Other Names:
Geiur (1373), Gaywar, Eureghaz (1377), Ewreghaz (1388), teutonice Gayuar, Gayary (1460), Gajare (1773); maďarsky Gajár, nemecky Gairing, latinsky Gajerium
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Malacky
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°27'57.90"N 16°55'23.71"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1373
Vojenské objekty:
Military Objects:

V rámci stavebného úseku VII. zboru línie LV Gajary bolo pri obci dňa 27.6.1938 zadaných 56 a neskôr vybudovaných 29 objektov. Do dnešného dňa sa zachovalo 29 objektov. S úsekom LV susedili úseky LIV Jakubov a LVI Moravský Svätý Ján. Postavené objekty mali čísla 152, 155, 158-160, 164, 165, 166, 169, 171, 173, 175, 179, 251, 252, 254, 255, 256, 259-262, 264, 266, 267, 270, 272.


Postavené objekty opevnení vz. 37 boli typu: A-120, A-140, A-160.
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol rímskokatolícky, pôvodne ranobarokový z rokov 1665 – 73, reštaurovaný v roku 1741, 1754 a po roku 1873, koncom 17. storočia postavený obranný múr so štyrmi nárožnými baštami, neskôr prestavaný na kaplnky
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
- Dominik Skutecký (14.2.1849 – 13.3.1921), maliar
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.gajary.sk ; https://www.ropiky.net/
URL CZ: https://www.valka.cz/Gajary-t170607#509593Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Malacky-t170607#509593Version : 0
MOD