Main Menu
User Menu

Tekovské Lužany

okr. Levice

     
Název:
Name:
Tekovské Lužany
Originální název:
Original Name:
Tekovské Lužany
Další názvy:
Other Names:
Surlou (1156), Sarlou (1297), Sorloud (1305), Saro et altera Saro (1339), Welke Sarluky (1773), Welke Sarluhy (1808), Tekovske Šarluhy (1927), Tekovské Lužany (1948); maďarsky Nagysalló


Tekovské Lužianky – Saro et altera Saro (1339), Kyussarlou, Kyssarolow (1347), Kyssaro (1424), Kis Sarló, Malé Sarluky (1773), Malé SSarluhy (1808), Tekovské Šarlužky (1927), Tekovské Lužianky (1948); maďarsky Mezökissaló, Kissaló/


Hulvinky – Heluen (1354), Hövín, Hulwinky (1773), Hulvienky (1920), Hulvínky (1927); maďarsky Hölvény
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Levice
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°05'55.45"N 18°32'24.56"E
Místní části:
Local Municipalities:
Tekovské Lužany, Tekovské Lužianky, Hulvinky
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1156
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol rímskokatolícky, barokový z roku 1745
- Trojičný stĺp barokový z roku 1755
- Kostol reformovaný tolerančný z roku 1784, veža z roku 1886


Tekovské Lužianky:
- Kaštieľ renesančný zo 17. storočia, neoklasicisticky prestavaný v r. 1927
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
- Bajzáth József (1720 – 1802), rytier radu Sv. Štefana, biskup župy Veszprém (Tekovské Lužianky)
- Jozef Piťo (1800 - 1896), hudobník
- Herczegh János (1869 - 1942) – najznámejšia osobnosť maďarskej turistiky, ochranca prírody, učiteľ
- prof. Dudich Endre (1895 - 1971) - prírodovedec
- Dr. Czeglédy Sándor (1909 - 1998), teológ
- PhDr. Sándor Károly (1938 - ) – reformovaný duchovný pastier, básnik, prekladateľ
- Milan Laluha (1930 - ),maliar
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
16.10.1938-18.10.1938
1. oddělení /organisační/ štábu 3. rychlé divise
1st Section /Organisational/ of the Staff of the 3rd Rapid Division
16.10.1938-18.10.1938
2. oddělení /zpravodajské/ štábu 3. rychlé divise
2nd Section /Intelligence/ of the Staff of the 3rd Rapid Division
16.10.1938-18.10.1938
3. oddělení /operační/ štábu 3. rychlé divise
3rd Section /Operating/ of the Staff of the 3rd Rapid Division
16.10.1938-18.10.1938
3. rychlá divise, stan
Support the Headquarters of the 3rd Rapid Division
16.10.1938-18.10.1938
3. rychlá divise, velitelství
Headquarters of the 3rd Rapid Division
16.10.1938-18.10.1938
4. oddělení /materiální/ štábu 3. rychlé divise
4th Section /Logistic/ of the Staff of the 3rd Rapid Division
16.10.1938-18.10.1938
Oddíl polního četnictva 3. rychlé divise
Detachment of the Field Gendarmerie of the 3rd Rapid Division
16.10.1938-18.10.1938
Polní pošta 51
51st Field Post Office
16.10.1938-18.10.1938
Velitelství 3. jezdecké brigády
Headquarters of the 3rd Cavalry Brigade
16.10.1938-18.10.1938
Velitelství 3. motomechanisované brigády
Headquarters of the 3rd Moto-mechanised Brigade
16.10.1938-18.10.1938
Velitelství dělostřelectva 3. rychlé divise
Artillery Headquarters of the 3rd Rapid Division
16.10.1938-18.10.1938
Velitelství telegrafního vojska 3. rychlé divise
Signal Troops Headquarters of the 3rd Rapid Division
16.10.1938-18.10.1938
Velitelství ženijního vojska 3. rychlé divise
Engineer Troops Headquarters of the 3rd Rapid Division
16.10.1938-18.10.1938
Úřad automobilní služby 3. rychlé divise
Car Service Office of the 3rd Rapid Division
16.10.1938-18.10.1938
Úřad duchovní služby 3. rychlé divise
Religious Service Office of the 3rd Rapid Division
16.10.1938-18.10.1938
Úřad intendanční služby 3. rychlé divise
Supply Service Office of the 3rd Rapid Division
16.10.1938-18.10.1938
Úřad remontní služby 3. rychlé divise
Remont Service Office of the 3rd Rapid Division
16.10.1938-18.10.1938
Úřad veterinářské služby 3. rychlé divise
Veterinary Service Office of the 3rd Rapid Division
16.10.1938-18.10.1938
Úřad zdravotnické služby 3. rychlé divise
Health Service Office of the 3rd Rapid Division
16.10.1938-18.10.1938
Štábní automobilní kolona 83
83rd Staff Car Column
16.10.1938-18.10.1938
Štábní eskadrona 83
83rd Staff Squadron
17.10.1938-18.10.1938
Motorisovaný přezvědný oddíl 3, velitelství
Headquarters of the 3rd Motorised Reconnaisance Battalion
17.10.1938-18.10.1938
Rota motocyklistů 3
3rd Motorcycle Company
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Po Viedenskej arbitráži boli obce v rokoch 1938-1945 pripojené ku Maďarsku. V roku 1965 bola ku obci pričlenené obce Tekovské Lužianky a Hulvínky. Zaniknutá obec v okolí - Beel (1291).
Zdroje:
Sources:
www.eobce.sk ; www.tekovskeluzany.sk
URL : https://www.valka.cz/Tekovske-Luzany-t162765#493937Verze : 0
MOD