Main Menu
User Menu

Ramsay, Bertram H.

     
Příjmení:
Surname:
Ramsay
Jméno:
Given Name:
Bertram Home
Jméno v originále:
Original Name:
Sir Bertram Home Ramsay
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
admirál
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
Sir
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
20.01.1883 Londýn /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
02.01.1945 Toussus-le-Noble
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
- velitel spojených námořních expedičních sil (ANCXF)
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
-
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bertram_Ramsay
URL : https://www.valka.cz/Ramsay-Bertram-H-t162029#492415Verze : 0
MOD
     
Příjmení:
Surname:
Ramsay
Jméno:
Given Name:
Bertram Home
Jméno v originále:
Original Name:
Sir Bertram Home Ramsay
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Colchester Royal Grammar School
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
DD.MM.1935 kontradmirál
DD.MM.1939 viceadmirál
27.04.1944 admirál
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Vyznamenání:
Awards:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bertram_Ramsay
URL : https://www.valka.cz/Ramsay-Bertram-H-t162029#492416Verze : 0
MOD
Bertram Home Ramsay se narodil 20. ledna 1883 v Londýně. Jeho otcem byl brigádní generál William Alexander Ramsay, matkou Susan Newcombe Minchener. Navštěvoval Colchesterské královské gymnázium v roce 1898 vstoupil do Královského námořnictva. Nejprve sloužil na řadové lodi HMS Britannia, po roce na křižníku HMS Crescent. Od srpna 1915 velel malému monitoru M 25, jenž se z Doveru podílel na hlídkové činnosti u belgického pobřeží. V říjnu 1917 stejnou činnost vykonával jako velitel torpédoborce HMS Broke. V květnu 1918 se s touto lodí podílel na druhém nájezdu na Ostende. Za svůj výkon si vysloužil pozitivní zmínku v hlášení. V meziválečném období velel v letech 1924-1925 lehkému křižníku HMS Weymouth, v letech 1925-1927 křižníku HMS Danae a v letech 1929-1931 těžkému křižníku HMS Kent. V této době působil současně jako náčelník štábu Čínské stanice. V roce 1933 převzal velení bitevní lodě HMS Royal Sovereign. V roce 1935 se pak stal náčelníkem štábu Domácí floty.


V únoru 1929 se oženil s Helen Margaret Menzies, dcerou plukovníka Charles Menziese. Ta mu povila dva syny Davida a Charlese, který vystudoval Královskou vojenskou akademii v Sandhurstu a nakonec stanul v čele teritoriální armády. Bertram Ramsay odešel z činné služby v roce 1938. V následujícím roce ho ale ministerský předseda Churchill přesvědčil k návratu. Ramsay obdržel hodnost viceadmirála a v srpnu 1939 převzal řízení operací v Doverské oblasti. Měl zajistit obranu proti případným nájezdům německých torpédoborců, vytvořit hráz proti průjezdu německých ponorek Kanálem a ochránit námořní provoz v oblasti. Z titulu své funkce měl na starost rovněž provedení operace DYNAMO, tedy záchranu britských jednotek z Dunkirku.


V roce 1942 byl jmenován zástupcem velitele námořních sil určených k zajištění vylodění v severní Africe admirála Cunninghama. Ramsay měl na starost plánování. Během vylodění na Sicílii v červenci 1943 velel Východnímu úkolovému uskupení a měl také na starost plánování vylodění. V dubnu 1944 byl povýšen do hodnosti admirála. To už se plánovala operace NEPTUNE, což byl krycí název pro vylodění v Normandii. Vzhledem ke znalosti oblasti a předchozím zkušenostem při plánování obojživelných operací byl Ramsay nejvhodnějším kandidátem na post velitele námořních sil. Hladký průběh celé operace je z velké části jeho zásluhou. Dlouho se z tohoto úspěchu radovat nemohl, neboť již 2. ledna 1945 admirál Ramsay zahynul při letecké nehodě na letišti Toussus-le-Noble, jihozápadně od Paříže, když se letadlo Hudson V 781. perutě námořního letectva během vzletu zřítilo. Jeho tělo bylo uloženo na hřbitově v Saint-Germain-en-Laye.
Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bertram_Ramsay
aerosteles.net
http://www.dover-kent.co.uk/people/ramsay.htm
http://www.thepeerage.com/p55454.htm
URL : https://www.valka.cz/Ramsay-Bertram-H-t162029#512328Verze : 0
MOD