Main Menu
User Menu

Gabčíkovo

okr. Dunajská Streda

     
Název:
Name:
Gabčíkovo
Originální název:
Original Name:
Gabčíkovo
Další názvy:
Other Names:
Beys (1102), Beus (1264), Böös (1773), Beš (1927), Gabčíkovo (1948); maďarsky Bős
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Dunajská Streda
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
47°53'36.47"N 17°34'47.74"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1102
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol rímskokatolícky gotický z polovice 14. storočí, neskorobarokový prestavaný v 2. polovici 18. storočia
- Kaštieľ, pôvodne renesančná pevnosť z konca 17. storočia, barokovo-klasicistický prestavaný koncom 18. storočia
- Kaštieľ barokový, z 2. polovice 18. storočia klasicisticky upravený v l. polovici 19. storočia
- Trojičný stĺp barokovo-klasicistický z 2. polovice 18. storočia
- Synagóga z konca 19. storočia
- Pamätné tabule padlým v 1. a 2. svetovej vojne
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
- Ladislav Amadé (26. 7. 1704 - 22. 12. 1764), básnik, hudobník
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Po Viedenskej arbitráži bolo mesto v rokoch 1938-1945 pripojená k Maďarsku. Zaniknutá obec v okolí – Arpád (1264).

Vláda Slovenskej republiky dňom 01.01.2016 vyhlásila obec Gabčíkovo za mesto.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.gabcikovo.sk ; www.crwflags.com/fotw/flags/sk-ds-ga.html
URL : https://www.valka.cz/Gabcikovo-t169587#507265Verze : 0
MOD