Main Menu
User Menu

Veľké Úľany

okr. Galanta

     
Název:
Name:
Veľké Úľany
Originální název:
Original Name:
Veľké Úľany
Další názvy:
Other Names:
Fudemus (1221), Wyfedenes (1422), Fedemus (1445), Nagyfödémes, Veľký Fedýmeš, Veľké Úľany (1948); maďarsky Nagyfödémes
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
-
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°10'00.72"N 17°34'29.36"E
Místní části:
Local Municipalities:
Veľké Úľany, Lencsehely, Sedín, Hajmáš
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1221
Vojenské objekty:
Military Objects:

okres Galanta
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Rímskokatolícky kostol z roku 1594 – 1670, veža z roku 1718, rozšírený roku 1756
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Po Viedenskej arbitráži bola obec v rokoch 1938-1945 pripojená k Maďarsku. Zaniknuté obce v okolí – Tehel (1221). V roku 1976 bola ku obci pripojená obec Nové Osady (do roku 1951 Švehlovo), ktorá sa v roku 1927 odlúčila od Veľkých Úľan (pozostávala z osád Sedín a Hajmáš).
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.ulany.sk
URL : https://www.valka.cz/Velke-Ulany-t169406#506869Verze : 0
MOD