Main Menu
User Menu

Stará Kremnička

okr. Žiar nad Hronom

     
Název:
Name:
Stará Kremnička
Originální název:
Original Name:
Stará Kremnička
Další názvy:
Other Names:
(1442) Okermecz, (1481) Okrempniczka, (1773) Stara Kremniczka, (1920) Kremnička, (1927) Stará Kremnička; maďarsky Ókormocske, Ókormocke, nemecky Alt-Kremnitz
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Žiar nad Hronom
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°36'06.65"N 18°53'18.56"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1442
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol rímsko-katolícky z roku 1890, postavený na mieste starého kostola zo 17. storočia
- Vetracia šachta dedičnej (Ferdinaddovej) štôlne vedúcej z Kremnice s vyústením pri rieke Hron, ktorá má dĺžku 16 km. Komín bol postavený v r. 1842, výška je 7 m a priemer 2 m
- pamätník obetiam II. svetovej vojny a SNP s mramorovou tabuľou s menami obetí II. svetovej vojny a so spomienkou na 25 obetí I. svetovej vojny
- Pamätná tabuľa pri tuneli Kečka, umiestnená v roku 2009 pri príležitosti 65. výročia SNP, na počesť pancierového vlaku Štefánik, ktorý bol v týchto miestach prvý krát nasadený do bojov v SNP
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk
www.starakremnicka.sk
URL CZ: https://www.valka.cz/Stara-Kremnicka-t160202#488190Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Ziar-nad-Hronom-t160202#488190Version : 0
MOD