Main Menu
User Menu

Čáry

okr. Senica

     
Název:
Name:
Čáry
Originální název:
Original Name:
Čáry
Další názvy:
Other Names:
Cher (1392), Chiari (1588), Cžare (1773), Csári (1863), Čáry (1920); maďarsky Csári
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Senica
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°39'17.28"N 17°05'07.19"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1392
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol rímsko-katolícky barokový z polovice 17. storočia, postavený na základoch staršej kaplnky, koncom 19. storočia prestavaný
- Pomníky padlým v 1. a 2. sv. vojne
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
Martin Kolár (1853 - 1919) – kňaz, redaktor, publicista


Pôsobisko:
Jozef Baránek Agnelli (1852 - 1923) –kňaz, botanik - poľnohospodár
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V roku 1978 lietadlá ČSLA zostrelili neďaleko obce (nad časťou Dlhé diely za baňou ) vetroň, pilotovaný poľským občanom, ktorý sa pokúšal o úlet do Rakúska. (?)


Podľa www.upn.gov.sk išlo o stroj An-2, zostrelený 16.07.1975 strojom L-29 od 8. slp. Stroj pilotoval Dionizy Bielański.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.cary.sk ; www.crwflags.com/fotw/flags/sk-se-ca.html ; dennikn.sk ; https://www.ustrcr.cz/cs/bielanski-dionizy ; www.gonzoaviation.com
URL : https://www.valka.cz/Cary-t166997#502219Verze : 1
MOD