Main Menu
User Menu

Voderady

okr. Trnava

     
Název:
Name:
Voderady
Originální název:
Original Name:
Voderady
Další názvy:
Other Names:
Wedered, alia terra Vedered (1241), Wedered, Wedred (1243), Vedrid (1252), Wogeradj (1773), Woderady (1808), Voderady (1920); maďarsky Vedród
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Trnava
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°16'38.38"N 17°33'31.83"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1241
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol rímskokatolícky z roku 1674, v roku 1744 pri barokovej obnove postavená veža
- Kaštieľ pôvodne neskorobarokový z polovice 18. storočia, v roku 1860 prestavaný v novoempirickom slohu a rozšírený
- Kalvária z roku 1772
- Socha z roku 1800
- Sentimentálny park z rokov 1794-97
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
- Ján Koniarek (28. 1. 1878-4. 5. 1952), sochár


Pôsobisko:
- Andrej Kubina (1845-1900), redaktor, publicista
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V rokoch 1974-1990 sa zlúčili obce Voderady, Pavlice a Slovenská Nová Ves do obce Voderady.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.voderady.sk
URL : https://www.valka.cz/Voderady-t168874#505809Verze : 0
MOD