Main Menu
User Menu

Chľaba

okr. Nové Zámky

     
Název:
Name:
Chľaba
Originální název:
Original Name:
Chľaba
Další názvy:
Other Names:
Helenba (1138), Chelemba, Helumba (1262), Helymbahalua, Heleba (1335), Hellemba (1773), Chľaba (1948); maďarsky Helemba
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Nové Zámky
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
47°49'47.32"N 18°49'36.45"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1138
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol rímskokatolícky, neskorobarokový z roku 1769, klasicisticky prestavaný začiatkom 19. storočia
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Pôsobisko:
Vincent Bánsághi (1881-1960), maliar, pôsobil tu v rokoch 1913-1960, tu aj pochovaný
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Po Viedenskej arbitráži bola obec v roku 1938 – 1945 pripojená k Maďarsku.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.chlaba.sk
URL : https://www.valka.cz/Chlaba-t163671#496104Verze : 0
MOD