Main Menu
User Menu

II. skupina Stíhací eskadry 2 [1939-1945]

2nd Group of the 2nd Fighter Wing / II. Gruppe des Jagdgeschwaders 2 (II./JG 2)

     
Název:
Name:
II. skupina Stíhací eskadry 2
Originální název:
Original Name:
II. Gruppe des Jagdgeschwaders 2
Datum vzniku:
Raised/Formed:
15.12.1939
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
15.12.1939-DD.03.1940 Letecká župa IV
DD.03.1940-11.05.1940 Stíhací eskadra 2
11.05.1940-14.05.1940 IV. letecký sbor
14.05.1940-DD.06.1940 Stíhací eskadra 26
DD.06.1940-DD.11.1942 Stíhací eskadra 2
DD.11.1942-DD.MM.RRR2 II. letecký sbor
DD.MM.RRR2-DD.MM.1943 Letecké velitelství Afrika
DD.MM.1943-08.05.1945 Stíhací eskadra 2
Dislokace:
Deployed:
15.12.1939-11.03.1940 Zerbst, ?
11.03.1940-07.04.1940 Nordholz, Fliegerhorst Nordholz /
07.04.1940-12.04.1940 Neumünster, Fliegerhorst Neumünster /
12.04.1940-11.05.1940 Nordholz, Fliegerhorst Nordholz /
11.05.1940-14.05.1940 Hamminkeln, ?
14.05.1940-17.05.1940 Peer, ?
17.05.1940-25.05.1940 Attenrode/Tirlemont, ?
25.05.1940-03.06.1940 Grandglise, ?
03.06.1940-04.06.1940 Manessecourt, ?
04.06.1940-16.06.1950 Oulchy-le-Chateau, ?
16.06.1940-22.06.1940 Marigny/Sézanne, ?
22.06.1940-27.06.1940 Miserey, Fliegerhorst Evreux /
27.06.1940-28.08.1940 Beaumont-le-Roger, ?
28.08.1940-23.09.1940 Mardyck, ?
23.09.1940-20.10.1940 Beaumont-le-Roger, ?
20.10.1940-26.10.1940 Mont de Marsan, Fliegerhorst Mont de Marsan /
26.10.1940-29.03.1941 Beaumont-le-Roger, ?
29.03.1941-07.04.1941 Brest, ?
07.04.1941-18.06.1941 Beaumont-le-Roger, ?
18.06.1941-22.12.1941 Abbeville, Fliegerhorst Abbeville-Drucat /
22.12.1941-DD.03.1942 Brest, Flugplatz Brest-Guipavas /
DD.03.1942-17.11.1942 Beaumont-le-Roger, ?
17.11.1942-21.11.1942 Santo Pietro, Feldflugplatz San Pietro /
21.11.1942-11.01.1943 Tindja-Süd (Bizerta), ?
11.01.1943-15.03.1943 Kairouan, Flugplatz Kairouan /
15.03.1943-DD.08.1943 Poix-en-Picardie, Fliegerhorst Poix-Nord /
DD.08.1943-DD.08.1944 Vitry-en-Artois, Fliegerhorst Vitry-En-Artois / , (Creil)
DD.08.1944-04.09.1944 Sint-Truiden, Fliegerhorst Saint Trond /
04.09.1944-25.09.1944 Frankfurt-Eschborn, ?
25.09.1944-DD.03.1945 Nidda, ?

Velitel:
Commander:
15.12.1939-02.09.1940 Schellmann, Wolfgang (Hauptmann)
02.09.1940-08.05.1942 Greisert, Karl Heinz (Hauptmann)
09.05.1942-05.01.1943 Bolz, Helmut Felix (Hauptmann)
05.01.1943-15.01.1943 Rudorffer, Erich (Hauptmann)
DD.01.1943-31.03.1943 Dickfeld, Adolf (Oberleutnant)
15.06.1943-01.05.1944 Bühligen, Kurt (Hauptmann)
04.05.1944-01.01.1945 Schroder, Georg (Hauptmann)
DD.01.1945-28.02.1945 Matoni, Walter (Major)
28.02.1945-08.05.1945 Karch, Fritz (Hauptmann)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
15.12.1939-21.09.1943 4. letka Stíhací eskadry 2
15.12.1939-08.05.1945 5. letka Stíhací eskadry 2
15.12.1939-08.05.1945 6. letka Stíhací eskadry 2
15.12.1939-08.05.1945 Štáb II. skupiny Stíhací eskadry 2
21.09.1943-08.05.1945 7. letka Stíhací eskadry 2
21.09.1943-08.05.1945 8. letka Stíhací eskadry 2

Ručně vyplněné položky:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
URL : https://www.valka.cz/II-skupina-Stihaci-eskadry-2-1939-1945-t162635#493668Verze : 1
MOD
II. skupina JG 2 vznikla k 15. prosinci 1939 v Zerbstu, sestávala ze 4., 5. a 6. letky a byla vyzbrojena letadly Messerschmitt Bf 109 E. Základ pilotního kádru poskytly I./JG 2 a I./JG 3. Skupina zpočátku spadala pod Leteckou župu IV. Po dosažení operační způsobilosti převzala ochranu středoněmecké průmyslové oblasti. Od března 1940 operovala ze severoněmeckého Nordholzu a chránila oblast Hamburku a Německého zálivu. Zároveň přešla do podřízenosti JG 2. Od 7. do 12. dubna byůla skupina dislokována v Neumünsteru, odkud měla podporovat průběh operace WESERÜBUNG. Jelikož Dánsko velmi rychle kapitulovala, skupina ani nebyla nasazena a vrátila se zpět do Nordholzu.

11. května 1940 se skupina přesunula do Hamminkeln u Weselu, kde přešla do podřízenosti IV. leteckého sboru a poskytovala stíhací doprovod bombardérům. 14. května se přesunula do belgického Peeru, kde byla podřízena JG 26. Po třech dnech se přestěhovala do Attenrode a 25. května následoval přesun do Grandglise, ze kterého podnikala lety na Dunkerk a Calais. Na začátku června se v rámci příprav na operaci PAULA přesunula nejprve do Mannessecourt, odkud létala do oblasti okolo Épernay, a poté do Monceau-le-Waast u Laonu, kde přešla do podřízenosti JG 2 a podporovala postup 6. a 9. armády. Na konci června se skupina přesunula do Beaumont-le-Roger, odkud podnikala lety podél francouzského pobřeží a nad Kanál. Od srpna se podílela na operacích v rámci bitvy o Británii. Ke konci měsíce byla redislokována do Mardycku, z něhož létala nad jihovýchodní Anglii. Na konci září se vrátila do Beaumont-le-Roger. Ke konci měsíce října se skupina podílela na zajištění ochrany Hitlerova velitelského vlaku při cestě na jednání s Frankem, a byla proto krátkodobě umístěna v Mont-de-Marsan. Přelom roku skupina strávila v Beaumont-le-Roger. Až na konci března 1941 se přesunula do Brestu, kde se podílela na ochraně tohoto významného přístavu. Již v dubnu se ale stěhovala zpět do Beaumont-le-Roger, kde přezbrojila na stroje Messerschmitt Bf 109 F-2, a poté do Abbeville-Drucat, neboť s odchodem jednotek na Východ musela JG 2 pokrývat větší prostor. V prosinci 1941 se skupina vrátila do Brestu. Na začátku února 1942 se skupina přesunula nejprve do bretaňskégo St. Brieuc a následně do Caen-Carpiquet. Jednalo se o opatření v rámci přípravy proplutí německých lodí Scharnhorst, Gneisenau a Prinz Eugen Kanálem. Poté operovala z Calais, ale již v druhé polovině měsíce se vrátila zpět do Beaumont-le-Roger. V březnu a dubnu proběhlo přezbrojení na letadla Focke-Wulf Fw 190 A-2. V srpnu se skupina podílela na likvidaci spojeneckého vylodění u Dieppe. V říjnu se stěhovala do Mont-de-Marsan a v polovině listopadu do Merville. Poté přišel v druhé polovině listopadu rozkaz k přesunu do San Petra na Sicílii. Zde skupina poskytovala ochranu konvojům do Tuniska. Do tuniské Bizerty se ostatně přesouvala stále větší část skupiny. Skupina ve Středomoří spadala nejprve pod II. letecký sbor a posléze pod Letecké velitelství Afrika.

V lednu 1943 se skupina přesunula z Bizerty do Kairouanu, avšak již v březnu byla stažena zpátky do francouzského Beaumont-le-Roger. Zde se již formovala 12. letka, která byla určená pro II. skupinu, ale zatím spadala přímo pod JG 2 a na rozdíl od ostatních letek byla vyzbrojena stroji Messerschmitt Bf 109 G-3 a G-4. V dubnu dorazila do Beaumont-le-Roger i 6. letka, a tak se zde shromáždily všechny součásti skupiny - štáb, 4., 5., 6. a 12. letka, která byla ale formálně II. skupině podřízena až v červenci. V dubnu se skupina zbavila focke-wulfů a byla kompletně přezbrojena na letadla Messerschmitt Bf 109 G a byla od půlky května opět nasazována na obranu vzdušného prostoru v severní Francii, přičemž se 4. letka přesunula do Poix a červnu do Tricqueville. Na konci června se pak do Poix přesunul štáb skupiny a 5. letka. Na počátku srpna 1943 se celá skupina, až na 12. letku, která se nacházela v přesunula v Évreux, do Vitry-en-Artois. Zde měla za úkol provádění útoků na čtyřmotorové bombardéry, což skupině přineslo citelné ztráty. Na konci srpna byla celá skupina, včetně 12. letky, redislokována do Creil u Paříže.

Zde došlo k 1. říjnu 1943 v rámci obecného zesílení skupin na čtyři letky ke změnám číslování letek. Ze 4. letky se stala 7. letka (aby mohla u I. skupiny být 4. letka), 5. a 6. letka si ponechaly svá čísla a 12. letka byla přejmenována na 8. letku. Nyní tedy skupina sestávala ze štábu, 5., 6., 7. a 8. letky. Poté, co Spojenci uskutečnili invazi v Normandii, byla nasazena k obraně, nicméně již v srpnu 1944 byla přesunuta do St. Trond. Hned na počátku září se skupina odsunula do Frankfurtu-Eschbornu a na konci téhož měsíce do Niddy. V lednu 1945 se skupina podílela na operaci BODENPLATTE, přičemž jejím cílem bylo letiště v Sint-Truiden.



Zdroj:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
URL : https://www.valka.cz/II-skupina-Stihaci-eskadry-2-1939-1945-t162635#493948Verze : 0
MOD